Właściwe zagruntowanie ścian jest niezwykle ważne w przypadku podłoży niestabilnych, skredowanych i mocno nasiąkliwych. Grunt wnika głęboko w warstwę ściany, dzięki zawartości substancji żywicznych, wzmacnia je. Ściany stają się mniej nasiąkliwe, zmniejsza się ich pylistość, a poprawia przyczepność.
Gruntu nie stosuje się do ścian w dobrym stanie. W takich przypadkach zazwyczaj wystarczy umycie i osuszenie powierzchni. Grunt, szczególnie głęboko penetrujący, zalecany jest do ścian starszych o małej spoistości.
Nadaje się do:
- podłoży cementowych,
- gipsowych,
- gipsowo-kartonowych,
- tynków wapiennych,
- cementowo-wapiennych,
- betonów,
- gazobetonów,
- drewnopodobnych impregnowanych i wielu innych.
Może być stosowany jako baza pod farby, tynki, szpachlówki, kleje oraz posadzki wewnątrz i na zewnątrz budynków.
Farba gruntująca jest preparatem gruntującym, którego zadaniem jest nie tylko wzmocnienie ściany, ale także pokrycie go kolorem. Preparat zwiększa przyczepność ściany, dzięki temu nałożenie właściwego koloru jest łatwiejsze. Żadna emulsja gruntująca nie jest stosowana jako ostateczne pokrycie ściany.
Jakie są rodzaje farb gruntujących?
Na rynku można dostać różne rodzaje farb gruntujących o odmiennych parametrach i innym przeznaczeniu. Jednym z ważniejszych paramentów jest jej lepkość, która określa zdolność farby do pozostania na danym podłożu. Pozostałe parametry, na które warto zwracać uwagę to gęstość oraz czas schnięcia.
Wyróżnia się farby gruntujące lateksowe (głównie do powierzchni gipsowych, cementowych i cementowo-wapiennych), akrylowe (głównie do cementu), farby mostkujące (do powłok mineralnych), farby gruntujące ścienne, farby z przeznaczeniem do stali.
Źródło: Grupa Pronicel S.A.
Zdjęcie: stux / pixabay.com
Komentarze