Sposoby na ocieplanie zaizolowanego poddasza
Sprawdź, jak wygląda stan materiału termoizolacyjnego. Czy nie ma na nim śladów pleśni, wilgoci i czy nie pojawiły się mostki termiczne.
Jeśli wszystko jest w porządku, po prostu połóż drugą warstwę w postaci mat wełnianych (najlepiej szklanych, a nie skalnych, z uwagi na ich niższą gęstość), a następnie osłoń je folią paroizolacyjną, chroniącą przed parowaniem wody z pomieszczenia.
Ocieplenie wełną mineralną w domu bez izolacji
Jeśli pokrycie dachowe do tej pory nie było zabezpieczone, musisz zrobić termomodernizację w całości. Zacznij od montażu folii wysokoparoprzepuszczalnej albo membrany wiatroizolacyjnej. Przyczep ją mocno do konstrukcji dachu, korzystając ze zszywek.
Potem umieść dwie kolejne warstwy wełny - jedną między krokwiami, drugą pod. Obie muszą leżeć prostopadle do siebie, żeby jak najlepiej uszczelniać dach. Na koniec osłoń całość folią paroizolacyjną.
Jeśli nie da się ocieplić połaci dachowej od wewnątrz, pozostaje Ci system izolacji nakrokwiowej, czyli montaż na zewnątrz.
Zawsze pamiętaj o tym, żeby zostawić szczelinę wentylacyjną, która zapewni swobodny przepływ powietrza. Dzięki niej nie zbierze się wilgoć, wełna pozostanie sucha i nie rozwiną się w niej pleśnie i grzyby.
Ocieplenie trudno dostępnych miejsc
Kiedy docinasz wełnę, żeby położyć ją na połaci, zostaw kilka centymetrów więcej. Taki naddatek pozwoli szczelnie osłonić krokwie i inne problematyczne miejsca.
Wełna szklana jest na tyle elastyczna, że bez problemu wciśniesz ją w nawet najmniejsze zakamarki, dlatego wybieraj właśnie ją, a nie skalną, która jest nieco bardziej zbita.
Wełna mineralna lepsza od pianki i styropianu?
Najważniejszą zaletą wełny mineralnej, obok doskonałych parametrów cieplnych, jest sprężystość, a co za tym idzie - dowolność jej formowania. To sprawia, że przewyższa styropian, który nie zawsze da się dociąć w pożądany kształt.
Żeby ją ułożyć nie potrzebujesz sprzętu, tak jak w przypadku pianki poliuretanowej, do której niezbędny jest natrysk. Mając podstawową wiedzę o montażu wełny szklanej, jesteś w stanie sam wykonać termomodernizację.
Wybieraj wełnę o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda - modele o najniższych wartościach skutecznie blokują ucieczkę ciepłego powietrza i tym samym najlepiej sprawdzają się na poddaszu, przez które tracisz nawet 30% energii.
Płyty g-k jako zabudowa warstwy izolacyjnej
Kiedy skończysz prace przy połaciach dachowych, zasłoń izolację przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Zapewnią jej dodatkową stabilność i podniosą estetykę pomieszczenia, zwłaszcza, jeśli ma być ono użytkowe.
Stelaż dla płyt przydaje się także podczas montowania drugiej warstwy ocieplenia - mocujesz ją właśnie do listew i profili.
Wełniana warstwa izolacji cieplnej chroni przed stratami ciepła, a folie zapobiegają zbieraniu się pary wodnej. Dobrze położone materiały izolacyjne zapewniają bezpieczeństwo i komfort przez lata.
źródło i zdjęcia: ISOVER
Komentarze