Montaż wykonany ze szczególną starannością, zachowaniem prawidłowej techniki i kolejności prac ograniczy powstawanie mostków termicznych i straty energii w budynku.
Krok 1 - przygotowanie muru
Przed przystąpieniem do montażu należy dokładnie oczyścić mur z luźnych kawałków i kurzu, a w razie konieczności zastosować podkład gruntujący. W zależności od sposobu montażu należy zamontować lub zdjąć listwę parapetową.
Krok 2 - przygotowanie okna
Kotwy, dyble lub specjalne śruby do montażu okien muszą przenieść wszystkie obciążenia działające na okno, dlatego trzeba je rozmieścić na całym jego obwodzie w odstępach nie większych niż 70 cm. Przykleić do okna taśmy paroprzepuszczalne od zewnątrz i paroszczelne od środka.
Krok 3 - umieszczenie ościeżnicy
Ramę okna należy umieścić w otworze w ten sposób, aby z każdej strony została zachowana właściwa szczelina dylatacyjna, z zachowaniem pionów i poziomów.
Krok 4 - sprawdzenie przekątnych
Ustawioną w murze ościeżnicę stabilizujemy przy pomocy klinów rozporowych i po ponownej kontroli poziomów i pionów sprawdzamy również przekątne, które powinny być równe.
Krok 5 - montaż mechaniczny
Jeżeli montujemy na kotwy, należy pamiętać, aby każdą z nich przykręcić do muru dwoma kołkami rozporowymi lub specjalnymi śrubami. Przy montażu na dyble lub śruby samowiercące należy uszczelnić otwory w dolnym elemencie ramy.
Krok 6 - zwilżenie muru
Ponieważ piana montażowa twardnieje pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu, zaleca się, aby przed jej nałożeniem zwilżyć mur wodą np. przy pomocy spryskiwacza.
Krok 7 - nakładanie piany
Przestrzeń między ościeżnicą a murem należy wypełnić pianą nakładając ją od dołu do góry, prowadząc pistolet lekko zygzakowatym ruchem. Po zastygnięciu piany jej nadmiar należy obciąć.
Krok 8 - przyklejanie taśmy paroszczelnej
Drugi koniec przyklejonej wcześniej do okna taśmy paroszczelnej należy przymocować do muru w taki sposób, aby zasłonić pianę. Zapobiegnie to przedostawaniu się wilgoci z pomieszczenia w spoinę, zawilgoceniu, a nawet zagrzybieniu ściany.
Krok 9 - zawieszenie skrzydeł
Do tak przygotowanej ramy możemy teraz wstawić skrzydła, sprawdzić ich funkcjonowanie i w razie konieczności wyregulować. Jeżeli regulację podczas montażu wykonamy przez przedystansowanie szyby, wówczas okucia pozostaną w położeniu fabrycznym. Dzięki temu podczas wieloletniej eksploatacji okna do wykorzystania pozostanie cały zakres regulacji okuć.
Zapraszamy do zapoznania się z zakładką firmy MS więcej niż OKNA, która znajduje się tutaj.
źródło i zdjęcia: MS więcej niż OKNA
Komentarze