Więcej pieniędzy w programie dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych

Uruchomiony w 2010 r. program 45% dopłat do zakupu i montażu kolektorów słonecznych dla właścicieli domów i wspólnot mieszkaniowych stał się tak popularny, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zdecydował się o połowę zwiększyć kwotę przeznaczoną na ten cel.

Więcej pieniędzy w programie dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych

Do zaplanowanych 300 mln zł, które Polakom zainteresowanym inwestowaniem w te ekologiczne urządzenia miały wystarczyć do 2015 r., na rynek wpłynie dodatkowe 150 milionów złotych. Chociaż program od początku cieszył się dużą popularnością, to z danych zgłoszonych przez banki oferujące funduszowe dopłaty wynika, że przez sześć ostatnich miesięcy br. zawarto o 75 % umów więcej niż w analogicznym okresie 2011 r.

Gdybyśmy nie zwiększyli budżetu programu to pieniądze skończyły by się już w przyszłym roku, powiedziała Maria Milewska, koordynator programu w NFOŚiGW. Dodatkowe pieniądze rozwieją obawy polskich producentów kolektorów słonecznych, którzy twierdzą , że popyt na nie zmniejszy się wraz z zakończeniem 45% dopłat. Ich zdaniem to one w ubiegłym roku rozkręciły polski rynek.

Niewątpliwym sukcesem programu jest utrzymywanie się a nawet lekki spadek - o 1,6% - średniej ceny za metr kwadratowy dofinansowanej instalacji kolektora. Przy maksymalnym koszcie jednostkowym objętym dofinansowaniem w programie wynoszącym 2500 zł/m2 w I półroczu 2011 .r - średnia cena wynosiła 2288 zł/m2,natomiast w I półroczu 2012 r. - 2252 zł/m2.

Może to niewiele, ale to produkt, na który po wprowadzeniu przez nas dopłat producenci trzeci rok z rzędu utrzymują cenę na podobnym poziomie, a trzeba wziąć pod uwagę inflację, powiedział Witold Maziarz, rzecznik prasowy NFOŚiGW. Liczba sprzedanych w kraju kolektorów w 2011 r. wzrosła o 70 procent w stosunku do 2010 r.

Z dopłat do kolektorów słonecznych skorzystało już ponad 21 tys. rodzin instalując na swoich budynkach prawie 160 tys. metrów kwadratowych paneli. Najchętniej kolektory kupują mieszkańcy Śląska i Podkarpacia a najmniej z woj. Lubuskiego i Kujawsko Pomorskiego.

Czy użytkownicy są zadowoleni z zakupu oraz eksploatacji kolektorów?

Z analiz przeprowadzonych wśród rodzin, które przez rok eksploatowały instalacje (1168 ankiet) wynika, że 93 procent respondentów potwierdziło zauważalne ograniczenie zużycia energii i prawie wszyscy wyrazili swoje rekomendacje dla tego programu. Pozytywne opinie użytkowników pozostają zbieżne z prestiżowym wyróżnieniem - Certyfikat Dobrych Praktyk Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego 2011 (Best Practice Certificate EPSA), które NFOŚiGW, jako jedyna polska instytucja, otrzymała w 2011 r. za program dopłat do kredytów na zakup i montaż kolektorów słonecznych.

Więcej informacji na temat przebiegu programu na stronie NFOŚiGW.

źródło: NFOŚiGW
zdjęcie: Viessmann

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT