Klimatyzacja, a rekurperacja
Klimatyzacja służy do schładzania lub ogrzewania powietrza w pomieszczeniu. Jej głównym zadaniem jest termiczna obróbka powietrza wewnętrznego, co pozwala na utrzymanie komfortowego mikroklimatu w okresie upałów, a także na ogrzewanie pomieszczeń w chłodniejszych miesiącach.
Rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem energii, odbywa się za pomocą rekuperatora.
Urządzenie to działa na zasadzie przepływu powietrza, umożliwiając nawiew świeżego powietrza i usuwanie zużytego, jednocześnie odzyskując ciepło z nagrzanego, ale zanieczyszczonego powietrza.
Dzięki temu, powietrze dostarczane z zewnątrz jest filtrowane i pozbawione zanieczyszczeń, pyłów oraz alergenów. Rekuperacja zapewnia stały dopływ świeżego powietrza, niezależnie od warunków zewnętrznych, bez potrzeby otwierania okien i wychładzania wnętrz.
Rekuperator może również obniżać temperaturę nawiewanego powietrza. Jeśli jest wyposażony w gruntowy wymiennik ciepła, pobiera energię z gruntu, gdzie temperatura wynosi od 6 do 12°C.
W efekcie, podczas letnich upałów, do pomieszczeń dostarczane jest chłodniejsze powietrze. Jeszcze większą efektywność w obniżaniu temperatury nawiewanego powietrza można osiągnąć, instalując jednostkę chłodzącą.
Zarówno klimatyzacja, jak i rekuperacja mają na celu poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach, ale to właściwie jedyne, co je łączy. Są to dwa niezależne procesy, które wzajemnie się uzupełniają.
Klimatyzator działa jedynie na powietrze znajdujące się w pomieszczeniu, nie wymieniając go.
Dlatego nie może zastąpić prawidłowo działającej wentylacji. Z kolei rekuperator zapewnia wymianę zużytego powietrza bez utraty ciepła, a także może wspomagać obniżenie temperatury, choć nie osiągnie takiej skuteczności jak klimatyzator.
Połączenie obu systemów zapewnia w budynku optymalny mikroklimat.
Rekuperacja dostarcza ciągle świeże, oczyszczone powietrze i wspiera działanie klimatyzacji, podczas gdy klimatyzacja umożliwia precyzyjną regulację temperatury.
Inwestycja w systemy klimatyzacji i rekuperacji to gwarancja komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców budynku.
W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów firmy Prodmax.
Źródło i zdjęcia: PRODMAX Sp. z o.o.
Komentarze