Obecnie do produkcji szyb używa się najczęściej dwóch rodzajów szkła:
- zwykłego - typu float, które jest polerowane, a więc bardzo gładkie, przejrzyste i nie ma zniekształceń;
- niskoemisyjnego termofloat - czyli szkła float pokrytego jednostronnie cienką powłoką tlenków metalu (m.in. srebra), które odbijają promieniowanie cieplne i w ten sposób ograniczają jego ucieczkę z pomieszczeń. Takie szkło jest przezroczyste i bezbarwne, ale przepuszcza światło dużo gorzej od szkła typu float.
Nowoczesne okna z PVC to coraz bardziej skomplikowane konstrukcje. Jakie informacje o nich powinny nas zainteresować?
O profilach
Z profili montuje się ramiaki okienne, potocznie nazywane ramami. Inaczej niż w oknach drewnianych, mają one budowę komorową, to znaczy złożoną z zamkniętych "korytarzy" biegnących wzdłuż profili. Im więcej takich komór, tym lepiej, bo wtedy profile są sztywniejsze i mają lepsze właściwości termoizolacyjne. Zależność ta ma jednak swoje granice: na izolacyjność termiczną korzystnie wpływają komory o wymiarach nie mniejszych niż 5 mm.
W sprzedaży. Na ramiaki okienne używa się obecnie profili trzy-, cztero-, a nawet ośmiokomorowych. Standardem są jednak pięciokomorowe, dlatego warto pytać przede wszystkim o okna z takimi ramiakami. Mają dobre parametry cieplne i oferowane są w wielu wzorach z rozmaitym wykończeniem, a wszystko to w umiarkowanych cenach. Okien z profili dwukomorowych już się nie produkuje, więc nawet gdyby ktoś takowe oferował "okazyjnie tanio", byłby to najpewniej model sprzed kilku lat i nie warto go kupować. Do obecnie budowanych energooszczędnych domów przeznaczone są okna co najmniej pięciokomorowe.
O szybach
Wszystkie produkowane obecnie okna mają szyby zespolone, czyli zestawy złożone z dwóch, a czasem nawet trzech tafli szkła, rozdzielonych specjalną ramką dystansową. Ramki mogą być wykonane z aluminium (te są najpopularniejsze) oraz ze stali szlachetnej (te są mniej popularne, bo droższe). Odległość pomiędzy szybami wynosi najczęściej 12, 14 lub 16 mm. Jest to ważna informacja i to na nią zwróci nam uwagę sprzedawca, zachwalając swój produkt. Im ta odległość większa, tym okno ma lepsze właściwości akustyczne i termiczne. Ale ma też wyższą cenę.
W sprzedaży. Standardem są szyby zespolone, wykonane ze szkła float, jednokomorowe o symbolu 4/16/4, w którym poszczególne liczby oznaczają:
- 4 - szyba zewnętrzna grubości 4 mm;
- 16 - komora szerokości 16 mm wypełniona powietrzem (jeśli wypełnieniem jest inny gaz, w oznaczeniu podany jest jego symbol chemiczny, np.: Ar - argon, Kr - krypton);
- 4 - szyba wewnętrzna grubości 4 mm.
Szyby o szczególnych właściwościachSamoczyszczące. Nazwa pochodzi od powłok, na których pod wpływem promieni słonecznych rozkładają się zanieczyszczenia organiczne i mineralne. Deszcz, spływając po takiej szybie, rozpływa się równomiernie, szybko odparowuje i nie pozostawia wyschniętych śladów kropel. Niestety "samoczyszczenie" dotyczy jedynie szyb zewnętrznych, a nie całych okien, więc szyby wewnętrzne i ramy trzeba regularnie myć. Przeciwsłoneczne. Chronią wnętrze domu przed nadmiernym nasłonecznieniem i związanym z tym przegrzewaniem. Ze względu na barwę nadają też szczególny wygląd elewacjom. Produkuje się je z dwóch rodzajów szkła - o różnym sposobie zatrzymywania promieniowania słonecznego:
|
Mniej popularne, bo droższe, są cieplejsze zestawy trzyszybowe o przykładowym oznaczeniu 4/12/4/12/4, które należy odczytywać tak samo jak podano wcześniej. W domach jednorodzinnych zwykle stosuje się okna z szybami standardowymi, choć w mniej bezpiecznych okolicach można oczywiście wybrać szyby antywłamaniowe. Oznacza się je jako P2 lub P4 (są także szyby P3, bardzo rzadko proponowane przez sprzedawców; nie opłaca się ich kupować, bo są niewiele tańsze od bezpieczniejszych od nich szyb P4).
Wytrzymują uderzenie (np. siekierą) i nawet rozbite nie wypadają, bo mają naklejoną folię antywłamaniową. Tak naprawdę nie ma ani szyb, ani tym bardziej okien w 100% odpornych na włamania. Trzeba także pamiętać, że szyby P2 lub P4 nie stanowią przeszkody dla włamywaczy: większość włamań odbywa się nie przez zbicie szyby, tylko przez wyważenie lub przewiercenie profilu okna. Dlatego wybierając szybę antywłamaniową, trzeba jednocześnie kupić okucia antywyważeniowe.
O okuciach
Od mechanizmów tych zależy, czy okna są funkcjonalne, szczelne, stabilne, a także czy łatwo je wyważyć (o czym była mowa powyżej). Obecnie montuje się wyłącznie okucia obwodowe (inaczej obwiedniowe) nazwane tak dlatego, że okalają całe skrzydło. Standardem są okucia rozwierno-uchylne, z jedną klamką. Podstawowe zadania takich okuć to:
- stopniowanie uchyłu - dzięki czemu okno można zostawić otwarte w różnym położeniu, w zależności od tego, jak intensywnie chcemy wietrzyć pomieszczenie;
- mikrowentylacja z regulacją - umożliwia zamknięcie okna z pozostawieniem pomiędzy ościeżnicą a skrzydłem niewielkiej szczeliny i zapewnia w ten sposób napływ świeżego powietrza; przydatna we współczesnych, szczelnych domach;
- blokada otwarcia - dzięki której otwarte okno nie może zostać zatrzaśnięte przez wiatr ani wskutek przeciągu.
Wiele wytwórni okien oferuje także znacznie bardziej skomplikowane rozwiązania okuć, gwarantujące bezpieczeństwo i wygodę. Są one bardzo zróżnicowane, podobnie jak to, co oferowane jest w tzw. standardzie. Porównywanie ofert poszczególnych producentów warto więc zacząć od sprawdzenia tego, co zawiera pakiet podstawowy. Najczęściej zapłacimy dodatkowo za m.in. zaczepy antywyważeniowe i narożniki z rolkami grzybkowymi.
Kupując…
- Wybierz firmę, która zagwarantuje fachowe doradztwo: podpowie, jaki rodzaj okna wybrać, gdzie jakie okno wstawić i na co zwrócić uwagę. Ważne, by wybrana firma zapewniała montaż, a także późniejszy serwis. Warto wybrać dużą sprawdzoną firmę, która działa na rynku już jakiś czas.
- Zastanów się, czego potrzebujesz. Nie wybieraj okien maksymalnie wyposażonych - to niepotrzebny wydatek. Jeśli na przykład budujesz dom na przedmieściach, daleko od hałaśliwych dróg, nie inwestuj w okna ciche, rozważ za to zakup okien antywłamaniowych - ale też tylko w miejscach, do których jest łatwy dostęp (np. na parterze).
- Zwróć uwagę na dokumenty, w których podane są parametry techniczne okien. Porównaj to, co deklaruje sprzedawca, z tym, co ma na papierze.
- Przyjrzyj się wybranym oknom, czy są starannie wykonane: nie musisz przecinać profilu, by zauważyć niedokładnie zamocowane okucia, wychodzące uszczelki czy skazy na szybach.
- Dobieraj okna do pomieszczeń. Nie wszystkie okna muszą być tak samo wyposażone:
- w kuchni - jeśli okno znajduje się na wysokości blatu kuchennego - warto wybrać okno przesuwne. Nie jest to popularne rozwiązanie, ale ułatwia dowolne zagospodarowanie blatu;
- w pokoju dzieci ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego okno warto wyposażyć w hamulec cierny - okno nie zamknie się do końca, czyli nie przytrzaśnie dziecku rączek; przydatna może być też blokada otwarcia;
- w salonie - zamiast standardowych, otwieranych do środka drzwi balkonowych, można wybrać przesuwne. Wprawdzie kosztują dwa razy tyle co tradycyjne (montuje się je na specjalnych profilach), ale zapewnią dodatkową przestrzeń. Warto kupić drzwi przesuwne bezprogowe (próg wpuszczony w podłogę). To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza gdy w domu są małe dzieci lub osoba poruszająca się na wózku;
- w kotłowni - wybierzmy taki sposób otwarcia okna, by otwierające się skrzydło nie znalazło się zbyt blisko kotła (wysoka temperatura może uszkodzić profil);
- w sypialni - okucia do wielostopniowego uchyłu. Zimą pomieszczenie nie będzie za bardzo wychłodzone, a latem nagrzane;
- w łazience - szyby mleczne - szczególnie, jeśli okno wychodzi na stronę sąsiada. Ciekawym rozwiązaniem jest system automatycznego przewietrzania: dzięki zdalnemu sterowaniu i czujnikowi wilgotności, który analizuje wilgotność powietrza i wysyła impuls elektryczny, okno otwiera się i zamyka okna automatycznie;
- w gabinecie - jeśli biurko ustawione jest naprzeciwko okna, warto wybrać takie, którego klamka znajduje się w dolnym ramieniu skrzydła: łatwiej nam będzie przewietrzyć pokój, nie wstając od pracy. Okno z klamką na dole ma takie same funkcje, jak okno standardowe.
- Z promocji korzystaj z rozwagą. Prawie każda firma zimą obniża koszty: ten sam produkt może być nawet o 20-30% tańszy niż latem czy jesienią. Część firm umożliwia swym klientom odbiór zakupionych towarów w wybranym terminie: przyjmują zamówienia teraz, a okna odbiera się za kilka miesięcy. Zapytaj o taką możliwość.
- Spróbuj wynegocjować korzystną cenę, ale licz się z tym, że za nietypowe okna będziesz musiał dopłacić: za kolor z jednej strony - 15-20%, z obydwu - 30-40%. Podobnie za nietypowy kształt, szprosy, okucia z dodatkowymi funkcjami.
Udogodnienia w zamykaniu i otwieraniu okien
|
Najtańsze są okna typowe (mają ustalone kształty, wymiary i podziały) oraz nieotwieralne (nie mają okuć i mają mniej profili), oczywiście można je zamontować wyłącznie tam, gdzie jest do nich dostęp z zewnątrz.
Uwaga! Do niedawna ceny okien PVC były tym wyższe, im większa była liczba komór. Obecnie ceny okien z profili z różną liczbą komór mogą się w ogóle nie różnić. Wszystko zależy od kalkulacji producenta i sprzedawcy.
opr.: Aleksandra Kuśmierczyk
zdjęcie wprowadzające: Oknowscy
Komentarze