Tradycyjny dom to wciąż najsilniejszy trend na polskim rynku budowlanym. Sprawdzone rozwiązania, znakomicie komponujące się z otoczeniem i przywodzące na myśl sielską atmosferę polskiej wsi lub polskiego przedmieścia.
Kolory bram garażowych do klasycznych domów
Tradycyjne projekty zwykle wykańczane są w tradycyjny sposób. Najlepiej sprawdzają się tu okleiny drewnopodobne do bram garażowych – w kolorach złoty lub ciemny dąb.
Dobór odcienia powinien wynikać nie tylko z upodobań inwestorów, ale również wpasowywać się w otoczenie. Jeśli okoliczne domy są do siebie dopasowane kolorystycznie i stylistycznie.
Przykładem takiego podejścia są np. austriackie czy szwajcarskie miasteczka, w których domy pasują do siebie, nadając miejscowości niepowtarzalny urok.
Wyższy czy niższy wskaźnik termoizolacyjności?
Bardzo często w domach tradycyjnych buduje się garaże wolnostojące. W takiej sytuacji parametry dot. energooszczędności mają mniejsze znaczenie – wolnostojące garaże rzadko bywają dogrzewane.
Natomiast garaże połączone z domem powinny być zabezpieczone przed utratą ciepła, także poprzez zastosowanie bramy garażowej o grubym panelu, jak np. brama ISO 45. Ma to szczególne znaczenie, jeśli bezpośrednio nad garażem znajduje się część mieszkalna.
Brama garażowa jedno czy dwustanowiskowa?
O tym, czy brama powinna być jedno czy dwustanowiskowa w największym stopniu decyduje projekt architektoniczny. Decydując się na dużą, dwustanowiskową bramę (no. o szerokości 5m) pamiętajmy, aby dobrać do niej mocny napęd podsufitowy Novomatic 563. W mniejszych bramach, do 3m szerokości, sprawdzi się także napęd boczny NovoPort.
Czy spotykane są bramy malowane?
Oczywiście, bramę garażową można pomalować na dowolny kolor z palety RAL. Ważne jest, aby pamiętać o spójności estetycznej – z oknami, drzwiami, otaczającą przyrodą oraz okolicznymi domami.
Jeden z klientów firmy Novoferm Polska zdecydował się ostatnio na przykład na bramę w kolorze soczystej zieleni – z bardzo dobrym efektem.
źródło i zdjęcia: Novoferm Polska
Komentarze