Kiedy woda może zostać wtórnie zanieczyszczona?
Gdy nastąpi przepływ zwrotny wody zanieczyszczonej, czyli wtedy, gdy popłynie ona w kierunku przeciwnym do tego, w jakim powinna płynąć.
Jest to możliwe w następujących przypadkach:
- gdy w przewodzie powstanie podciśnienie (zassanie wsteczne), np. przy opróżnianiu przewodów, przy pęknięciach;
- przy wzroście ciśnienia w zbiorniku (ciśnienie zwrotne), np. w podgrzewaczach wody lub przy wyższym ciśnieniu eksploatacyjnym w urządzeniach zamkniętych, np. podczas napełniania instalacji grzewczej;
- gdy z wyżej położonych części instalacji zanieczyszczona woda zostanie zassana w dół na zasadzie lewara (np. w wypadku braku wody lub przy obniżeniu ciśnienia wody w sieci i odkręceniu kranu położonego niżej). Ten przypadek może mieć miejsce np. wówczas, gdy w napełnionej wannie pozostawimy prysznic - woda może zostać z niej zassana i przepłynąć do odkręconej baterii znajdującej się na niższym piętrze.
Z wyżej położonych części instalacji brudna woda może zostać zassana w dół na zasadzie lewara. Żeby uniknąć takich sytuacji, warto zamontować zawór antyskażeniowy |
Żeby zapobiec wtórnemu zanieczyszczeniu wody, należy zamontować urządzenia zabezpieczające, najczęściej zawór antyskażeniowy lub zawór zwrotny i przepływowy napowietrzacz rurowy przy bateriach podłączonych do węża, np. w łazience przy natrysku i baterii wannowej, w ogrodzie, przy zlewie kuchennym, w kotłowni.
Zawór antyskażeniowy należy zamontować na przyłączu do budynku, żeby nie było ryzyka skażenia zewnętrznej sieci wodociągowej oraz wówczas, gdy w domu istnieje podwójna połączona instalacja wodociągowa - z sieci i z własnego ujęcia wody.
O konieczności zamontowania zaworu na przyłączu oraz wymaganym typie zaworu decyduje dostawca wody, określając to w warunkach technicznych przyłączenia. Aby zabezpieczyć wodę przed wtórnym skażeniem warto też zamontować zawór antyskażeniowy na początku instalacji wodnej, gdy wodę pobieramy z własnej studni.
opr.: Monika Czeczotek
Komentarze