Gips szpachlowy a gładź gipsowa - różnice i zastosowania

Czy gips szpachlowy to ten sam produkt, co gładź gipsowa? Na pierwszy rzut oka, podobny wygląd i nazwa mogą sugerować, że tak jest. Jeżeli po raz pierwszy czeka cię gipsowanie ścian, przeczytaj ten artykuł i dowiedz się o podstawowych różnicach i zastosowaniach obu produktów.

Gips szpachlowy a gładź gipsowa - różnice i zastosowania

Aby odpowiednio dobrać produkt, najpierw zastanówmy się nad tym, do jakich zadań chcemy go używać? Jest to bardzo istotne, ponieważ w przypadku doboru złego produktu, jego konsystencja nie pozwoli na wykonanie pracy lub znacznie utrudni cały proces. Również ze względu na różne właściwości warto sięgać po odpowiedni produkt.

Gips szpachlowy jest znacznie gęstszy od gładzi. Cechuje go również zwiększona wytrzymałość na uszkodzenia, dzięki temu sprawdzi się on doskonale podczas zakrywania ubytków i dziur w ścianach, łączenia płyt kartonowo-gipsowych, wypełniania bruzd na kable, a także obróbki narożników (oczywiście wzmocnionych wcześniej specjalnymi profilami aluminiowymi).

Masa przystosowana do szpachlowania może być nakładana na grubość do 10 mm (w zależności od producenta). Dzięki temu możemy przy jej użyciu, w pewnym stopniu zminimalizować krzywizny ściany.

Kolejną cechą, która wpływa na dobre właściwości szpachli gipsowej, jest jej przyczepność do podłoża. Odpowiednio dobrany gips szpachlowy będzie dobrze utrzymywał się na większości powierzchni. Oczywiście w przypadku bardzo gładkich, śliskich powierzchni konieczne może być wcześniejsze użycie gruntu szczepnego.

Jeżeli gips szpachlowy jest tak dobrym produktem, to po co używać gładzi gipsowej? Otóż użycie gładzi może być niezbędne, jeżeli chcemy uzyskać idealnie gładką powierzchnię ściany w możliwie jak najprostszy sposób.

Dlaczego najprostszy? Przede wszystkim dlatego, że gips szpachlowy ciężko się szlifuje. Oczywiście można to zrobić, ale bardzo ciężko będzie uzyskać efekt taki jak przy użyciu gładzi gipsowej.

  • Gładź gipsowa, mimo że również wykonana jest na bazie gipsu, ma znacznie rzadszą konsystencję.
  • W jej składzie znajdziemy bardzo drobno zmielony gips. Dzięki temu doskonale sprawdzi się jako końcowa warstwa wygładzająca ściany.
  • Rzadsza konsystencja pozwala również na łatwiejsze nakładanie mieszanki na ścianę równą warstwą.
  • Dzięki elastyczności i łatwości szlifowania, gładzie gipsowe są doskonałym wyborem jako ostatnia - przed malowaniem - warstwa na ścianie.

Gładź i szpachla - razem czy osobno?

Jak już ustaliliśmy, każda z wspomnianych mas ma różne zastosowania i parametry. Czy w związku z tym zawsze podczas remontu musimy stosować zarówno gips szpachlowy i gładź? Niekoniecznie. Oczywiście jest to rozwiązanie najkorzystniejsze, ponieważ dzięki niemu uzyskujemy gładką ścianę, która dodatkowo wzmacniana jest przez warstwę szpachli.

Zarówno gładź jak i szpachle możemy również stosować osobno. Wszystko zależy od efektu jaki chcemy uzyskać. Jeżeli nie zależy nam na idealnie gładkich ścianach, możemy zakończyć prace wyrównawcze na gipsie szpachlowym, który przeszlifujemy w odpowiedni sposób. Całość należy potem odkurzyć, zagruntować i pomalować.

Użycie jedynie gładzi gipsowej również jest możliwe, ale w przypadku równych ścian, którym dodatkowo chcemy nadać idealnej gładkości. Gładź gipsowa jeżeli jest odpowiednio nałożona wymaga niewielkiego przeszlifowania. Szlifowanie w jej przypadku jest jednak bardzo łatwe. Przed malowaniem powierzchnię również należy odkurzyć i zagruntować.

Czym nakładać masę gipsową?

Najprostszym i najwygodniejszym sposobem natrysku gładzi lub szpachli jest użycie odpowiedniego agregatu tynkarskiego. Może to być zarówno urządzenie hydrodynamiczne, jak i -bardziej wielofunkcyjne- pneumatyczne.

Przy użyciu agregatu pneumatycznego można z łatwością nakładać zarówno gładź, jak i szpachlę, a także gruntować (również gruntem szczepnym) i malować. Jest to niezwykła oszczędność czasu, miejsca i materiału.

Jeżeli gładź wykonujemy jednorazowo i nie zależy nam na szybkości pracy, możemy wykonać pracę ręcznie. W tym przypadku warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia, takie jak kielnia i szpachla w 2 wielkościach (powierzchniowa tzw. nóż i mniejsza, która może się przydać przy obróbce np. w okolicy okna).

Odpowiednio dobrany sprzęt może nie tylko przyspieszyć naszą pracę, ale także zminimalizować niepotrzebną utratę materiału.


źródło i zdjęcia: Agrekom

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT