Malowanie ścian zimą – jak się przygotować do remontu wnętrza?

Wielu laików w dziedzinie remontów obawia się, że malowanie mieszkania zimą jest ryzykowne ze względu na nieodpowiednie schnięcie farby. Ta zasada sprawdza się, jeśli chodzi o prace na zewnątrz. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać zimową porę do prowadzenia prac malarskich wewnątrz pomieszczeń.

Malowanie ścian zimą – jak się przygotować do remontu wnętrza?

Aby mieć pewność, że wszystko pójdzie tak, jak trzeba, warto zadbać o optymalne warunki w pomieszczeniu oraz o odpowiednie przygotowanie ścian.

Czy zimą można malować ściany wewnątrz budynku? Tak, ale dopiero po zadbaniu o kilka ważnych kwestii. Dowiedz się, co zrobić, aby farby do wnętrz dobrze się sprawdziły podczas zimowego remontu!

Malowanie mieszkania zimą

Najlepiej, jeśli termometr w pomieszczeniu będzie wskazywać temperaturę od 18 do 23ºC. Również temperatura ścian nie powinna być istotnie niższa. Dzięki temu farba będzie wysychała równomiernie i w odpowiednim tempie.

Dlatego też jeśli odnawiasz pomieszczenie, które jest już użytkowane, zapewnienie odpowiedniej temperatury nie będzie stanowiło problemu. W przypadku prac w niewykończonym, surowym i zamkniętym budynku może być jednak potrzebne dodatkowe źródło ciepła, na przykład nagrzewnica.

Drugim obok temperatury warunkiem udanego malowania mieszkania zimą jest odpowiednia wilgotność powietrza. Wartość tego wskaźnika powinna się mieścić w przedziale 40-80%. Podczas remontu w zimniejszych okresach roku warto zatem sprawdzać parametry w pomieszczeniu i unikać otwierania okien.  

Pamiętaj, że mimo odpowiednich warunków farba w tym okresie może schnąć nieco dłużej – warto zwrócić na to szczególną uwagę przed nałożeniem drugiej warstwy.

Malowanie ścian zimą – jak przygotować podłoże?

Jeśli zapewniłeś już odpowiednie warunki do malowania mieszkania zimą, możesz przejść do kolejnego kroku, którym jest przygotowanie podłoża.

Gdy dostrzeżesz na ścianie uszkodzenia i pęknięcia, napraw je, a ubytki uzupełnij i zagruntuj. Dzięki temu znacząco zwiększysz trwałość powłoki i sprawisz, że pomalowana powierzchnia będzie wyglądać dużo bardziej estetycznie.

Gdy ściana nie wymaga naprawy, możesz od razu sięgnąć po środki gruntujące i podkłady. Ich zastosowanie jest ważne nie tylko zimą, ale też o każdej porze roku. Taki zabieg wzmocni podłoże, wyrówna chłonność farby, a także zwiększy jej przyczepność.

Malowanie pokoju zimą – niezbędne produkty

Aby ułatwić odpowiednie przygotowanie i samo malowanie ścian zimą, przygotowaliśmy informacje na temat produktów, które warto wybrać, i krótkie wskazówki ich stosowania.

  • Środek gruntujący – należy go wcierać w chłonne podłoże za pomocą pędzla z miękkim włosiem aż do uzyskania pełnego wysycenia. Pamiętaj, że wszystkie świeże, jeszcze niemalowane ściany wymagają gruntowania. W przypadku tych, które były już pokryte warstwą farby, warto zaś przeprowadzić test chłonności, który pozwoli Ci ocenić, czy gruntowanie jest konieczne.
  • Farba podkładowa – przyda się w przypadku podłoża, które było uprzednio malowane, szczególnie intensywnymi kolorami. Produkt skutecznie zamaskuje poprzednie warstwy i wyrówna chłonność powierzchni.
  • Farba lateksowa wewnętrzna, na przykład Caparol Samtex – produkty z tej serii wykonane są w technologii E.L.F., która gwarantuje wysokie bezpieczeństwo i brak jakiegokolwiek zagrożenia dla zdrowia malarza. To szczególnie ważny aspekt podczas malowania zimą, kiedy nie powinno się otwierać okien i wietrzyć pomieszczenia w czasie nanoszenia farby na ścianę.

Znasz już odpowiedź na pytanie, czy zimą można malować ściany. Zadbaj o odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu, a także przygotowanie podłoża. W takim pomieszczeniu możesz przeprowadzić swój wymarzony remont niezależnie od pory roku!


źródło i zdjęcia: Caparol

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT