Dopasowanie pracy systemu grzewczego do warunków pogodowych

Jak poradzić sobie z szybkimi dużymi zmianami temperatur, częstymi szczególnie wiosną i jesienią? Poza domem przyda się ubiór "na cebulę", czyli kilka niezbyt grubych warstw, które można w razie potrzeby zdejmować lub zakładać. A co w domu i z domem? Na ogół zależy nam na dopasowaniu temperatury do naszych upodobań i potrzeb. Nie bez znaczenia są także koszty.

Dopasowanie pracy systemu grzewczego do warunków pogodowych

Optymalna temperatura w domu

Gdy jesteśmy w domu, ma nam być ciepło, a gdy jesteśmy poza nim, temperatura powinna być niższa, pozwalając na oszczędności. Także w nocy powinno być w domu chłodniej niż w ciągu dnia, ponieważ nocny wypoczynek jest zdrowszy, gdy odbywa się w temperaturze niższej niż ta, która jest odpowiednia dla dziennej aktywności. Najczęściej temperatura nocna jest zbliżona do tej, jaka powinna panować w domu pod naszą nieobecność. Czyli wystarczy tylko ustawić dwie lub trzy wartości temperatur na przestrzeni doby. Czy we wszystkich mieszkaniach jest to możliwe?

Pogoda ma znaczenie

Jednak pogoda nie jest tak stabilna jak nasze zapotrzebowania. Nawet nie możemy mieć gwarancji, że w dzień będzie cieplej niż w nocy. Czasami zimą kładziemy się spać przy trzaskającym na zewnątrz mrozie, a budzi nas kapanie wody za oknem i poczucie, że jest nam za ciepło pod kołdrą, bo w nocy nadeszła odwilż.

Wnętrze budynku, nawet najlepiej ocieplonego i wyposażonego w szczelne okna i drzwi, nie pozostaje nieczułe na to, co dzieje się na zewnątrz. Wiatr czy nasłonecznienie mają wpływ nie tylko na temperaturę wokół domu, ale i na tę w pomieszczeniach, objaśnia Błażej Wojciechowski z firmy Afriso, producenta armatury zabezpieczającej i regulacyjnej do instalacji wodnych.

Regulator pogodowy - dopasowania pracy systemu grzewczego do warunków atmosferycznych

Na szczęście istnieje skuteczny sposób dopasowania pracy systemu grzewczego do warunków, jakie funduje nam przyroda. Takim rozwiązaniem jest regulator pogodowy. Jest on podłączony do umieszczonego na zewnątrz budynku czujnika temperatury. Gdy nagle się ociepli, regulator zredukuje temperaturę wody w instalacji grzewczej. Jeśli zaś na zewnątrz nagle zrobi się zimno, to regulator zareaguje wzmożeniem nagrzewania pomieszczeń, tłumaczy Błażej Wojciechowski. Ale to nie jest jedyna korzyść. Regulator pogodowy bardzo często jest wyposażony w wiele funkcji chroniących źródła ciepła lub sterujących cyrkulacją w instalacjach wody użytkowej.

źródło i zdjęcie: Afriso

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT