Zamykamy stan surowy - wybieramy okna, drzwi i bramy

Wejście do budynku czy przydomowego garażu wymaga zamontowania odpowiednich drzwi umożliwiających wygodne z nich korzystanie, jak i zapewniających bezpieczeństwo mieszkańcom. Komunikację z otoczeniem domu mogą też umożliwiać oszklone drzwi tarasowe, pełniące jednocześnie rolę doświetlenia pomieszczenia. Oprócz funkcjonalności i wyglądu dopasowanego do elewacji budynku, przegrody te muszą również spełniać określone wymagania formalne.

Zamykamy stan surowy - wybieramy okna, drzwi i bramy
Z artykułu dowiesz się:
  • Jak wybrać ciepłe drzwi zewnętrzne?
  • Czym zamknąć wyjście na taras?
  • Czym zamknąć wjazd do garażu?

Ciepłe drzwi zewnętrzne

Otwory drzwiowe, oddzielające ogrzewane pomieszczenia od przestrzeni nieogrzewanej, muszą zapewniać odpowiednią izolacyjność cieplną i zgodnie z przepisami współczynnik przenikania U drzwi zewnętrznych nie powinien przekraczać 1,5 W/ m2K.

Bardziej rygorystyczne są wymagania odnoszące się do przegród przezroczystych, np. drzwi tarasowych, które traktowane są tak samo jak otwory okienne, zatem współczynnik przenikalności U nie może być większy niż 1,1 W/m2K.

Formalne wymagania ciepłochronności w odniesieniu do bram czy drzwi garażowych mogą wzbudzać problemy interpretacyjne w przypadku garażu ogrzewanego. Z reguły utrzymywana jest tam temperatura znacznie niższa niż w użytkowej części domu, a przepisy odnośnie drzwi garażowych nie uwzględniają tych wymagań jak ma to miejsce w przypadku, np. okien.

Oczywiście w interesie użytkownika leży zapewnienie jak najlepszej ich ciepłochronności, ale ma to istotne znaczenie tylko wtedy, gdy w garażu utrzymywana będzie temperatura zbliżona do pokojowej, zatem brama powinna zapewniać współczynnik U nie większy niż 1,5 W/m2K, zaś w garażu bez ogrzewania przepisy nie wymagają uzyskiwania przez nie określonej izolacyjności cieplnej (współczynnik U - bez wymagań), choć pośrednio pozyskuje ciepło, np. przez ścianę domu.

Brama garażowa powinna posiadać odpowiedni współczynnik ciepła U.
Brama segmentowa Hörmann, automatycznie sterowana w kolorze szarym z przetłoczeniami. Fot. Hörmann.

Przy wyborze drzwi zewnętrznych i bram trzeba również uwzględnić wymogi bezpieczeństwa, np. możliwości ewakuacji w razie zagrożeń, ochronę przeciwpożarową, jak i zabezpieczenie przed włamaniem.

W zakresie ewakuacji i ochrony ppoż. w domach jednorodzinnych w typowych warunkach użytkowania istotne będzie zapewnienie odpowiedniego kierunku otwierania drzwi frontowych - powinny otwierać się na zewnątrz, jak i instalowania drzwi wewnętrznych do kotłowni, jak i do garażu o określonej odporności ogniowej - przynajmniej EI 30.

Problem zabezpieczenia przed włamaniem jest znacznie bardziej złożony, gdyż o jego skuteczności decyduje wiele elementów, a o poziomie ochrony przesądza element najsłabiej chroniony, np. nie uchronią domu przed włamaniem nawet pancerne drzwi wejściowe, jeśli do wnętrza można dostać się przez niczym niezabezpieczone okienko piwniczne.

W ochronie domów jednorodzinnych trzeba brać pod uwagę jeszcze jedno - bez spowodowania interwencji odpowiednich służb, każde zabezpieczenie można pokonać, jeśli pozostawi się dość dużo czasu na niezakłócone działania włamywacza.

Wyjście na taras

Wizualne otwarcie reprezentacyjnego pomieszczenia - salonu na taras i ogród z możliwością szerokiego wyjścia na zewnątrz wymaga zamontowania dużego, sięgającego podłogi oszklenia oraz dopasowanych do wnętrza drzwi tarasowych.

Wykorzystanie do tego celu zwykłych, z rozwiernymi skrzydłami drzwi balkonowych umożliwia również utworzenie dość szerokiego wyjścia (w wersji dwuskrzydłowej), ale otwarte zajmują miejsce wewnątrz domu i są narażone na gwałtowne zatrzaśnięcie w razie przeciągu.

Dlatego chętniej montowane są drzwi przesuwne, których szerokość (łącznie z częścią stałą) może sięgać nawet 6 metrów. Mogą one funkcjonować w dwóch systemach konstrukcji mechanizmu przesuwu różniących się sposobem otwierania i zamykania.

Drzwi przesuwne na taras z dużymi przeszkleniami.
Drzwi tarasowe przesuwne. Fot. Sokółka Okna i Drzwi.

Drzwi tarasowe działające w systemie uchylno-przesuwnym otwierane są w podobny sposób, jak np. boczne drzwi w samochodach dostawczych. W pierwszej fazie (po pociągnięciu za klamkę) skrzydło odchyla się od słupków na obu końcach, a następnie przesuwa po prowadnicy zamocowanej do ościeżnicy.

W trybie zamykania dosunięte do końca okno dzięki mechanizmowi mimośrodowemu zostaje dociśnięte do ościeżnicy, tworząc z częścią nieruchomą przegrody równą płaszczyznę oszklenia.

Drzwi te można też uchylić w górnej części, podobnie jak w standardowych drzwiach balkonowych, w celu np. przewietrzenia pomieszczenia, zabezpieczając się jednocześnie przed wejściem nieproszonych gości. Mechanizm może być dodatkowo wyposażony w układ wspomagający, który pozwoli na jeszcze wygodniejszą obsługę zamykania i otwierania.

Mechanizm podnoszono-przesuwny w drzwiach tarasowych pozwala na przemieszczanie się skrzydła po szynie umieszczonej w podłodze i w pozycji otwartej chowa się ono za cześć stałą, a w pozycji zamkniętej tworzy uskok między obiema płaszczyznami.

W momencie otwierania skrzydło jest nieznacznie unoszone, a po przestawieniu klamki można je opuścić i zablokować w dowolnej pozycji.

Mechanizm ten, dzięki wstawionej w podłogę szynie, nie tworzy wysokiego progu, co ułatwia poruszanie się na wózku, np. osobom niepełnosprawnym, a prosty tor przemieszczania się skrzydła umożliwia zamontowanie układu elektrycznego otwierania i zamykania za pośrednictwem pilota.

Drzwi podnoszono-przesuwne Oknoplast.
Drzwi PSK firmy Oknoplast z mechanizmem podnoszono-przesuwnym i wielkimi przeszkleniami. Fot. Oknoplast.

W obu systemach przesuwnych stosowane są profile okienne z drewna lub PCW, przy czym muszą być one dostosowane do zamontowania dość grubych i ciężkich pakietów szybowych.

Choć drzwi tarasowe, nawet przy standardowym oszkleniu, spełniają formalne wymagania termoizolacyjne, to ze względu na dużą ich powierzchnię montowane zestawy szybowe powinny charakteryzować się wysoka izolacyjnością cieplną ze względu na relatywnie znacznie gorsze własności ciepłochronne szyb w porównaniu ze ścianami czy dachem.

Drzwi tarasowe mogą stać się obiektem próby włamania, ale ich mechanizmy dość skutecznie chronią przed wyważeniem. Niemniej warto osłonić je roletą, która nie tylko zwiększy bezpieczeństwo, ale pozwoli też na kontrolowaną wentylację, ograniczy dokuczliwe nasłonecznienie czy straty ciepła w zimie.

Czym zamknąć wjazd do garażu?

Zintegrowany z domem garaż na 1-2 samochody wymaga zamontowania dostatecznie szerokiej bramy, a jej rodzaj trzeba dostosować do wymagań funkcjonalnych, jak i możliwości zainstalowania.

Ze względów montażowych najistotniejsza jest wysokość garażu i nadproża, gdyż decyduje to o możliwości chowania się płaszcza bramy i mechanizmu napędowego pod sufitem.

Są, co prawda, bramy chowające się w wysokości światła nadproża - uchylne bezprowadnicowe, ale nie nadają się do automatycznego sterowania.

W małych garażach instalowane są najczęściej prowadnicowe bramy uchylne z poszyciem z ocieplonej blachy, rzadziej z drewna. Podnoszenie i łagodne opuszczanie zapewniają sprężyny odciągowe, a skrzydło chowa się pod sufitem, spoczywając na prowadnicach podparte mechanizmem dźwigniowym.

Sposób otwierania sprawia, że przed wjazdem do garażu musi w czasie otwierania pozostawać ok. 1 m wolnej przestrzeni, nie można więc zbyt blisko podjeżdżać.

Zmechanizowanie otwierania i zamykania bramy umożliwia układ sterujący z silnikiem i prowadnikiem montowany pod sufitem garażu uruchamiany pilotem. W razie awarii prądu można odblokować napęd i otworzyć bramę ręcznie.

Do zamknięcia szerokiego wjazdu do garażu wykorzystuje się bramy segmentowe, których szerokość może dochodzić do 600 cm.

Bramy segmentowe otwierają się w pionie, zatem nie trzeba zostawiać wolnego miejsca przed wjazdem. Ich pancerz składa się z połączonych zawiasowo segmentów warstwowych z ociepleniem i różnorodnie wykończona powierzchnią.

Brama segmentowa do zamknięcia szerokiego wjazdu do garażu.
Bramy segmentowe KRISPOL są zbudowane z paneli o grubości 40 mm lub 60 mm, które są wypełnione pianką poliuretanową i uszczelnione na całym obwodzie oraz między segmentami.  Fot. Krispol.

Podczas podnoszenia poszczególne segmenty przesuwają się po prowadnicach bocznych i chowają pod sufitem garażu. Mechanizm odciążający w postaci sprężyn umieszczony jest poziomym wale instalowanym bezpośrednio nad otworem drzwiowym lub na końcu prowadnic poziomych.

Sposób sterowania otwieraniem i zamykaniem, jak i montaż elementów napędowych przebiega podobnie jak w bramach uchylnych, a bogata oferta wzornicza pozwala na łatwe dopasowanie wyglądu pancerza do architektury budynku.

Autor: Cezary Jankowski
Opracowanie: Aleksander Rembisz, Martyna Nowak-Ciupa
Zdjęcie otwierające: DoorHan
Zdjęcia w tekście: Hörmann, Sokółka Okna i Drzwi, Oknoplast, Krispol
Film w tekście: Krispol

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE