Kamienie dekoracyjne mają wyrazistą fakturę, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w montażu. Kupuje się je w postaci płytek o różnorodnym kształcie, strukturze i w różnych kolorach do wyboru. Pokrycie nimi ścian nie jest skomplikowane, nawet dla majstra-amatora.
Kamienne dekoracje do wyboru
Jeżeli szukamy okładziny w stylu retro, to warto zainteresować się kamieniem dekoracyjnym Stara Cegła oferowanym przez Bruk-Bet. Wygląda jak ręcznie formowane gliniane cegły. Płytki są postarzane i mają melanżowaną kolorystykę w odcieniach żółtoszarym, rudym i czerwonym, a także kontrastowe barwy bieli i grafitu. Mają wymiar 28,5 x 6 cm i grubość 1,5 cm. Takie płytki komponują się z wnętrzami klasycznymi, jak również można je wykorzystać do przełamania chłodnego klimatu modernistycznych wnętrz.
Kamień dekoracyjny Jura z oferty Bruk-Bet przypomina murek warstwowy ze zbitej, łamanej skały wapiennej. Płytki Jura można układać w poziomie lub pionie. Do wyboru są trzy wersje kolorystyczne, łączące różne odcienie brązu, beżu i szarości. Płytki mają wymiar 50 x 15 cm i grubość 3 cm.
Do klasycznych, ale i nowoczesnych wnętrz pasuje kamień dekoracyjny Bruk-Bet Artis. Pojedyncza płytka wygląda jak wykonana z wielu precyzyjnie dociętych odłamków skalnych, szczelnie do siebie przylegających. Płytki mają wymiar 50 x 12 cm i grubość 2,5 cm. Bardzo nowoczesne i geometryczne kształty mają płyty Labirynt Max http://www.bruk-bet.pl/produkty/kamien-dekoracyjny/labirynt-max To proste formy z ostro ciętymi krawędziami o zróżnicowanej wielkości. Bezfugowo układane płyty o wymiarach 100 x 40 cm tworzą na dużej powierzchni ściany jednolity rysunek. Płyty są sprzedawane w wersji białej, więc można je pomalować na dowolny kolor farbami do ścian.
Montaż kamienia dekoracyjnego krok po kroku
- Ścianę gładką i czystą wystarczy pokryć preparatem gruntującym. Natomiast ściany pokryte farbą lub tapetą trzeba oczyścić z tych powłok, glazurę skuć. Często konieczne jest wyrównanie powierzchni zaprawą, a następnie jej zagruntowanie (w przypadku podłoża gipsowego gruntujemy dwukrotnie) .
- Do układania kamienia dekoracyjnego we wnętrzach na przygotowanej i wyschniętej powierzchni używa się elastycznej zaprawy klejowej. Wystarczy nanieść ją tylko na ścianę. Przyklejanie płytek rozpoczyna się od dołu ściany. Wysokość pierwszej warstwy jest wyznaczana przez cokół przypodłogowy lub, jeśli go nie ma, przez zamontowaną do ściany listwę poziomującą. W przypadku kamieni Relief firmy Bruk-Bet z elementami narożnikowymi, montaż rozpoczynamy od narożników i pionowych zewnętrznych krawędzi ścian. Każdy element należy przetrzeć od spodu drucianą szczotką, by usunąć zabrudzenia i nadać chropowatość powierzchni. Tak przygotowane płytki dociskamy równomiernie do ściany. Aby zachować jednolite wybarwienie na całej ścianie z okładziny Relief, należy dobierać kamienie naprzemiennie z różnych opakowań.
- Kamień dekoracyjny można docinać, co jest istotne, gdy ściany mają nieregularne kształty. Potrzebna jest do tego szlifierka kątowa z tarczą do cięcia kamienia.
- Kamień dekoracyjny z serii Relief można przyklejać ciasno bez zachowania odstępów lub, w przypadku płytek imitujących cegłę, zostawiać spoiny o szerokości 7-12 mm, które wypełnia się zaprawą fugową. Po zawiązaniu się spoiny wygładzamy ją, a nadmiar usuwamy suchą szczotką.
- Jeżeli chcemy podświetlić ścianę z kamienia, należy wcześniej zaplanować źródło światła oraz lokalizację punktów świetlnych i w odpowiednich miejscach przygotować bruzdy pod kable.
- Po wyschnięciu zaprawy klejowej (ok. 7 dni) zabezpieczamy ścianę impregnatem, np. Bruk-Bet Impregnat do kamienia dekoracyjnego. Dzięki temu będzie się mniej brudziła i łatwiej będzie ją umyć.
źródło i zdjęcia: Bruk-Bet
Komentarze