Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Każdy posiadacz domu musi dbać o zagospodarowanie i utrzymanie posesji. Jedną z rzeczy, o które musi zadbać, jest system odprowadzania i oczyszczania ścieków. Poznajmy trzy najpowszechniejsze rodzaje oczyszczalni: biologiczną, drenażową oraz biologiczno-chemiczną.

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Oczyszczalnie biologiczne

Oczyszczalnie biologiczne cieszą się dużą popularnością dzięki swojej skuteczności oraz bezpieczeństwu dla środowiska. Funkcjonują one na zasadzie wykorzystania naturalnych procesów biologicznych zachodzących między mikroorganizmami zamieszkującymi specjalny osad czynny. Proces ten prowadzi do rozkładu substancji organicznych zawartych w ściekach.

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje oczyszczalni biologicznych:

  • ze złożem biologicznym (tzw. SBR),
  • z bioreaktorem (tzw. MBR).

W przypadku oczyszczalni SBR wykorzystuje się specjalne zbiorniki, w których gromadzone są ścieki oraz osad czynny, gdzie zachodzi proces oczyszczania. Natomiast oczyszczalnie MBR opierają się na bioreaktorach membranowych, które zapewniają jeszcze wyższą skuteczność procesu.

Zalety oczyszczalni biologicznych to przede wszystkim wysoka efektywność oraz ekologiczność. Ponadto stanowią one stosunkowo niedrogi sposób na zagospodarowanie ścieków. Obydwa typy oczyszczalni wymagają jednak regularnego serwisowania i kontrolowania pracy urządzenia, co generuje pewne koszty eksploatacyjne.

Oczyszczalnie drenażowe

Przydomowa oczyszczalnia drenażowa jest innym popularnym rozwiązaniem stosowanym w przydomowych instalacjach. Zasada jej działania polega na przepuszczaniu ścieków przez odpowiednio przygotowany drenaż gruntowy lub podłoże zeolitowe.

Proces ten przyczynia się do odfiltrowania zawiesin stałych oraz związanych z nimi zanieczyszczeń chemicznych i biologicznych.

Największą zaletą tego typu oczyszczalni jest fakt, że nie wymaga ona zużycia energii elektrycznej ani użycia dodatkowych substancji chemicznych. Jest to więc rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.

Warto jednak dodać, że oczyszczalnie drenażowe mogą być stosowane jedynie w miejscach o odpowiednich warunkach gruntowych (przede wszystkim niskim poziomem wód gruntowych).

Oczyszczalnie biologiczno-chemiczne

Ostatnim z prezentowanych rodzajów przydomowych oczyszczalni ścieków są oczyszczalnie biologiczno-chemiczne. Ich działanie łączy w sobie metody stosowane w oczyszczalniach biologicznych oraz wykorzystanie specjalnych środków chemicznych.

Proces oczyszczania w tego typu urządzeniach polega na kilku etapach. Najpierw ścieki są poddawane mechanicznemu oczyszczeniu, następnie trafiają do reaktora biologicznego, gdzie zachodzi rozkład materii organicznej, aż w końcu zanieczyszczenia są usuwane za pomocą koagulacji i flokulacji chemicznej.

Takie urządzenia charakteryzują się wysoką skutecznością oraz efektywnością, jednak ich funkcjonowanie wiąże się z większym zużyciem energii oraz koniecznością uzupełniania środków chemicznych. W efekcie koszty eksploatacji takiej oczyszczalni są wyższe niż w przypadku pozostałych przedstawionych rozwiązań.

Podsumowując, wybór odpowiedniej przydomowej oczyszczalni ścieków zależy od indywidualnych potrzeb oraz warunków na danej posesji. Warto wziąć pod uwagę aspekty ekonomiczne, ekologiczne oraz funkcjonalne, a także skonsultować się ze specjalistami w celu uzyskania profesjonalnej opinii i pomocy w wyborze właściwego rozwiązania.


źródło i zdjęcia: Eko-Bio Oczyszczalnie Sp. z o.o. Sp.k.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT