Jak dobrać jednostkę centralna? Tak aby była skuteczna!

Niezależnie od tego, na jaki system się zdecydujemy ważne jest jedno – skuteczność. Wybierane przez nas urządzenia, muszą być idealnie dopasowane do potrzeb i spełniać swoje zadania. Jednym słowem – mają działać! Dlatego poniżej przedstawione są odkurzacze centralne do systemu z wężem chowanym w ścianie Hide a Hose lub Retraflex.

Jak dobrać jednostkę centralna? Tak aby była skuteczna!

Jeżeli planujemy instalację odkurzacza centralnego typu wąż chowany w ścianie, chcemy, aby działał on optymalnie w stosunku do stawianych mu zadań. Problemem, który pojawia się w takiej sytuacji to najczęściej dobór odpowiedniej jednostki centralnej tak, aby gwarantowała ona odpowiednią siłę ssania, która musi być wyższa dla dłuższego i tym samym cięższego węża, aby umożliwić mu chowanie się w instalacji. Podejmując się doboru odpowiedniego zestawu jednostka centralna – wąż, należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

 • długość węża do odkurzania,
 • ilość węży chowanych w całej magistrali,
 • dodatkowe elementy takie jak wąż zwijany Vroom lub szufelka automatyczna,
 • powierzchnia domu.

Warto pamiętać, że wraz z długością węża wzrasta moc odkurzacza potrzebna do jego obsługi. Poniżej proponowane rozwiązania:

Węże o długości 9 metrów
Ecomax rekomenduje jednostki centralne o mocy 1900W-2100W. Są to urządzenia które wytwarzają podciśnienie nie mniejsze jak 35-36kPA w instalacji. W przypadku odpowiednio wykonanej instalacji, gwarantują płynne i bezproblemowe wciąganie węża do odkurzania w gniazdo i dalej do systemu centralnego odkurzacza. I o to chodzi, by wszystko działało sprawnie i byśmy mogli cieszyć się z widocznych efektów tych działań.

Jednostki centralne spełniające wymagania węży 9 metrowych

 • Izzy 400
 • Aspilusa PRO 400
 • V MAX 1.9
 • Aqua Matic 400
 • Power Vac 2.1

Węże o długości 12 metrów
Tu sprawa doboru odkurzacza wymaga już nieco więcej fachowej wiedzy. A to dlatego, że często sam rurociąg wydłuża się na tyle, że bezpiecznie jest po prostu wybrać mocną jednostkę i zaoszczędzić sobie czasu w przypadku konieczności wymiany na mocniejszy model. W poniższych przykładach wzięto pod uwagę również ilość węży użytych w instalacji co pozwoliło wyjaśnić wiele wątpliwości i dobrać zestaw tak, aby być pewnym jego działania.Polecane jednostki od 1 do 2 węży o długości 12 m w instalacji, odkurzacze:

 • Izzy 400 lub Izzy 550
 • Aspilusa PRO 400
 • V MAX 1.9
 • Aqua Matic 400 lub Aqua Matic 550

3 węże i więcej
W tym przypadku proponowany  w poprzednim przykładzie odkurzacz Izzy 400 może stać się niewystarczający. Kluczową rolę odgrywa tutaj różnica w sile generowanego podciśnienia, które w przypadku odkurzacza Izzy 550 wynosi 52 kPa, natomiast w Izzy 400 – 38 kPa. Dla odkurzaczy bezfiltrowych parametry są brane pod uwagę nieco inaczej, ponieważ zasada ich działania jest nieco inna i nie tracą one mocy ssącej wraz z wypełnianiem się.

Węże o długości 15 metrów oraz 18 metrów
W przypadku systemu uzbrojonego w węże chowane o długości 15 metrów i więcej, dobór odkurzacza centralnego, powinien być zlecony osobom z odpowiednim doświadczeniem. Stawiając na pierwszym miejscu wygodę i 100% zadowolenia z użytkowania systemów Hide a Hose, Ecomax planuje instalację tak, żeby maksymalna długość węży do odkurzania, ze względu na wygodę użytkowania, była nie dłuższa niż 12 mb.

Dobierając odkurzacz centralny wąż chowany w ścianie, firma nie poleca urządzeń o mocy mniejszej niż 1900 W. Wybierając system z wężem chowanym typu Hide-a-Hose czy Retraflex będziemy w 100% zadowoleni.

źródło i zdjęcie: Ecomax

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT