Pompy głębinowe to nowoczesne urządzenia, które służą do wydobywania czystej wody z dużych głębokości. To urządzenia o kształcie przypominającym walec, wyposażone w zatapialny silnik z korpusem ssawnym oraz układ hydrauliczny odprowadzający wodę.
Stosuje się je najczęściej do studni, których głębokość przekracza 8 metrów, a także do zbiorników wodnych, które nie są za bardzo zapiaszczone. W takiej sytuacji warto zdecydować się na pompy w wykonaniu antypiaskowym, które posiadają odporną konstrukcję i specjalne wirniki lub pompy do brudnej wody.
Pompy głębinowe wykorzystywane są w różnych systemach nawadniających, a ich liczne zalety sprawiają, że mają zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w zakładach przemysłowych czy gospodarstwach rolnych.
Możliwości techniczne pompy głębinowej sprawiają więc, że bez problemu poradzi sobie ona z czerpaniem wody z jeziora. W tym miejscu trzeba sobie jednak zadać pytanie dotyczące aspektów prawnych.
Zasady korzystania z wód definiuje w Polsce ustawa Prawo wodne. Wyróżnione zostały w niej różne rodzaje korzystania z wód, spośród których nas najbardziej interesuje tzw. zwykłe korzystanie z wód, które nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, jednak tylko pod pewnymi warunkami.
Zwykłe korzystanie z wód definiuje się jako pobór wód znajdujących się w granicach własnego gruntu na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego. Warto jednak zaznaczyć, że obowiązuje tutaj limit 5 m3 na dobę liczony średniorocznie.
Zgodnie z interpretacją ustawy, w okresie znacznego zapotrzebowania na wodę, można pobierać za darmo 5 m3 na dobę.
Trzeba pamiętać jednak o tym, że dotyczy to własnych potrzeb i w ramach zwykłego korzystania z wód nie ma możliwości poboru wody na potrzeby działalności gospodarczej lub rolniczej. Co więcej, pobór wody możliwy jest jedynie ze zbiornika umieszczonego na własnym gruncie.
Podsumowując, pompą głębinową można pompować wodę z jeziora. Została ona do tego przystosowana i znacznie ułatwi pozyskanie wody. Trzeba jednak pamiętać o kwestiach prawnych, żeby nie narazić się na niepotrzebne problemy.
źródło i zdjęcia: Dambat
fot. otwierająca: Pixels
Komentarze