Straty ciepła w domu - jak im zapobiec?

Straty ciepła w domu to powszechny i uciążliwy problem, z którym boryka się wiele osób. Przypomina on o sobie w każdym roku wraz z nadejściem sezonu grzewczego. By obniżyć rachunki za ogrzewanie i podnieść komfort życia domowników, warto zatroszczyć się o ograniczenie strat ciepła.

Straty ciepła w domu - jak im zapobiec?

Pomóc mogą w tym okna dachowe FAKRO wyróżniające się świetną termoizolacją, a także specjalne dodatki pochodzące od tego producenta. Warto też dowiedzieć się, co powoduje straty ciepła w domu jednorodzinnym, by móc zapobiec wystąpieniu nieprzyjemnej sytuacji.

Jak wykryć przyczyny strat ciepła?

By sprawdzić straty ciepła w domu jednorodzinnym, można zastosować jedną z kilku dostępnych metod. Najbardziej podstawowy sposób weryfikacji to zrobienie tego organoleptycznie – rękę przysuwa się do okna, drzwi lub kontaktów i w ten sposób określa się „skąd wieje”.

Można to też zrobić obliczeniowo, wyznaczając wartości teoretyczne dla ścian i okien. Dokładniejsza metoda to badania termowizyjne. Termowizja ukaże wszelkie przechłodzenia ścian w sposób obrazowy.

Jeśli chodzi o straty ciepła w domu, kalkulator w wersji podstawowej dostępny jest powszechnie dla wszystkich w Internecie. Ukazuje on procentowe zestawienie strat ciepła.

Niezależnie od wybranego sposobu, warto poznać przyczynę problemu, by móc ograniczyć straty ciepła, mieć szansę na obniżenie kosztów ogrzewania i zapewnienie domownikom ciepła w domu. W końcu utrzymanie ciepła w domu jest niezbędne, by kojarzył się on dobrze podczas chłodnych miesięcy.

Co ma wpływ na zwiększenie start ciepła w domu?

Za największe straty ciepła w domu odpowiadają na ogół tzw. mostki termiczne. Są to strefy, które mają podwyższoną przenikalność cieplną. To wszystkie miejsca w przegrodach zewnętrznych, przez które ciepło ucieka z wnętrza domu.

Najwięcej ciepła ucieka w wyniku np. nieprawidłowo zaprojektowanej i wykonanej izolacji cieplnej czy gorszych parametrów przegród zewnętrznych. Co jeszcze zwiększa straty ciepła w domu?

NIESZCZELNE OKNA

Nie jest tajemnicą, że duża ilość ciepła ucieka z domu przez źle dobrane, nieszczelne okna. Jednak nawet wymiana okien nie będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli nowe też będą posiadały słabe parametry.

Im niższy współczynnik przenikania ciepła, tym lepiej. Warto więc sięgnąć po okna dachowe od firmy FAKRO. Dostępnych jest wiele modeli różniących się cechami, lecz dobrze jest zwrócić uwagę na zastosowane przez producenta rozwiązania mające zwiększyć szczelność produktów.

W przypadku okien dachowych będzie to technologia thermoPro, która podnosi ich jakość i parametry, dzięki czemu są one bardziej energooszczędne, trwałe, łatwe w montażu i, co najważniejsze, szczelne.

Warto skupić się też na superenergooszczędnych oknach obrotowych FTT U8 Thermo. Wyróżniają się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi znacznie przewyższającymi wymogi obowiązujące od 2021 roku i dużą oszczędnością energii cieplnej. Wszystko to wpływa na zmniejszenie strat ciepła i wydatków za ogrzewanie budynku.

Pamiętajmy również, że okno dachowe musi być także odpowiednio zamontowane i dokładnie docieplone. Służą do tego specjalne zestawy izolacyjne, które posiadają naturalną wełnę owczą.

Warto zwrócić uwagę też na kołnierze uszczelniające w wersji Thermo. Tworzą one wokół okien dachowych termoizolacyjna ramę dzięki temu niwelują przenikanie ciepła na zewnątrz. Odpowiedni montaż okna w połaci dachu może poprawić termoizolacyjność okna nawet do 15%.

Okno FTT U8 Thermo.

BRAK TERMOIZOLACJI ŚCIAN LUB WADLIWE JEJ WYKONANIE

Przez ściany zewnętrzne może uciekać nawet 25-35% ciepła. W przypadku nieprawidłowo wykonanej izolacji lub jej braku, straty ciepła będą zdecydowanie większe. Na ratunek może przyjść termomodernizacja.

Obecnie warunki techniczne narzucają określone zasady dotyczące termoizolacji budynku, lecz w domu jednorodzinnym starszej daty warstwa ta może być nieobecna. Dobrą opcją będzie zainwestowanie w ocieplenie ścian styropianem bądź wełną mineralną.

NIESZCZELNE DRZWI ZEWNĘTRZNE

Nie tylko nieszczelne okna mogą stanowić przyczynę problemu – bardzo często są to też drzwi zewnętrzne. Najwięcej ciepła ucieka przez szczelinę między progiem a dolną krawędzią drzwi.

Osoby, które nie chcą inwestować w nowy produkt, mogą zastosować uszczelki automatycznie opadające. Da się je regulować, co umożliwia ograniczenie przenikania zimnego powietrza z zewnątrz.

BRAK IZOLACJI DACHU

Problem z izolacją dotyczy nie tylko ścian zewnętrznych, ale również dachów. Przez dach ucieka kolejne 15-30% ciepła. Tylko właściwie dobrana termoizolacja zapewni zminimalizowanie tego czynnika do akceptowalnego poziomu.

Przede wszystkim konieczne jest wybranie odpowiedniego materiału izolacyjnego. Warstwa izolacyjna musi zostać zabezpieczona przed działaniem wilgoci, by mogła prawidłowo spełniać swoją funkcję. Ponadto należy wybrać właściwy materiał pokryciowy o właściwościach przyczyniających się do ograniczania strat ciepła.

Jeśli chodzi o izolację dachu, również tu z pomocą przychodzą rozwiązania od FAKRO. W skład oferty wchodzą m.in. folie paroizolacyjne, które osłaniają termoizolację i konstrukcję dachu przed przenikaniem pary wodnej z pomieszczeń mieszkalnych.

Ich dodatkową funkcją jest wiatroizolacja. By móc prawidłowo zamontować folię paroizolacyjną, należy użyć odpowiednich taśm łączących. FAKRO oferuje wysokiej jakości taśmy do membran i folii dachowych.

Producent przygotował dla klientów też folie niskoparoprzepuszczalne, membrany dachowe EUROTOP o wysokiej paroprzepuszczalności oraz folie fundamentowe.

Membrana dachowa EUROTOP S65.

Jakie błędy popełniamy przy ogrzewaniu domów?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że podczas sezonu grzewczego popełnia błędy, które również przyczyniają się bezpośrednio do strat ciepła. Warto mieć na uwadze, że straty ciepła są tym większe, im większa jest powierzchnia i kubatura domu. Najlepiej byłoby oczywiście pomyśleć o tym zagadnieniu już na etapie budowy domu.

Według zebranych danych, ponad połowa Polaków ma tendencję do przegrzewania mieszkań i ustawiania zbyt wysokiej temperatury na kaloryferze. Tak naprawdę obniżenie temperatury o 1 stopień pozwoli zaoszczędzić na rachunkach aż 7%.

Co więcej, zbyt wysoka temperatura prowadzi do odczuwania zaduchu i częstszego otwierania okien, a to skutkuje większymi stratami ciepła i wzrostem zużycia energii o kilkanaście %.

Wiele osób ma też tendencję do zasłaniania grzejników w celu poprawy wyglądu wnętrza. Zasłony utrudniają jednak wymianę ciepła. Zasłonięte oraz zabudowane kaloryfery muszą mieć wyższą temperaturę, bo dostarczyć do pomieszczenia tę samą ilość ciepła co odkryte modele.

Przy grzejnikach nie mogą też w zbyt bliskiej odległości stać meble. Gdy na dworze panuje mróz, pomieszczenie nie może być wietrzone dłużej niż kilka minut. Nawet jeśli grzejnik zostanie odłączony, po dłuższym czasie wietrzenia wnętrze się wychłodzi.

Zmiana nawyków a utrzymanie ciepła w domu

Wiele pieniędzy można oszczędzić mądrze gospodarując zyskami ciepła pochodzącymi m.in. z promieniowania słonecznego, oświetlenia, urządzeń elektrycznych, instalacji ciepłej wody czy aktywności użytkowników. Z odzyskiem ciepła wiąże się też korzystanie z rozwiązania jakim jest mechaniczna wentylacja pomieszczeń.

Nie można jednoznacznie określić, na jakim poziomie montaż systemu pozwoli oszczędzić energię, gdyż zależy to od wielu czynników, jednak po pewnym czasie nakłady finansowe zostaną z pewnością zrównoważone. Popularne metody na zredukowanie strat ciepła to zastosowanie automatyki domowej oraz, niestety dość kosztownej, termomodernizacji.

Choć nie da się całkowicie wyeliminować uciekania ciepła, w zmniejszeniu problemu pomoże też zmiana codziennych nawyków. Przełoży się to na odczucie większego komfortu cieplnego przez domowników i obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Przede wszystkim należy pamiętać o wspomnianej już zasadzie dotyczącej wietrzenia pomieszczeń. Lepiej jest wietrzyć częściej przez krótki czas niż raz, a długo. Pomocne mogą okazać się dostępne na rynku czujniki otwarcia okna. Podczas wietrzenia kaloryfery muszą być wyłączone.

W niektórych pomieszczeniach można bez obaw ustawić na grzejnikach niższą temperaturę, ponieważ przebywa się w nich krócej niż w innych. Mowa np. o kuchni czy sypialni. Warto obniżyć też temperaturę podczas planowanej kilkudniowej nieobecności domowników. Nie może ona jednak być zbyt niska, by ponowne nagrzanie pomieszczeń nie zajęło zbyt wiele czasu.

Gdy tylko na dworze pojawi się słońce, warto odsłonić zasłony, by wpadające do środka promienie miały szansę ogrzać wnętrze. Konieczne jest też pamiętanie o pozostawianiu odsłoniętych grzejników, które nie będą zastawione meblami.

Osoby, które dopiero planują budowę domu, powinny uwzględnić czynniki mogące zapobiec utracie ciepła już na samym początku. Z pomocą przychodzą energooszczędne okna i akcesoria wspierające odpowiednią izolację cieplną od FAKRO. To doświadczony producent oferujący sprawdzone przez wielu zadowolonych użytkowników rozwiązania.


źródło i zdjęcia: FAKRO

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT