Pompy ciepła w budynkach modernizowanych

Jeżeli system grzewczy pochodzi z lat 70-tych lub 80-tych, może przyczyniać się do generowania wysokich rachunków za ogrzewanie. Wynika to z faktu, że stare instalacje często są mniej sprawne i korzystają ze źródeł energii, których ceny w ostatnich latach znacznie wzrosły. Na rynku istnieją jednak nowoczesne systemy z pompami ciepła, które pozwalają na wprowadzenie oszczędnych rozwiązań, nawet do istniejących budynków. Na czym polegają?

Pompy ciepła w budynkach modernizowanych

W ostatnich latach pompy ciepła cieszą się rosnącą popularnością. Są wydajne, ekonomiczne i całkowicie przyjazne dla środowiska. Dodatkowo, mogą być wielofunkcyjne. Oprócz ogrzewania pomieszczeń mogą dostarczać ciepłą wodę użytkową lub klimatyzować wnętrze.

Urządzenia te korzystają z energii odnawialnej - powietrza, wody lub gruntu - co pozwala na zastosowanie ich niemal w każdych warunkach. Sprawdzą się zarówno w domach remontowanych, nowo powstałych oraz na terenach zagospodarowanych. Opcjonalnie, współpracują z istniejącym już źródłem ciepła, co dodatkowo pozwala na stosowanie ich w budynkach modernizowanych.

Na rynku dostępnych jest jednak wiele technologii oraz modeli pomp ciepła. Jak wybrać najbardziej wydajne urządzenie do własnego domu?

Dobór pompy ciepła - zagospodarowanie terenu

Zagospodarowanie terenu to jeden z podstawowych elementów, który wpływa na dobór pompy ciepła do modernizowanego budynku. Jeżeli na działce istnieje możliwość położenia kolektora, warto zainwestować w urządzenie pozyskujące energię z ziemi. Jednym z interesujących rozwiązań jest gruntowa pompa ciepła Caliane marki Sofath. W modelu tym istnieje możliwość wyboru pomiędzy montażem wymiennika gruntowego poziomego i sondy pionowej, różniącymi się od siebie wielkością zajmowanego obszaru. Wymiennik poziomy instalowany jest na 120% do 150% powierzchni ogrzewanej, ale można go również montować w dwóch warstwach, jedna na drugiej, co zmniejsza wielkość niezbędnej powierzchni o połowę. W sytuacji jednak, gdy działka nie jest na tyle duża lub charakteryzuje się nieregularną budową, stosowane są sondy pionowe. Umieszczane pionowo, w głębi ziemi zajmują znacznie mniej miejsca.

Jeżeli teren jest w całości zagospodarowany i nie ma możliwości położenia kolektora gruntowego, warto wybrać pompę, która pozyskuje energię z powietrza, np. model Lizea marki Sofath. Do niewątpliwych zalet tego rozwiązania należy jednostka zewnętrzna służąca do poboru energii. Charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i łatwością montażu, ponieważ nie wymaga pozwolenia, jak w przypadku pomp glikolowych z sondami pionowymi. Brak konieczności ingerencji w otoczenie sprawia, że czas instalacji jest krótszy, a wykonanie układu tańsze względem pomp pobierających ciepło z wody lub gruntu. Rozwiązanie to nie tylko pozwala na ogrzanie budynku, ale może również dostarczać ciepłą wodę użytkową, ogrzać wodę w basenie lub chłodzić pomieszczenia.

Samodzielna pompa ciepła lub współpraca z istniejącą instalacją grzewczą

Podczas podejmowania decyzji o wyborze właściwej pompy ciepła do modernizowanego budynku należy zastanowić się nad tym, co zrobić z istniejącą już instalacją grzewczą. Model Caliane przeznaczony jest zarówno do samodzielnego ogrzewania domu, jak i wspomagania istniejącego już w budynku systemu. Jako jedyne źródło ogrzewania dostarcza ciepło przez cały rok, bez względu na porę roku, czy temperaturę na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu ekologicznego czynnika chłodniczego R410A model ten jest niezwykle oszczędny. W przeciwieństwie do tradycyjnie wykorzystywanego glikolu, R410A nie podlega cyklicznej wymianie, co wpływa również na obniżenie kosztów serwisu. W Caliane także można wybrać spośród dodatkowych opcji: c.w.u., ogrzewania wody w basenie lub chłodzenia pomieszczeń.

Jedną z zalet stosowania Caliane w budynkach modernizowanych jest również możliwość połączenia jej z innym, istniejącym już źródłem ciepła. Dzięki zastosowaniu zasobnika buforowego i integracji dwóch źródeł, otrzymujemy możliwość ograniczenia wydatków na ogrzewanie bez konieczności wymiany całej instalacji, tłumaczy Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath.

W celu wspomagania i usprawnienia istniejącej już w budynku instalacji grzewczej dobrze sprawdzi się powietrzna pompa ciepła Lizea. Przez większą część roku zapewnia całkowity komfort cieplny w domu, będąc niezwykle wygodnym i zarazem ekonomicznym rozwiązaniem. Za dodatkową oszczędność odpowiada system Inverter, w który wyposażone jest urządzenie. Dzięki niemu, moc działania pompy dostosowywana jest do potrzeb użytkowników i określonej przez nich wymaganej temperatury wnętrz. Jednak im temperatura powietrza atmosferycznego jest niższa, tym więcej energii elektrycznej potrzebuje pompa do prawidłowego działania. Z tego względu pompy powietrzne najczęściej stosowane są jako wsparcie istniejącego już źródła ciepła, np. grzałki elektrycznej lub klasycznej instalacji z dowolnym kotłem. W ten sposób, w sytuacjach dużego mrozu, uruchamiane jest drugie źródło, zapewniając stały dopływ ciepła przy zachowaniu najwyższej efektywności całego systemu.

Zarówno pompę Lizea, jak i Caliane można podłączyć do zamontowanej już w budynku wodnej instalacji grzewczej. Jest to możliwe, ponieważ w obu systemach instalację wewnętrzną stanowi układ hydrauliczny. Woda krążąca w układzie może osiągnąć temperaturę 65°C (Caliane) lub 55°C (Lizea).

Modernizacja lub wymiana instalacji grzewczej - decyzja na lata

Podczas modernizacji lub wymiany instalacji grzewczej warto zdecydować się na nowoczesne systemy z pompami ciepła. Dzięki pozyskiwaniu energii z otoczenia są ekologiczne i przyczyniają się do znacznego obniżenia opłat za ogrzewanie. Co więcej, ich instalacja nie jest kłopotliwa, ponieważ urządzenia mogą współpracować z istniejącymi już w budynku źródłami ciepła. To oszczędne, proste w obsłudze i praktyczne rozwiązanie, które będzie służyć domownikom przez lata.

źródło i zdjęcie: Sofath

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT