Rodzaje elektronarzędzi do prac remontowo - budowlanych

Pełny asortyment elektronarzędzi obejmuje kilkadziesiąt typów urządzeń wykorzystywanych przy różnorodnych robotach: stolarskich, murarskich, instalacyjnych, ślusarskich czy dekoratorskich. Do najpopularniejszych elektronarzędzi należą maszyny do wiercenia (wiertarki, młotowiertarki, wiertarko-wkrętarkach) oraz do przecinania materiałów - szlifierki kątowe i pilarki tarczowe.

Rodzaje elektronarzędzi do prac remontowo - budowlanych
Z artykułu dowiesz się:
  • Jakie są elektronarzędzia do użytku domowego?
  • Jak wybrać odpowiednią wiertarkę?
  • Jakie są rodzaje i zastosowanie szlifierek kątowych?
  • Jakie jest przeznaczenie pilarek tarczowych?

Elektronarzędzia do użytku domowego 

W klasyfikacji własności użytkowych ukształtował się dość wyraźny podział na elektronarzędzia o zastosowaniu amatorskim i profesjonalnym. Niektórzy markowi producenci wyraźnie rozgraniczają te zastosowania stosując np. odmienną kolorystykę wyrobów czy stylistykę. W sieciach handlowych dostępny jest również bogaty wybór "bezmarkowych" produktów często bardzo tanich i o nominalnie niezłych parametrach.

Podstawowym kryterium wyboru będzie więc przewidywana intensywność użytkowania - do prac dorywczych wystarczą proste modele z najniższego przedziału cenowego, ale profesjonaliści powinni korzystać z urządzeń wysokiej klasy.

Trzeba jednak pamiętać, że o efektach pracy w znacznie większym stopniu niż sam model maszyny, decyduje użycie dobrych narzędzi roboczych. Tępe wiertło czy źle dobrana tarcza pilarki nie zapewnią efektywnej pracy nawet przy użyciu drogiego, profesjonalnego elektronarzędzia.

Jak wybrać odpowiednią wiertarkę?

Do okazjonalnego użytku domowego wystarczy stosunkowo mała wiertarka o mocy 500 - 600W wyposażona w mechanizm udarowy i regulację obrotów. Można nią będzie wiercić otwory w drewnie, metalu, cegle i innych materiałach ceramicznych, a także wykorzystać do mieszania zapraw lub farby.

Przy prowadzeniu poważniejszych prac remontowo-budowlanych (zwłaszcza przy wierceniu dużej liczby otworów w betonie) potrzebna jest młotowiertarka wyposażona w efektywny, elektro-pneumatyczny mechanizm udarowy.

Dodatkową zaletą jest pewne zamocowanie wiertła typu SDS, które nie luzuje się w uchwycie podczas pracy udarowej. Z reguły maszyny te umożliwiają również kucie np. bruzd za pomocą dłut, dzięki wyłączalnym obrotom wrzeciona.

Do prac montażowych np. przy stawianiu ścianek szkieletowych doskonale nadaje się wiertarko-wkrętarka akumulatorowa wyposażona w wielopozycyjny regulator momentu dokręcenia.

Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa firmy Bosch
Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa firmy Bosch

Zasilane z akumulatora o napięciu 9,6 - 24 V pozwalają na wkręcenie nawet kilkuset wkrętów bez konieczności ładowania. Warto też zaopatrzyć się w drugi akumulator (niekiedy oferowane są w komplecie) co usprawni użytkowanie, gdyż w razie rozładowania czas potrzebny do jego naładowania wynosi najczęściej 3 - 4 godziny.

Przy wyborze wiertarki należy zwrócić uwagę nie tylko na podstawowe parametry - moc, średnice uchwytu, obroty, ale również na łatwość obsługi i fabryczne wyposażenie (jaki to uchwyt mocujący, sposób regulacji obrotów, sprzęgło przeciążeniowe, dodatkowa rękojeść).

Wiertarki i wiertarki udarowe wyposażane są w uchwyty trójszczękowe, które mogą być samozaciskające lub dokręcane za pomocą kluczyka. Uchwyt samozaciskający jest wygodniejszy przy częstych wymianach wiertła, ale przy pracy z udarem dość często samoczynnie poluzowuje mocowanie wiertła.

Przy przewidywanym wykorzystaniu młotowiertarki do wiercenia w metalu lub drewnie konieczne będzie użycie adaptera - uchwytu trójszczękowego z trzonkiem typu SDS plus.

Zastosowanie i rodzaj szlifierek kątowych

Szlifierki kątowe należą do jednych z bardziej uniwersalnych elektronarzędzi i oprócz podstawowego zastosowania jakim jest przecinanie metali, betonu, twardych materiałów ceramicznych mogą być wykorzystywane również do szlifowania powierzchni, czyszczenia z rdzy lub farby.

Szlifierka kątowa firmy Rubi
Szlifierka kątowa firmy Rubi

 

Ze względu na wielkość, szlifierki kątowe oferowane są jako jedno- i dwuręczne. Szlifierki "jednoręczne" mają moc 500 - 1000W i przystosowane są do zamontowania tarcz o średnicy 115 lub 125 mm. Większe szlifierki dwuręczne dysponują mocą 1800 - 2300W i pracują z tarczą o średnicy 180 lub 230 mm.

Mniejsze szlifierki w zasadzie wystarczają do większości robót wymagających przecinania czy szlifowania twardych materiałów i jedynie w przypadku cięcia grubych elementów wskazany będzie zakup dużej szlifierki dwuręcznej.

Narzędziami roboczymi do współpracy ze szlifierkami kątowymi są zbrojone tarcze korundowe oraz stalowe z nasypem diamentowym używane do cięcia np. płytek gresowych, a także szczotki do usuwania rdzy i tarcze elastyczne. Wszystkie używane narzędzia muszą być przystosowane do pracy z dużymi obrotami 6 500 - 11 000 obr/min (zależnie od ich średnicy).

Oprócz podstawowych parametrów szlifierki, przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka elementów decydujących o wygodzie użytkowania. W najprostszych modelach do wymiany tarczy potrzebne są dwa klucze co nie jest zbyt wygodne i dużym ułatwieniem będzie funkcja blokady wrzeciona umożliwiająca założenie tarczy przy pomocy tylko jednego klucza lub system bezkluczowy SDS.

Dostępne są też modele wyposażone w regulator obrotów. Umożliwia to pracę bez wytwarzania intensywnego strumienia pyłu i precyzyjne, delikatne szlifowanie. Duże szlifierki dwuręczne są niekiedy wyposażone w system tzw. łagodnego startu, co eliminuje szarpnięcie w momencie uruchomienia.

Szlifierki kątowe należą do jednych z najniebezpieczniejszych elektronarzędzi, dlatego przy ich obsłudze trzeba zachować ostrożność i bezwzględnie należy pracować z zamontowaną osłoną tarczy i w okularach ochronnych. Strumień iskier wytwarzanych przy cięciu metali może stać się przyczyną pożaru, jeśli skierowany zostanie na materiały łatwopalne.

Przy pracy szlifierką kątową kierunek obrotów powinien być taki, aby pył kierowany był do przodu, a nie w stronę osoby obsługującej.

Przeznaczenie pilarek tarczowych

Ten rodzaj elektronarzędzi przeznaczony jest głównie do prostoliniowego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych, a także niektórych tworzyw sztucznych i metali lekkich. W pracach przy budowie i wykończeniu domu wykorzystywane są np. do cięcia elementów więźby dachowej, przycinania desek, płyt OSB, blatów kuchennych.

Zakres grubości przecinanych materiałów mieści się w granicach 45 - 75 mm zależnie od mocy silnika i średnicy tarczy tnącej. Decydującym o jakości i efektywności pracy jest dobór odpowiedniej tarczy do rodzaju przecinanego materiału.

Pilarka tarczowa firmy Makita
Pilarka tarczowa firmy Makita

 

Własności funkcjonalne różnych typów pilarek są bardzo zbliżone i przy wyborze odpowiedniego modelu kierujemy się głównie maksymalną grubością przecinania. Jeśli pilarka ma być wykorzystywana do cięcia innych materiałów niż drewno czy materiały drewnopochodne, warto wybrać model z regulacją obrotów, co pozwoli na dobór optymalnej prędkości cięcia.

Wszystkie pilarki z reguły są wyposażone w regulację głębokości cięcia oraz umożliwiają przecinanie pod kątem od 0 do 45 °. Większość z nich posiada również króciec umożliwiający podłączenie odkurzacza pochłaniającego pył. Niektóre modele przystosowane są do prowadzenia po specjalnej prowadnicy, co gwarantuje równe przycięcie materiału.

Przygotowanie pilarki do pracy wymaga ustalenia głębokości wysunięcia tarczy ze stopki. Zęby tarczy powinny wystawać mniej więcej na połowę ich wysokości poniżej grubości przecinanego materiału. Przy cięciu materiałów jednostronnie laminowanych np. blatu kuchennego strona dekoracyjna powinna znajdować się na spodzie. Dzięki temu uniknie się nieestetycznego poszarpania krawędzi laminatu. Pilarkę zawsze dosuwa się do materiału dopiero po uruchomieniu silnika.

autor: Cezary Jankowski
oprac.: Maja Wychowaniec
zdjęcie otwierające: Elektronarzędzia Bosch
zdjęcie w tekście: Elektronarzędzia Bosch, Rubi, Makita

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE