Pojawienie się na ścianach grzybów i pleśni jest zagrożeniem zarówno dla zdrowia domowników, jak i konstrukcji całego budynku. Nieuniknione występowania pary wodnej będzie zupełnie nieszkodliwe, jeśli zapewnimy jej odpowiedni odpływ na zewnątrz budynku.
Dach i ściany zewnętrzne powinny „oddychać”. A to zadanie dla właściwego systemu izolacji termicznej i paroizolacji. Aby termoizolacja spełniała swoje zadania i przynosiła korzyści, należy zwrócić uwagę na prawidłowy dobór materiałów.
Na czym polega działanie inteligentnej paroizolacji?
Współczynnik oporu dyfuzyjnego (Sd) to równoważna dyfuzyjnie grubość warstwy powietrza stanowiącej opór dla pary wodnej.
Sd wyraża się w metrach, im wyższa wartość tym wyższy opór, czyli tym trudniej parze wodnej przedostać się na drugą stronę folii. Sd 20 m oznacza, że materiał stanowi barierę dla pary wodnej porównywalną do warstwy powietrza o grubości 20 m.
Na rynku dostępne są folie paroizolacyjne o stałym oraz zmiennym oporze dyfuzyjnym Sd. Pierwsze z nich są standardem, chronią konstrukcję przed wilgocią w sposób bierny - nie przepuszczając wilgoci w jedną ani drugą stronę.
Z kolei inteligentne folie paroizolacyjne o zmiennym oporze dyfuzyjnym mają charakter aktywny - działają podwójnie: zimą dzięki wysokiemu oporowi nie dopuszczają do przenikania pary wodnej z pomieszczeń do konstrukcji dachu, z kolei latem, gdy opór jest niski - pozwalają na swobodne przedostanie się wilgoci do wnętrza pomieszczenia.
System ISOVER Vario XtraSafe oprócz folii o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego (Sd 0,3-25m) zawiera również odpowiednie taśmy i kleje niezbędne do odpowiedniego, szczelnego, a przy tym łatwego (dzięki nowatorskiej technice łączeń) montażu.
W połączeniu z termoizolacją ISOVER uzyskujemy zdrowe, bezpieczne pożarowe, ciepłe i energooszczędne poddasze.
źródło i zdjęcia: ISOVER
Komentarze