Agregat do gładzi gipsowych - jak wybrać najlepszy model?

Gładzie bardzo często wykorzystuje się do wykończenia ścian - pełni funkcje ochronne, reprezentacyjne oraz sprzyja rozwojowi odpowiedniego mikroklimatu. Do jej nakładania można wykorzystać specjalny wałek, jednak nie sprawdzi się on w przypadku krzywych ścian z widocznymi ubytkami. W tym celu lepiej lepiej sprawdzi się agregat, na który decyduje się coraz więcej profesjonalistów.

Agregat do gładzi gipsowych - jak wybrać najlepszy model?

Hydrodynamiczne agregaty do gładzi

W przypadku agregatów hydrodynamicznych tańsze opcje nie pozwalają na natryskowe nakładanie innych substancji niż gładzie gipsowe. Oczywiście istnieje możliwość zakupu urządzenia przeznaczonego do natrysku większej ilości typów substancji, ale w tym przypadku wydatek związany z jego zakupem będzie znaczny. Warto również pamiętać, że urządzenia hydrodynamiczne zbudowane są na bazie silnika szczotkowego lub bezszczotkowego. Takie rozwiązanie gwarantuje wysoką wydajność, ale może generować znaczne koszty wynikające z ewentualnego serwisu.

Agregat do gładzi Agrekom 60 litrów
Agregat do gładzi Agrekom ze zbiornikiem o pojemności 60 litrów fot. Agrekom

Pneumatyczne agregaty do gładzi

W przypadku agregatów pneumatycznych docenić warto prostotę tego rozwiązania. Brak tutaj silnika i innych elementów, które łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Pneumatyczne agregaty do gładzi pozwalają na natrysk zarówno gładzi gipsowych, jak i tynków elewacyjnych, kleju na siatkę, tynków gipsowych, obrzutki cementowo-wapiennej, hydroizolacji a także farb emulsyjnych i podkładowych.

Urządzenia pneumatyczne przeznaczone do natrysku to prawdziwie wielofunkcyjne maszyny budowlane. Agregaty wyposażone w profesjonalne pistolety pozwalają na natrysk masy z bardzo dużą wydajnością. Każdy agregat pneumatyczny wymaga podpięcia odpowiedniego kompresora. Minimum to kompresor o pojemności 50-litrów z 2-tłokami. Stosując odpowiedniej długości przewody do kompresora, możemy ustawić go w innym pomieszczeniu, a tym samym ograniczyć hałas, jaki powoduje. Odpowiednio długie przewody łączące zbiornik z pistoletem natryskowym pozwalają na pracę w oddaleniu do 15-metrów od zbiornika.

Agregat do gładzi Agrekom z dwoma zbiornikami 60 i 19 litrów
Zestaw Agrekom do tynkowania, gruntowania, gipsowania i malowania fot. Agrekom

Jaki rodzaj gładzi możemy wykorzystać w agregacie?

Pierwszym problemem, jaki pojawia się zaraz po zakupie agregatu do gładzi, jest typ materiału, jaki należy w nim umieścić. Na rynku dostępne są masy gipsowe gotowe i takie wymagające samodzielnego zmieszania. W teorii masy gotowe są przeznaczone właśnie do stosowania podczas natrysku agregatami. Ich równomierna struktura i odpowiednie parametry zapewniają łatwy natrysk przy pomocy agregatu. Oczywiście masy suche - jeżeli są odpowiednio przygotowane- również doskonale sprawdzą się przy nakładaniu maszynowym.

Gotowa masa szpachlowa jest rozwiązaniem oszczędzającym czas, ale wymagającym większych nakładów finansowych niż gładź sucha. Tego typu masy są średnio o 30% droższe niż ich suche odpowiedniki.

Przygotowywanie gładzi gipsowej do użycia
Przygotowywanie gładzi gipsowej do użycia fot. Agrekom

Wady i zalety agregatu do gładzi

Gdy mówimy o agregacie do gładzi, myślimy zazwyczaj o dużych i nieporęcznych agregatach ślimakowych. Całe szczęście rynek oferuje kilka rozwiązań, które bez problemu pozwolą na wydajną pracę nawet w niewielkim pomieszczeniu. Mowa tu o agregatach hydrodynamicznych i pneumatycznych. Te pierwsze na rynku znane są bardzo dobrze. Agregaty hydrodynamiczne pozwalają na natrysk masy pod dużym ciśnieniem bezpośrednio z wiaderka. Przeznaczone są one do mas gotowych.

Nowością na rynku są agregaty pneumatyczne (produkowanie m.in. przez Agrekom). Urządzenia te zasilane są sprężonym powietrzem, a brak elementów elektrycznych gwarantuje ich długą żywotność i minimalizuje ewentualne koszty napraw. Agregaty pneumatyczne pozwalają na używanie zarówno mas gotowych, jak i tych wymagających własnoręcznego przygotowania.

Każdy typ agregatu ma swoje plusy i minusy. Mając ograniczony budżet lepiej sięgnąć po agregaty pneumatyczne, które pozwolą nam wykonać większą ilość prac przy stosunkowo niewielkim koszcie zakupu urządzenia. Każde z rozwiązań dobrze sprawdza się podczas prac budowlanych. Przed zakupem warto poczytać opinie użytkowników dotyczące danego urządzenia i zastanowić się, do czego konkretnie będzie nam ono potrzebne.

Parametry obu rozwiązań zostały dodatkowo zestawione w tabeli:

  pneumatyczne hydrodynamiczne
rodzaj masy masa gotowa/masa sucha masa gotowa
możliwość malowania tak nie (tak – opcja w droższych zestawach)
możliwość natrysku tynków elewacyjnych tak nie (tak – opcja w droższych zestawach)
natrysk za pomocą powietrza tak nie
potrzebny kompresor tak (min. 50l, 2 tłoki) nie
zbiornik na materiał tak nie
koła transportowe tak tak
waga ok. 20 kg w zależności od wielkości zbiornika ok. 70 kg
cena od 1890 zł (zestaw podstawowy) od 20 000 zł

źródło i zdjęcia: Agrekom

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT