Inwestycje w systemy fotowoltaiczne

Energetyka słoneczna, coraz bardziej powszechna w krajach europejskich (przede wszystkim na Południu), zaliczana jest do jednego z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii. Według Earth Policy Institute od początku wieku rozwija się ona z dynamiką ok. 40% rocznie w skali świata, jednak wciąż zaspokaja znikomą część zapotrzebowania ludzkości na energię.

Inwestycje w systemy fotowoltaiczne

W Polsce, oprócz farm fotowoltaicznych, takich jak w Wierzchosławicach, Rudzie Śląskiej, Polkowicach czy Łodzi, obserwuje się rosnące znaczenie systemów fotowoltaicznych również na małą skalę. Na ten sposób pozyskiwania energii decydują się małe i średnie przedsiębiorstwa, a także posiadacze domów jednorodzinnych. Mimo tego, że promieniowanie słoneczne dociera do północnych części Europy ze znacznie mniejszym natężeniem niż bliżej równika (dla porównania: w Polsce energia ta równia się 1100 kWh/m kw. rocznie, w Afryce centralnej prawie 2,5 razy więcej) - to wciąż wystarczająco dużo, by zdecydować się na skorzystanie z dobrodziejstwa energii słonecznej.

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą przy tym liczyć na spore udogodnienia w finansowaniu takiego przedsięwzięcia. Oprócz dostępnych specjalnie na ten cel kredytów z grantem, mogą ubiegać się o dofinansowanie z funduszy regionalnych czy pomoc w spłacie do 15% wspomnianego kredytu (od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Koszt instalacji fotowoltaicznej to rząd wielkości już od kilkunastu tysięcy złotych, przy czym inwestycja ta ulega dynamicznej amortyzacji, a przede wszystkim pozwala nawet na kilkudziesięcioprocentowe oszczędności w kosztach energii.

Montaż systemów słonecznych to częściowa lub nawet całkowita niezależność od dostawców energii i oszczędność. Korzystanie z energii słonecznej realizować można dwojako: w technice fotowoltaicznej, umożliwiającej pozyskanie źródła energii elektrycznej oraz w technice fototermicznej, zamieniającej promieniowanie słoneczne w energię cieplną, podkreśla Krzysztof Dziaduszyński, prezes Sunwind, firmy zajmującej się instalacją infrastruktury solarnej i fotowoltaicznej.

Pierwsza z nich funkcjonuje z nami na co dzień już od wielu lat, wykorzystywana jest w lampach ogrodowych, kalkulatorach, zegarkach czy jako doładowanie akumulatorów. Na większą skalę ma zastosowanie za pośrednictwem wielkoformatowych paneli - tzw. fotoogniw, które oglądać możemy na dachach budynków lub umocowane ukośnie na wysięgnikach. Kolektory słoneczne, w odróżnieniu od fotowoltaiki, umożliwiają natomiast podgrzewanie wody, odpowiadają też za ogrzewanie budynków. Choć systemy solarne mogą wydawać się skomplikowane: zarówno w instalacji, użytkowaniu i serwisie, jak i w części formalnej - na pomoc przychodzą wyspecjalizowane firmy zajmujące się kompleksową pomocą także przed i po montażu.

Naszym zadaniem jest nie tylko samo zainstalowanie urządzeń, ale również audyt energetyczny, projekt, pozyskanie pozwoleń, pomoc w finansowaniu czy w końcu uruchomienie i serwis, zaznacza Dziaduszyński. Do korzystania z odnawialnych źródeł energii zachęca również polskie i przede wszystkim europejskie ustawodawstwo. Uchwalony we wrześniu 2013 roku pakiet ustaw wprowadza ułatwienia dla właścicieli niewielkich instalacjach produkujących energię na własne potrzeby. Co istotne, w tej małej skali można uzyskać lub też uzupełnić brakując ilość energii w ogólnym bilansie energetycznym kraju, czego przykładem mogą być Niemcy czy Wielka Brytania, posiadające podobne zasoby energii słonecznej.

Gdyby przenieść wszystkie instalacje fotowoltaiczne pracujące w Niemczech do Polski, z czystej energii słonecznej uzyskalibyśmy 20%  zużywanej ogółem w ciągu całego roku w Polsce: wliczając użytkowników indywidualnych, jak i największy przemysł, dodaje Krzystof Dziaduszyński. Postęp technologiczny, spadek cen technologii, a także coraz większa świadomość ludzi prowadzą do tego, że możemy już dziś produkować prąd samodzielnie, a dzięki uzyskanym oszczędnościom staje się to opłacalne. Kiedy dorzucimy do tego optymalizację zużycia i zakup energii od niezależnego dostawcy prądu, efekty możemy zauważyć natychmiast.

źródło i zdjęcie: Sunwind

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT