Dom inteligentny to dom energooszczędny

Nowoczesne technologie inteligentne nie tylko zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowania, ale również przyczyniają się do efektywniejszego zużycia energii. To z kolei skutkuje obniżeniem kosztów utrzymania oraz redukcją negatywnego wpływu budynku na środowisko. Istotną funkcję w osiąganiu tych korzyści pełnią zaawansowane systemy automatyzacji okien i drzwi.

Dom inteligentny to dom energooszczędny

Mimo że pełne inteligentne systemy domowe nie są jeszcze powszechne, współczesna automatyka budynkowa już teraz przejmuje kontrolę nad ogrzewaniem w nowo wzniesionych i zmodernizowanych obiektach.

Umożliwia to precyzyjne dostosowanie temperatury do indywidualnych potrzeb, optymalizując jej ustawienia w zależności od użytkowania pomieszczenia i monitorując zużycie energii.

Korzyści płynące z nowoczesnej automatyki okiennej sięgają jeszcze dalej. Zintegrowane z inteligentnym systemem domowym okna mogą czynnie przeciwdziałać nieuzasadnionym stratom ciepła, alarmując o otwartych oknach lub automatycznie zamykając je, kiedy temperatura w pomieszczeniu spada.

Inteligentne rozwiązania w "skórze budynku" przyczyniają się również do poprawy jakości wewnętrznego mikroklimatu, eliminując nadmiar dwutlenku węgla i wilgotności lub chłodząc wnętrza w nocy.

Automatyka okienna oferowana przez Schüco, w tym przesuwne drzwi i okna wyposażone w mechatroniczne okucia TipTronic Simply Smart, szeroki wachlarz zintegrowanych czujników oraz zaawansowany system zarządzania Schüco Building Skin Control, umożliwia realizację tych wszystkich funkcji.

Platforma Schüco Building Skin Control pozwala zarządzać funkcjami inteligentnej stolarki i integrować ją z dowolnym systemem smart home.

Okna na straży oszczędności energii

Nowoczesne okna mogą poprawiać bilans energetyczny budynku nie tylko ze względu na swoją doskonałą izolacyjność cieplną. Dzięki inteligentnemu wyposażeniu są w stanie ostrzegać przed nieumyślnym pozostawieniem otwartego skrzydła, co wiąże się ze stratami energii nie tylko jesienią i zimą.

Również latem w budynkach z systemem chłodzenia przekłada się to na dłuższą pracę urządzeń i zwiększone zużycie energii elektrycznej. Aluminiowe okna Schüco serii AWS mogą być na przykład wyposażone w ukryty w rowku okuciowym, bezprzewodowy zaczep SensTrack wireless, który monitoruje stan zamknięcia okna i wysyła powiadomienia do systemu sterowania budynkiem.

Dzięki temu użytkownik może je odczytać w aplikacji na własnym smartfonie. Ważną zaletą zaczepu jest niezależność energetyczna – energia potrzebna do jego zasilania jest generowana w trakcie zamykania i otwierania okna, co przekłada się na pełną niezawodność działania.

Rozwiązanie to można bezpośrednio podłączyć do systemów inteligentnego domu zgodnych z EnOcean lub za pośrednictwem zewnętrznego interfejsu – do systemu KNX. Jeszcze większe możliwości zapewniają okna i drzwi przesuwne z mechatronicznymi okuciami TipTronic SimplySmart.

Inteligentna stolarka może być programowana na wykonywanie planowych czynności, takich jak na przykład czasowe nocne chłodzenie pomieszczeń. W połączeniu z systemem zintegrowanych czujników może również samodzielnie zamykać skrzydła w momencie pogorszenia pogody lub otwierać je, gdy zawartość CO2 i wilgoci w pomieszczeniu osiągną zbyt wysoki poziom.

W pełni ukryte okucia TipTronic SimplySmart zostały wyposażone w zaawansowane rozwiązania bezpieczeństwa, np. w postaci ochrony przed przypadkowym przytrzaśnięciem. Nad prawidłowym działaniem stolarki z mechatronicznymi okuciami czuwa kompleksowa platforma do monitorowania, integracji i sterowania Schüco Building Skin Control.

Inteligentna stolarka Schüco może być programowana na automatyczne czynności lub nawet sterowana za pomocą komend głosowych.

Komfortowe sterowanie inteligentną stolarką

Wszystkimi elementami mechatronicznymi Schüco można łatwo sterować z poziomu kompleksowej platformy Schüco Building Skin Control.

Inteligentne elementy są uruchamiane i konfigurowane za pomocą oprogramowania Engineering Tool Automation (ETA), zaś otwarte interfejsy platformy pozwalają na połączenie jej z różnorodnymi systemami sterowania budynkiem, takimi jak KNX, BACnet czy nawet Amazon Alexa.

Otwiera to zupełnie nowe możliwości sterowania oknami i drzwiami z elektronicznym napędem za pomocą komend głosowych zamiast np. smartfonu czy tradycyjnego przycisku. Na przykład aby otworzyć drzwi przesuwne, wystarczy powiedzieć „Alexa, przewietrz salon”.

Dzięki nowemu pulpitowi nawigacyjnemu można monitorować status wszystkich zainstalowanych systemów Schüco BSC za pośrednictwem interfejsu webowego. Z tego poziomu można np. ustawiać automatyczne powiadomienia o zdarzeniach czy planowanych pracach konserwacyjnych.

Można również przypisać poszczególne elementy do budynku, piętra i pomieszczenia, co w przypadku dużych budynków znacznie ułatwia administratorom i grupom serwisowym łatwe i szybkie zlokalizowanie ich np. w razie potrzeby konserwacji.


Źródło i zdjęcia: Schüco

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT