Pojęcie efektywności energetycznej staje się coraz popularniejsze nie tylko w kontekście alternatywnych źródeł energii, ale coraz częściej w związku z podejmowaniem proekologicznych działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego. Nie bez znaczenia są koszty związane z ogrzewaniem budynku.
Czym jest efektywność energetyczna?
Efektywność energetyczna określa, w jakim stopniu budynek zapewnia komfort cieplny użytkownikom przy minimalnym zużyciu energii potrzebnej do jego ogrzania lub ochłodzenia. Wysoka wartość energetyczna budynku pozwoli zaoszczędzić więcej energii, a tym samym – pieniędzy, wpływa również na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń.
Sprawdź efektywność energetyczną budynku
Sami nie jesteśmy w stanie dokonać dokładnej analizy efektywności energetycznej budynku, jednak bez problemu możemy określić, kiedy warto zwrócić się o poradę do fachowców.
Jeżeli budynek jest nieocieplony, okna i drzwi są nieszczelne, brama garażowa została wykonana przed wieloma laty z blachy i nie posiada żadnego docieplenia, a rachunki za ogrzewanie są wysokie, choć w domu nie jest najcieplej – to znak, że pora pomyśleć o termomodernizacji.
Przeprowadź audyt energetyczny
Dzięki audytowi energetycznemu dowiesz się, jaki jest stopień efektywności energetycznej określonego budynku. Audyt wskaże, gdzie występują największe ubytki energii, co pozwoli na określenie koniecznych i najpilniejszych prac, jakie należy przeprowadzić w ramach termomodernizacji. Ułatwi to określenie kosztów modernizacji i zaplanowanie działań krok po kroku.
Dofinansowanie na przeprowadzenie audytu
Od 2023 r. beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą uzyskać dofinansowanie na przeprowadzenie audytu energetycznego. Na wykonanie audytu można wnioskować o 100% kosztów kwalifikowanych, jednak nie więcej, niż 1200 zł.
Kwota ta jest niezależna od zakresu wykonanej termomodernizacji. Przeprowadzenie audytu energetycznego jest obowiązkowe w przypadku dotacji na realizację tzw. głębokiej termomodernizacji.
Aby uzyskać wsparcie finansowe na kompleksową termomodernizację w programie Czyste Powietrze, konieczne jest spełnienie określonych warunków, tj. zmniejszenie zużycia energii użytkowej na cele ogrzewania budynku do wartości nie większej, niż 80 kWh/(m2·rok) lub o minimum 40%.
Termomodernizacja krok po kroku
Aby poprawić efektywność energetyczną budynku, czyli zmniejszyć jego zapotrzebowanie na energię, zmuszeni jesteśmy przeprowadzić szereg działań. Proces ten można rozpocząć od najprostszych i najmniej kosztownych czynności: wymiany istniejącego oświetlenia i urządzeń na bardziej energooszczędne. Jednak w większości przypadków będzie to niewystarczające.
Wiele osób uważa, że podstawowe działania w zakresie termomodernizacji to wymiana lub modernizacja systemu grzewczego, w tym wymiana istniejącego źródła ciepła. Na nic się jednak one zdadzą, jeśli nie zadbamy o ocieplenie przegród budynku (ścian, stropów, dachów i podłóg) oraz wymianę stolarki okiennej, drzwi zewnętrznych i bram garażowych.
Nie każdy wie, że przez złej jakości stare okna, drzwi oraz bramy garażowe może uciekać aż 25 % ciepła. Samo zainstalowanie nawet najekonomiczniejszego kotła nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, jeżeli okna, drzwi, ściany nie będą odpowiednio zabezpieczone przed utratą energii.
Przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych, warto zastanowić się i ocenić, co należy zrobić, aby podjęte działania były naprawdę skuteczne.
Rekomendacje WIŚNIOWSKI – termomodernizacja krok po kroku:
- Krok 1: Wymień starą stolarkę okienną, stare drzwi oraz bramy garażowe na nowe, energooszczędne produkty.
- Krok 2: Wykonaj docieplenie ścian zewnętrznych i dach, jeżeli jest taka konieczność.
- Krok 3: Wymień stary kocioł na nowoczesną instalację grzewczą.
Uzyskaj dofinansowanie na termomodernizację z programu Czyste Powietrze: KLIK.
źródło i zdjęcia: WIŚNIOWSKI Sp. z o.o. S.K.A.
Komentarze