Pierwszy etap przetargu na blok 800-910 MW w PKE zakończony

Dziewięć firm złożyło wnioski o dopuszczenie do udziału w prowadzonym przez Południowy Koncern Energetyczny postępowaniu (w trybie negocjacji z ogłoszeniem) na budowę bloku energetycznego o mocy 800-910 MW na parametry nadkrytyczne w Elektrowni Jaworzno III.

Pierwszy etap przetargu na blok 800-910 MW w PKE zakończony

"Budowa nowych mocy jest dla Grupy Tauron jednym ze strategicznych priorytetów, oprócz ambitnego programu redukcji kosztów, zakładającego zaoszczędzenie w ciągu trzech lat około 1 mld złotych. W programie inwestycyjnym stawiamy na energetykę węglową, ale również opartą na gazie i odnawialne źródła energii. W pobliżu kopalń, ze względów ekonomicznych, będziemy budować nowoczesne - ekologiczne i efektywne ekonomicznie - jednostki węglowe" - informuje Dariusz Lubera, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

"Firmy, które złożyły wnioski, znajdują się w europejskiej i światowej czołówce. Są również wśród nich polskie podmioty" - poinformował Jan Kurp, prezes zarządu PKE.
Przedmiotem zamówienia jest zaprojektowanie, dostawy, montaż, rozruch i przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego na parametry nadkrytyczne wraz z instalacjami i obiektami przynależnymi w PKE SA Elektrownia Jaworzno III. Termin składania wniosków upłynął 30 lipca.

Kolejnym etapem postępowania będzie sprawdzenie wszystkich wniosków pod kątem zgodności z ogłoszeniem. Wyniki dopuszczeń będą znane w połowie września. Przewidywane zakończenie całego procesu wyboru wykonawcy planowane jest na drugi kwartał 2011 roku.Zamówienie będzie wykonane w formule "pod klucz", która obejmuje: projektowanie, dostawę, budowę, szkolenie personelu, rozruch i przekazanie do eksploatacji oraz serwis w okresie gwarancyjnym.

W ubiegłym roku PKE (Grupa Tauron) oddał do użytku nowoczesny blok energetyczny 460 MW w Elektrowni Łagisza w Będzinie. Obecnie spółka buduje blok ciepłowniczy 50 MWe oraz 106 MWt w Zespole Elektrociepłowni Bielsko-Biała oraz blok, który będzie spalał wyłącznie biomasę w Elektrowni Jaworzno III.

źródło i zdjęcie: wnp.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT