Budowa domu z betonu – poradnik krok po kroku

Realizacja projektu domu z betonu może być uwarunkowana różnorodnymi elementami. W końcu dostępnych jest wiele technik budowlanych. Oto zarys podstawowych etapów konstrukcji domów betonowych, który pomoże rozpoznać potencjalne trudności i przeszkody na drodze do stworzenia wymarzonej nieruchomości jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Budowa domu z betonu – poradnik krok po kroku

Projekt i planowanie

Oczywiście niczego nie zaczniemy bez odpowiedniego projektu i planowania. Budowa domu z betonu zaczyna się już na etapie wybierania działki, ponieważ będzie tu potrzebna decyzja w różnych sprawach, zależnych od ,,stanu wyjściowego” działki.

  • Po pierwsze, musimy wybrać, gdzie ma powstać nasz wymarzony dom. W końcu nie chcemy mieszkać np. w mieście, którego nie lubimy.
  • Kolejny krok, to sprawdzenie projektu zagospodarowania działki oraz uzbrojenia działki. To dwa bardzo ważne aspekty, które decydują o tym, jak zostanie postawiony dom, jakie będą koszty, jaka może być powierzchnia całkowita zabudowy i wiele innych wskaźników, bez których nie możemy nawet rozpocząć budowy (w końcu bez uzbrojenia działki nie mamy prądu do budowy domu).
  • Następnie musimy oczywiście mieć odpowiedni projekt domu. Na tym etapie również można już zacząć poważnie zastanawiać się nad wyborem odpowiedniej technologii – ponieważ niektóre domy trudniej zaprojektować niż inne. Technologia IZODOM daje dużą swobodę w projektowaniu, ponieważ wszystkie elementy włącznie z samą płytą fundamentową można dostosować praktycznie do każdego projektu – jak z klocków.
  • Mając projekt oraz informacje na temat samej działki, możemy przejść do kosztorysu, co bezpośrednio kieruje nas do drugiego punktu – wyboru technologii.

Technologia budowania domu – jaką wybrać?

Wybór technologii domu nie ogranicza się wyłącznie do kosztu zakupu materiałów i ew. kosztów ekipy budowlanej. Takie podejście jest błędne, bo gdy planujesz budowę domu, to warto patrzeć długoterminowo. Na co?

  • miesięczne i roczne koszty ogrzewania przez następne kilkanaście-kilkadziesiąt lat,
  • koszty eksploatacji,
  • koszty konserwacji,
  • koszty klimatyzacji w lecie,
  • i kilka innych mniejszych kosztów jak np. trudność w remoncie czy drobnych zmianach.

Właśnie dlatego polecamy budowę nowego domu z betonu. Beton to materiał bardzo wytrzymały oraz ekologiczny, który przez wiele lat zachowa swoją jakość. Drugi ważny argument to w połączeniu ze styropianem (w formie specjalnych bloczków, które wypełnia się betonem) daje doskonałą izolację i tzw. efekt pozytywnego termosu. W zimie oszczędzasz na ogrzewaniu, a w lecie na klimatyzacji.

Jakie są poszczególne kroki podczas budowy?

Etap, który trwa najdłużej, czyli właściwe prace budowlane. Najdłużej, ale to nie znaczy, że musi ciągnąć się miesiącami, zwłaszcza jeśli wybierzesz odpowiednią technologię.

Oto poszczególne kroki:

  • Przygotowanie terenu, czyli odpowiednie wyrównanie i usytuowanie terenu budowy względem działki.
  • Fundamenty. W przypadku płyty fundamentowej IZODOM specjalnie docięte elementy są układane na działce. Ustawia się je ,,na zamek” dlatego praca jest szybka i masz zapewnioną ciągłość izolacji. Ogranicza również do minimum prace ziemne, bo nie trzeba wykopywać głębokich dziur pod fundamenty.
  • Ściany – oczywiście na fundamentach stawiane są elementy ścienne. W przypadku tradycyjnych technologii, na fragmencie łączenia mogą wystąpić tzw. mostki termiczne, czyli przerwy w izolacji. Jest tam zwiększona przepuszczalność ciepła i wilgoci, co może negatywnie wpłynąć na energooszczędność budynku. System IZOClick likwiduje ten problem, ponieważ elementy ścienne łączą się jak klocki z płytą fundamentową.
  • Kolejny etap to strop, który może być wykonany z wielu materiałów. Tu również na fragmencie ściana – strop, należy uważać na mostki termiczne. W przypadku technologii IZODOM nie ma tego problemu, dzięki wspomnianemu systemowi IZOClick.
  • Piętra lub poddasze – w zależności od projektu, stawiane są kolejne kondygnacje lub poddasze i płyta dachowa.

W dużym uproszczeniu to wszystko. Budynek przechodzi kolejno ze stanu surowego otwartego (bez np. okien, drzwi) do stanu zamkniętego (z drzwiami i ,,zamkniętą” bryłą), po stan deweloperski lub pod klucz.

Ile trwa budowa domu?

Wszystko zależy od technologii. Dom murowany powstaje od kilku do kilkudziesięciu miesięcy (niestety jest podatny na warunki zewnętrzne). Dom betonowy w technologii IZODOM może powstać w zaledwie kilka tygodni. Znacznie zmniejsza to również koszty za robociznę przy pracach budowlanych.

Instalacje elektryczne i hydrauliczne

Tak naprawdę ten etap łączy się z poprzednim – wszelkie instalacje są ustalane już na etapie dopasowania uzbrojenia działki do usytuowania domu oraz projektu domu.

Stan pod klucz określa taki stan wykończenia, który nie wymaga już żadnych prac, ale warto dobrze określić to z firmą budowlaną lub deweloperem. Nie ma w prawie budowlanym określenia ,,pod klucz“, dlatego firmy mogą go interpretować zależnie od swojej oferty.

Izolacja i wykończenie wnętrza

Ten etap jest również bardzo mocno zależny od poprzednich. Zależnie od technologii, należy wykończyć wnętrze oraz zapewnić odpowiednią izolację.

Ponownie piszemy – zależnie od technologii, ponieważ o ile w przypadku domów murowanych będzie to niezbędne, tak technologia IZODOM pozwala na pominięcie tego kroku. Same elementy IZODOM zapewniają pełną izolację termiczną i akustyczną, dlatego wystarczy odpowiednie otynkowanie i malowanie – i gotowe! Zostaje wprowadzka.

Częstym pytaniem, które się pojawia, jest – w jaki sposób prowadzić instalacje i wieszać przedmioty przy ścianach wykonanych w technologii IZODOM?

W wewnętrznej izolacji elementów ściennych można bez problemu wyżłobić odpowiednie miejsca na instalacje, a do wieszania różnych przedmiotów używamy kołków. Nie jest to typowy, miękki styropian, ale specjalny i wytrzymały, który z odpowiednimi kołkami utrzyma większość rzeczy, które wieszamy.

Utrzymanie i konserwacja

Dom odebrany, końcowe kontrole przeprowadzone, jesteśmy wprowadzeni. Co dalej? Tak jak wspomnieliśmy w pierwszym akapicie, bardzo ważne jest określenie kosztów, które będą nas czekały przez następne lata mieszkania w wymarzonym lokum.

Pierwszy i najważniejszy koszt, to ogrzewanie. Budowa betonowego domu, który dodatkowo minimalizuje mostki termiczne, pozwala na oszczędzanie nawet 80% co roku na ogrzewaniu. Ciepłe powietrze nie ucieka, a zimne nie dostaje się do środka.

Kolejny koszt to ewentualna konserwacja, naprawa pęknięć, remonty – tu również wychodzi znaczna przewaga domów betonowych. Ten materiał (oczywiście, jeśli korzystamy z wysokiej jakości mieszanki betonu) jest wytrzymały i niepodatny na wstrząsy czy mikrouszkodzenia. Ogranicza to do minimum konieczność napraw.

Budowa domu betonowego w technologii IZODOM to szybki i łatwy proces, dzięki któremu zamieszkasz w ekologicznym, energooszczędnym domu szybciej niż kiedykolwiek.


Źródło i zdjęcia: Izodom 2000 Polska

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT