Izolacja pod ochroną

Prawidłowa izolacja rur jest istotna z wielu powodu i niesie ze sobą wiele korzyści - pozwala oszczędzić energię, pieniądze i środowisko naturalne. Jednak by otulina zachowała swoje właściwości przez długi czas, konieczne jest prawidłowe jej zabezpieczenie przed zniszczeniem.

Izolacja pod ochroną

O tym, jak ważna jest kwestia zapewnienia rurom odpowiedniej izolacji wie chyba każdy. Prawidłowo dobrana otulina nie tylko ogranicza ucieczkę energii, ale również chroni instalację przed skraplaniem wody oraz działaniem agresywnych materiałów budowlanych. Jednak delikatny materiał izolacyjny również potrzebuje ochrony, zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi jak i działaniem czynników atmosferycznych.

Jedną z najważniejszych rzeczy w przypadku instalacji poprowadzonych na zewnątrz budynków, takich jak na przykład systemy solarne czy klimatyzacyjne, jest odpowiednie zabezpieczenie izolacji przed działaniem czynników atmosferycznych, w szczególności promieniowaniem UV. Stała ekspozycja na działanie słońca może bowiem doprowadzić do degradacji materiału, z którego wykonano otulinę, a tym samym obniżyć skuteczność działania całej izolacji.

"Uzyskanie ochrony przed działaniem promieni UV można osiągnąć na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wybór izolacji wykonanej z kauczuku EPDM, który posiada zwiększoną odporność na działanie słońca. Przykładem takiej otuliny może być HT/Armaflex S, która została stworzona z myślą o pracy w warunkach wymagających nie tylko wysokiej tolerancji temperaturowej ale również częstej ekspozycji na działanie słońca. W przypadku instalacji klimatyzacyjnej lub solarnej możemy również użyć odpowiednio dedykowanych tym zastosowaniom, preizolowanych systemów takich jak Tubolit Split - klimatyzatory czy DuoSolar (instalacje solarne). Tutaj warstwę ochronną stanowi specjalna folia jaką pokryto zewnętrzną stronę izolacji i która zatrzymuje szkodliwe promieniowanie. W przypadku jednak, gdy chcemy zabezpieczyć instalację bez konieczności wymiany otuliny, warto użyć farby ochronnej Armafinish 99. Ta stworzona na bazie wody farba została stworzona specjalnie z myślą o ochronie izolacji kauczukowych przed zniszczeniem mogącym być efektem działania warunków atmosferycznych." radzi Jarema Chmielarski, dyrektor ds. obsługi technicznej rynku w firmie Armacell.

Jednak wpływ Słońca to nie jedyne, przed czym musimy chronić naszą izolację. Równie problematyczne są uszkodzenia mechaniczne, na jakie narażona jest otulina. Mogą one mieć różne źródła: od działania ptaków i szkodników, przez przypadkowe naruszenie struktury materiału, aż po celowy wandalizm bądź wręcz działanie złodziei. Jak zatem bronić się przed tego typu zagrożeniami?

"W przypadku przypadkowego uszkodzenia lub działalności zwierząt sprawa jest stosunkowo prosta - wystarczy wzmocnić zewnętrzną część otuliny. Przykładem mogą tu być wspomniane wcześniej preizolowane systemy DuoSolar i Tubolit Split oraz HT/Armaflex S. Warstwa mocnej folii ochronnej z powodzeniem poradzi sobie z najczęściej spotykanym działaniem ptaków czy też uderzeniami poruszanych przez wiatr gałęzi. Znacznie trudniejsze jest zabezpieczenie izolacji przed działaniem wandali, złodziei lub też przed wyjątkowo uciążliwymi ptakami. W takim przypadku doskonale sprawdzają się system Okabell -  wykonane z blachy osłony, mimo, że bardzo łatwe w montażu, powinny ostudzić zapał osób próbujących uszkodzić lub ukraść naszą izolację" - mówi Jarema Chmielarski.

"Jak widać, sposobów na prawidłowe zabezpieczenie otuliny chroniącej nasze rury jest wiele. Niektóre nie wymagają nawet nakładu zbyt dużych środków finansowych, ani inwestowania w nową izolację. Natomiast korzyści płynące z prawidłowego wykonania takich zabezpieczeń jest mnóstwo - lepsza i dłuższa praca czy brak konieczności wymiany zniszczonej lub skradzionej izolacji. Dlatego też wykonanie odpowiednich zabezpieczeń możemy potraktować w kategorii inwestycji. I to inwestycji, która prędzej czy później nam się zwróci" dodaje ekspert z firmy Armacell.

źródło i zdjęcie: Armacell

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
PRODUKTY FIRMY
Armacell Poland
Armacell Poland
Armacell Poland
Armacell Poland
Armacell Poland
Dowiedz się wszystkiego
o fotowoltaice dla firmy, przemysłu
i budownictwa jednorodzinnego
Przejdź do kompendium
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT