Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku?

Aby twój dom stał się bardziej energooszczędny, konieczne są pewne modernizacje. Niektóre z nich są łatwe do wykonania, podczas gdy inne wymagają większego wysiłku i dobrze jest je starannie zaplanować. Kluczowym czynnikiem w osiąganiu komfortu cieplnego jest odpowiednia izolacja termiczna, co przekłada się na obniżenie kosztów utrzymania domu.

Jak zwiększyć efektywność energetyczną w budynku?

Nieodpowiedni dobór materiałów izolacyjnych wpływa na efektywność energetyczną domu, czyli stosunek energii oszczędzanej do zużywanej. Jest oczywista współzależność między tymi dwoma aspektami - bez właściwej izolacji termicznej trudno osiągnąć wysoką efektywność energetyczną. Warto więc przyjrzeć się bliżej temu procesowi.

Efektywność energetyczna

Najlepszą metodą na poprawę efektywności energetycznej istniejących już budynków jest ich termomodernizacja. Przed przystąpieniem do termoizolacji budynku warto pomyśleć o audycie energetycznym. Pomoże on uzyskać odpowiednią wiedzę na temat zużywanej energii i określić, w jaki sposób można zacząć oszczędzać.

Audyt energetyczny będzie również niezbędny, jeśli inwestor zdecyduje się zaciągnąć kredyt na termomodernizację i skorzystać z dofinansowania w ramach programów rządowych lub samorządowych, jak np. "Czyste Powietrze", a także fundusze unijne czy dofinansowania od samorządów lokalnych.

Czym jest termomodernizacja?

Termomodernizacja jest procesem, którego głównym zadaniem jest zmniejszenie zapotrzebowania na zużycie energii cieplnej. Zakres termomodernizacji może określić przeprowadzony wcześniej audyt energetyczny.

Aby osiągnąć jak największą skuteczność izolacyjną przegród zewnętrznych (dachy, ściany, fundamenty) można dokonać termomodernizacji poprzez poprawne i skuteczne ich zaizolowanie. W dalszej kolejności można pomyśleć o modernizacji systemu grzewczego.

Tak zaplanowane prace pomogą nam osiągnąć jak najlepsze rezultaty w postaci oszczędności energetycznej, co przełoży się oczywiście na oszczędność środków finansowych, a także ograniczenie zużycia paliw grzewczych i ochronę środowiska.

Produkty do termoizolacji URSA.

Energooszczędne rozwiązania termoizolacyjne

Izolacja cieplna, to najistotniejszy czynnik w budowaniu energooszczędnego budynku - może on zredukować zapotrzebowanie budynku na energię nawet do 75%.

Wybór odpowiednich materiałów izolacyjnych to kolejny element w procesie planowania termomodernizacji. Materiałem, który spełnia najwyższe wymagania dotyczące izolacyjności cieplnej, trwałości oraz niepalności jest wełna mineralna.

Szklana wełna mineralna marki URSA to wysokiej jakości materiał izolacyjny, które spełnia najwyższe standardy jakości i efektywności energetycznej. By jak najskuteczniej zaizolować pomieszczenie, należy odpowiednio dobrać grubość warstwy termicznej, uwzględniając parametry cieplne wełny.

Przykładowo, wybierając wełnę mineralną URSA PLATINUM 32 o współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,032 W/(m*K) i grubościach: odpowiednio 20 cm pomiędzy krokwiami i 10 cm w drugiej warstwie pod krokwiami, spełnimy aktualnie obowiązujące Warunki Techniczne, zgodnie z którymi współczynnik przenikania ciepła dla dachu nie może być większy niż 0,15 W/(m²*K).

Zaleca się, aby prawidłowa instalacja wełny na poddaszu była wykonana z dwóch warstw ocieplenia, by zapobiec powstawaniu mostków termicznych. Takie rozwiązanie daje gwarancję uzyskania właściwych parametrów cieplnych na poddaszu.

Wdmuchiwanie białej wełny URSA Pure Floc.

W przypadku izolacji trudno dostępnych miejsc, a także termoizolacji ścian - od zewnątrz i wewnątrz dobrym rozwiązaniem będzie biała wełna do wdmuchiwania URSA Pure Floc.

Niezmienny w czasie, bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła 0,034 W/(m*K) przekłada się na wysoki opór termiczny i znakomite właściwości izolacyjne, które są stabilne i niezmienne w czasie - nawet po latach ułożona izolacja zachowuje swoje parametry użytkowe.

Izolacja budynku to inwestycja, która zwróci się w krótkim czasie w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie i energię elektryczną. Nie warto zwlekać więc z zaplanowaniem prac związanych z termomodernizacją swojego domu.

Warto wiedzieć, że nie ma lepszej czy gorszej pory roku na tego typu prace.

Odpowiednio zaplanowana i przeprowadzona izolacja termiczna poprawi efektywność energetyczną budynku, a co za tym idzie przyczyni się nie tylko do poprawy jakości powietrza i komfortu przebywania w pomieszczeniach, ale pozwoli również obniżyć rachunki za energię, a także ograniczy emisje gazów cieplarnianych.


Źródło i zdjęcia: URSA

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT