Kolektory słoneczne a centralne ogrzewanie

Temat wspomagania CO przez kolektory słoneczne jest szeroko dyskutowany. Ma swoich przeciwników i zwolenników. Jednak producenci, dysponujący najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi - potwierdzają, że warto.

Kolektory słoneczne a centralne ogrzewanie

Wspomaganie CO przez kolektory słoneczne - korzyści:

  • znaczna redukcja kosztów ogrzewania wody użytkowej,
  • wspomaganie instalacji centralnego ogrzewania,
  • specjalny zbiornik podzielony na 2 strefy:

          - zewnętrzną: gdzie znajduje się czynnik grzewczy, wykorzystywany do bezpośredniego zasilania CO;
          - wewnętrzną: gdzie znajduje się zbiornik wody użytkowej.

Ważnym plusem jest fakt, że tego typu instalacja to kilkukrotnie więcej energii wyprodukowanej w stosunku do standardowej instalacji solarnej do podgrzewu wody użytkowej.

Instalacje solarne do wspomagania ogrzewania budynku powinny być starannie zaprojektowane aby w jak największym stopniu ograniczyć przegrzewy w okresie letnim, kiedy promieniowanie słoneczne jest najintensywniejsze, a nie wykorzystujemy go do ogrzewania budynku.

Warto w takim razie pomyśleć o basenie - bo wtedy nagromadzoną energię można wykorzystać do podgrzewania w nim wody. Czyli mamy podwójne korzyści. Warto zaznaczyć, że udział takich "kombi" instalacji - w całkowitej liczbie instalowanych zestawów w takich krajach jak Austria, Niemcy, Szwajcaria czy Szwecja, przekracza często 50%.

Wynika to między innymi: z rozwoju technologii urządzeń energetyki słonecznej i budownictwa, a także zmniejszenia sezonowego zapotrzebowania ciepła budynku. Efekty z "solarnego" wspomagania ogrzewania będą najbardziej widoczne w przypadku budynków o niskim rocznym zapotrzebowaniu ciepła - czyli takich o standardzie niskoenergetycznym bądź pasywnym.

źródło: Hoven
zdjęcie: Aneta Sadlik

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT