Co sądzą eksperci na temat taryf antysmogowych?

Enea, Energa, PGE i Tauron zaczynają oferować klientom tańszą energię w taryfach nocnych. Niższe ceny prądu mają zachęcić Polaków do wymiany przestarzałego ogrzewania na elektryczne. Eksperci szacują jednak, że zamiast oszczędności, taryfy antysmogowe przyniosą wyższe rachunki za energię w polskich domach. 

Co sądzą eksperci na temat taryf antysmogowych?

Taryfy antysmogowe polegają na obniżce ceny energii zużywanej między godziną 22:00 a 6:00. Niższy koszt dotyczy dodatkowej ilości energii, która zostanie pobrana w porównaniu z analogicznym okresem rok wstecz.

Oznacza to, że klient, który zdecyduje się przykładowo na wymianę starego, wysokoemisyjnego pieca na nowoczesny, ekologiczny piec akumulacyjny, i w związku z tym jego zużycie prądu w strefie nocnej wzrośnie, to za zużytą dodatkową energię w nocy zapłaci 64 proc. mniej niż w taryfie podstawowej, tłumaczą przedstawiciele firmy Energa.

Z wyliczeniami dystrybutorów energii nie zgadzają się ekolodzy i antysmogowi aktywiści. Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego w wywiadzie dla Rzeczpospolitej wyjaśnia, że nowa taryfa nocna na pewno nie będzie korzystna dla biedniejszych rodzin, a to najczęściej one ze względu na niską cenę używają do ogrzewania tzw. kopciuchów i paliw najgorszej jakości.

Aby skorzystać z taryfy antysmogowej, trzeba bowiem najpierw zainwestować w nowy system ogrzewania oparty na pompie ciepła lub piecu elektrycznym z akumulacją. A to koszt od kilku do nawet kilkudziesięciu tys. zł.

W przypadku dobrze docieplonego domu o powierzchni 130 mkw., na którego ogrzanie potrzebujemy 8,5 MWh energii cieplnej rocznie, i korzystającego z pompy ciepła roczne rachunki przy przejściu na tzw. taryfę antysmogową wzrosną o ok. 3,5 proc., do 1440 zł, mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Andrzej Guła. Z kolei dla mieszkańca kamienicy zużywającego na ogrzewanie 4 MWh rocznie, który zdecyduje się na wymianę pieca kaflowego na grzałkę elektryczną, koszty będą o 15 proc. wyższe i wyniosą ok. 1400 zł, szacuje dalej.

Według Ministerstwa Energii, nowa taryfa prezentuje się atrakcyjnie i umożliwia oszczędności. Została ona skonstruowana w taki sposób, by zachęcić do korzystania z energetyki w nocy. Jeżeli odniesiemy to do starej taryfy dziennej G11, to w niektórych przypadkach ta taryfa nocna będzie dziesięć razy tańsza. Jeżeli odniesiemy się do taryfy G12 w zależności od sprzedawcy, ta taryfa będzie 2-3 razy tańsza od nocnej stosowanej dotychczas przez sprzedawcę, mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii.

źródło: PortalKomunalny.pl
zdjęcie: Pixabay

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT