Jak podnieść ciśnienie wody w domowej instalacji?

Aby korzystanie z lecącej z kranu wody było w pełni komfortowe, musi ona posiadać odpowiednie ciśnienie. Niestety niekiedy zdarza się, że w wyniku różnorodnych czynników jego wartość jest zdecydowanie za niska. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, w jaki sposób podnieść ciśnienie wody w domowej instalacji wodociągowej.

Jak podnieść ciśnienie wody w domowej instalacji?

Przyczyny zbyt niskiego ciśnienia

Ciśnienie w instalacji wodociągowej określone jest przepisami i znajduje się w granicy 0.5 - 6 barów. Przyjmuje się jednak, że optymalną, wystarczającą wartością są 4 bary i tak też najczęściej ustawione są zawory w domowych instalacjach.

Zdarzają się jednak sytuacje, że gwałtownie ono spada, co powoduje utrudnienia w korzystaniu z wody. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka.

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy w instalacji nie występuje nieszczelność. Warto skontrolować również ustawienie zaworów, szczególnie w nowym budownictwie. Z kolei w starych budynkach przyczyną zbyt niskiego ciśnienia mogą być niedrożne rury, w których pojawiła się duża ilość kamienia.

Niekiedy zdarza się także, że taki stan rzeczy zależny jest od wodociągów, z pewnością warto więc to zgłosić. Jeśli wszystkie z podanych przyczyn zostaną wykluczone, pozostaje samodzielne poradzenie sobie z problemem, które jest możliwe dzięki zakupowi odpowiednich urządzeń.

Zestawy hydroforowe

Urządzeniem, które dobrze radzi sobie z utrzymaniem właściwego ciśnienia w instalacji jest hydrofor. Jako że występuje on najczęściej wraz z pompą, mówi się o zestawach hydroforowych. Na ogół jest to niewielka instalacja, która umożliwia transport wody ze studni w przypadku braku podłączenia do sieci wodociągowej oraz stałe ciśnienie w rurach.

Zadaniem pompy jest zwiększanie ciśnienia wody, która magazynowana jest w hydroforze. Urządzenia te najczęściej wykorzystywane są w budynkach prywatnych, ale mogą również być zamontowane w instalacjach miejskich.

Hydrofor jest niezbędny wówczas gdy czerpiemy wodę z własnej studni lub gdy zbyt małe ciśnienie w punkcie podłączenia do wodociągu uniemożliwia dopływ wody do wszystkich punktów.

Aby hydrofor wraz z pompą dobrze spełniły swoje zadania, warto dobrać je do konkretnych potrzeb, ponieważ poszczególne modele mogą się znacząco od siebie różnić. Na rynku występują zarówno zestawy kompaktowe, które można umieścić w kuchennej szafce, jak i znacznie większe, wymagające instalacji w osobnym pomieszczeniu.

Aby dobrać właściwy zestaw hydroforowy, trzeba przede wszystkim określić swoje zapotrzebowanie na wodę. Im większe zużycie wody, tym zbiornik powinien być większy, a pompa bardziej wydajna.

Właściwe ciśnienie wody to duży komfort dla użytkowników, a także bezpieczeństwo instalacji. Z tego powodu należy kontrolować jego stan i w razie nieprawidłowości starać się znaleźć przyczynę problemu. Niekiedy jedynym skutecznym rozwiązaniem okazje się zakup zestawu hydroforowego.


źródło i zdjęcia: Dambat

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT