Określ sposób montażu płyt oraz profili
Miej na względzie, że różne pomieszczenia cechują się odmiennymi potrzebami w zakresie parametrów użytkowych, wykończenia ścian i sufitów. W związku z tym, w pierwszej kolejności zdecyduj, w jaki sposób i w jakim miejscu budynku chcesz wykorzystać konstrukcje z płyt i profili.
Czy przy ich użyciu zamierzasz postawić lekkie bądź masywne ściany działowe, wykorzystać je do stworzenia okładzin ściennych lub sufitowych, a może zabudować poddasze lub zamontować sufit podwieszany?
Ciekawostka: oprócz tych popularnych zastosowań sucha zabudowa stosowana jest też do bardziej specjalistycznych celów, jak np. obudowy szybów instalacyjnych oraz windowych.
Ustal powierzchnię przegród
Gdy krok numer jeden będzie już za Tobą - oblicz, jaką powierzchnię mają mieć przegrody. W tym miejscu pomocnym będzie także określenie dokładnego przeznaczenia suchej zabudowy.
Poza oczywistą funkcją oddzielania czy izolowania przestrzeni, z powodzeniem może odpowiadać m.in. za ochronę przed wilgocią, ogniem czy hałasem. Dzięki temu dowiesz się, jakie konkretnie rodzaje płyt i dopasowanych do nich profili i akcesoriów są rekomendowane do Twojego zastosowania.
Dokonaj niezbędnych obliczeń
Możesz to zrobić we własnym zakresie - biorąc pod uwagę obliczoną wcześniej powierzchnię i przeznaczenie, a następnie dopasowując do tego odpowiednie płyty i profile (umieszczone we właściwych odstępach - zazwyczaj około 40 - 60 cm, dla zachowania stabilności oraz sztywności konstrukcji).
Musisz jednak pamiętać, że takie działanie będzie wymagało od Ciebie nie tylko wiedzy, ale również wyjątkowej skrupulatności.
Jeżeli zastanawiasz się, jak policzyć samodzielnie materiał na ściankę działową - oto przykład:
- Płyty gipsowo-kartonowe: 5 metrów (długość ściany) x 3 metry (wysokość ściany) = 15 m2.
- Profile pionowe (np. CW, tzw. „słupki”): 5 metrów (długość ściany) / 0,6 m (rozstaw profili) = 8,33 (czyli warto zakupić co najmniej 9 – 10 profili).
- Profile obwodowe (np. UD): 2 x 5 metrów (długość ściany) + 2 x 3 metry (wysokość ściany) = 16 m.
Naturalnie, poza wyżej wymienionymi elementami, będą Ci potrzebne również taśmy, kołki, masa szpachlowa, a jeśli chcesz zadbać o dodatkową izolację oraz wyciszenie - także wełna mineralna.
Pamiętaj, że w toku prac powstają też odpady wynikające z przycinania elementów do potrzebnych rozmiarów, a część zakupionych materiałów może ulec zniszczeniu, przez które zwyczajnie nie zdołasz ich wykorzystać.
W związku z tym, podczas planowania zakupów - uwzględnij nadwyżkę około 5 – 15% profili oraz płyt g-k więcej, niż wynika to wprost z faktycznych obliczeń. nikniesz przestojów spowodowanych koniecznością dokupowania brakujących elementów.
Skorzystaj z kalkulatora zapotrzebowania
Jeśli chcesz prawidłowo i sprawnie przeprowadzić budowę lub remont wnętrza budynku - skorzystaj z rekomendowanych systemów, w których dobrano kompatybilne elementy, a karta systemowa dostępna dla każdego z nich określa ściśle, w jakiej konfiguracji i ułożeniu te elementy tworzą konstrukcję przegrody.
Aby obliczyć konkretne zapotrzebowanie na wszystkie składowe systemu dla zadanej powierzchni - z powodzeniem możesz skorzystać z kalkulatorów systemów suchej zabudowy, które przygotowaliśmy właśnie z myślą o Tobie.
Dzięki tym profesjonalnym narzędziom szybko i wygodnie dowiesz się, ile płyt gipsowo-kartonowych i profili potrzebujesz na m2 ściany, poddasza, czy sufitu.
W przypadku sufitów podwieszanych masz też do dyspozycji selektor sufitowy Rigips, który pozwala bardzo dokładnie dostosować wybór systemu do rodzaju budynku, przeznaczenia pomieszczenia i dodatkowych wymagań.
źródło i zdjęcia: Rigips
Komentarze