Perspektywiczny rynek kotłów i urządzeń wykorzystujących biomasę

Wykorzystanie energii spalania biomasy do celów grzewczych w warunkach krajowych staje się obecnie coraz bardziej uzasadnioną ekonomicznie i technologicznie alternatywą dla tradycyjnych kotłów grzewczych. Pomimo ciągłej dominacji na rynku urządzeń wykorzystujących paliwa konwencjonalne, zauważalny jest rozwój sektora produkcji kotłów na biopaliwa stałe oraz ich rosnący udział w ofertach polskich producentów.

Perspektywiczny rynek kotłów i urządzeń wykorzystujących biomasę

Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO) w Polsce użytkowanych jest blisko 90 tys. kotłów dedykowanych na biomasę, które wykorzystują drewno opałowe, bądź pelet. Roczna sprzedaż przewyższa 15 tys. sztuk, co oznacza że rocznie przybywa ponad 300 MW. Tylko w roku ubiegłym wartość sprzedaży  wyniosła ponad 150 mln zł. Zasadniczy obrót realizowany jest w segmencie kotłów do 70 kW - w przypadku kotłów dedykowanych na biomasę jest to segment o mocach poniżej 40 kW i 40-70 kW, natomiast wśród kotłów wielopaliwowych dominuje segment poniżej 40 kW.


Struktura sprzedaży kotłów według mocy i rodzaju sprzedanych urządzeń
w roku 2012, opracowanie IEO


Więcej informacji oraz raport "Rynek kotłów i urządzeń wykorzystujących biomasę w Polsce" dostępny jest na stronie IEO. Wraz z raportem dostępna jest również baza danych urządzeń grzewczych wykorzystujących biomasę i przedsiębiorstw działających w tym sektorze.

źródło i wykresy: IEO
zdjęcie: Barlinek

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT