Europejskie Słoneczne Dni już po raz trzeci w Polsce!

Maj 2013 będzie wyjątkowo słoneczny w tym roku - ponad 90 wydarzeń w całej Polsce ma zwrócić uwagę mieszkańców gmin i miast, dzieci i dorosłych na energetykę słoneczną i jej możliwość wykorzystania w każdym domu.

Europejskie Słoneczne Dni już po raz trzeci w Polsce!

W Polsce Europejskie Słoneczne Dni odbywają się cyklicznie od 3 lat obejmując swoim zasięgiem praktycznie cały kraj. Koordynatorem Kampanii jest Instytut Energetyki Odnawialnej. Tegoroczna edycja ma już zgłoszoną rekordową liczbę słonecznych wydarzeń z czego największe z nich odbędą się w Toruniu, Poznaniu, Bielsko-Białej, Opolu, Wrocławiu, Siemczynie.

Pomysł narodził się w 2002 r. w Austrii pod postacią programu ekologicznego "Dzień Słońca". Realizacja okazała się niebywałym sukcesem, a sama inicjatywa w krótkim czasie osiągnęła wymiar ogólnoeuropejski przekształcając się w coroczną, kilkudniową kampanię pod nazwą "Europejskie Słoneczne Dni".

Celem Kampanii jest ochrona środowiska i klimatu, poprzez promocję energetyki słonecznej: systemów fotowoltaicznych i kolektorów słonecznych oraz wzrost świadomości ekologicznej lokalnych społeczności, który wpłynie na zwiększenie liczby instalacji solarnych w gospodarstwach domowych.

Praktycznie w całej Europie, wraz z początkiem maja organizowanych jest tysiące eventów nawiązujących swoją tematyką do energii Słońca. Po 11 latach od zainaugurowania Europejskich Słonecznych Dni, wymiar kampanii przekroczył najśmielsze oczekiwania jej inicjatorów. Z roku na rok przybywa organizatorów i uczestników słonecznych wydarzeń. W zeszłorocznej edycji ESD zorganizowano w sumie ponad 8 000 słonecznych eventów, w których udział wzięło ponad pół miliona osób. Te liczby to jasne przesłanie, że energetyka słoneczna wzbudza dziś co raz większe zainteresowanie zyskując potężne grono zwolenników.

Kampania społeczna Europejskie Słoneczne Dni organizowana jest w Polsce pod patronatem Ministerstwa Gospodarki, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Urzędu Regulacji Energetyki, Prezydenta Miasta Torunia i Związku Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej. Kampania organizowana jest w dziewiętnastu krajach europejskich w tym samym czasie pod generalnym patronatem The European Solar Thermal Industry Federation (ESTIF).

ESD to czas, kiedy można dowiedzieć się więcej o energetyce słonecznej termicznej (kolektory słoneczne) i fotowoltaice (panele słoneczne). W jaki sposób? Przez konkursy, zabawy, festyny, prelekcje, bezpośrednie spotkania z instalatorami, wystawy słoneczne i wiele innych ciekawych form.

Kampania skierowana jest do społeczności lokalnych, mieszkańców miast i wsi, uczniów, studentów, samorządów i polityków - ludzi świadomych i chcących inwestować lub czerpać wiedzę na temat możliwości wykorzystania alternatywnej energii w życiu codziennym.

Przyłącz się do tej akcji przede wszystkim jako aktywny uczestnik, śledząc wydarzenia na stronie www.slonecznedni.pl oraz na mapie wydarzeń, która pomoże Ci zlokalizować najbliższe słoneczne wydarzenie organizowane w Twojej okolicy!

źródło: IEO

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT