Występujące na rynku nawiewniki powietrza można podzielić na automatyczne i ręczne. Najprostsze z nich to nawiewniki ręczne. Stopień otwarcia będzie zależał wyłącznie od użytkownika. Jest to najmniej wygodny sposób regulacji, bo wymaga za każdym razem podejścia do okna. Najwygodniejsze są nawiewniki automatyczne. Wielkość otwarcia będzie zmienna i zależna od takich parametrów jak różnica ciśnień czy wilgotność względna powietrza.
Zadaniem nawiewników automatycznych ciśnieniowych jest utrzymywanie stałej ilości doprowadzanego powietrza. Nagłe podmuchy wiatru nie spowodują wtłoczenia do mieszkania zbyt dużej ilości powietrza.
Nawiewniki automatyczne higrosterowane dostosowują stopień otwarcia do poziomu wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia. Im w mieszkaniu więcej osób, im więcej gotujemy czy pierzemy, tym otwarcie nawiewników jest większe. Stabilizacja wilgoci chroni mieszkanie przed wykropleniem pary wodnej i zapleśnieniem mieszkania.
Nawiewniki montuje się najczęściej w górnej części okien i drzwi balkonowych. Ponadto występują nawiewniki, które można instalować w ścianach. Nawiewniki ścienne charakteryzują się najlepszym stopniem tłumienia hałasu zewnętrznego.
Zdjęcie: Aereco
Komentarze