Zdrowie do kwadratu – połączenie instalacji centralnej rekuperacji i odkurzacza centralnego

Połączenie rekuperacji i odkurzacza centralnego w domu przynosi znaczące korzyści zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla samego budynku. Systemy te poprawiają jakość powietrza, redukują alergeny, zapobiegają pleśni i grzybom, chronią konstrukcję budynku oraz przyczyniają się do oszczędności energetycznych i komfortu akustycznego.

Zdrowie do kwadratu – połączenie instalacji centralnej rekuperacji i odkurzacza centralnego

Budowa domu to nie lada wyzwanie, każdy kto podjął się tego zadania, doskonale o tym wie. Proces budowy domu jest relatywnie dość długi i musi przebiegać ściśle określonymi etapami.

Jeśli jesteś na etapie projektu, to jest to idealny czas do zastanowienia się i zaplanowania jego wyposażenia i instalacji jakie powinien i może posiadać nowy dom.

A jeśli jesteś w trakcie budowy, np. stanu surowego, albo nawet tzw. stanu deweloperskiego, to także na tych etapach można jeszcze wprowadzać zmiany i nanosić poprawki, które mają na celu np. poprawić komfort użytkowania domu, podnieść jego bezpieczeństwo, zadbać o zdrowie domowników czy w końcu energooszczędność budynku, o której mówi się obecnie bardzo dużo.

Jeżeli nie masz w swoim projekcie uwzględnionego projektu rekuperacji i chcesz tę instalację wykonać, darmowy projekt i wycenę zrealizujesz w aeroVent. Skorzystaj z bezpłatnego projektu i wyceny rekuperacji.

Realizację tych celów gwarantuje na pewno połączenie w domu dwóch instalacji: centralnej rekuperacji i odkurzacza centralnego.

Połączenie w domu jednorodzinnym, w bliźniaku czy nawet zabudowie segmentowej, instalacji rekuperacji oraz odkurzacza centralnego niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla zdrowia mieszkańców, jak i dla stanu technicznego budynku.

Zastosowanie w domu tych dwóch systemów przynosi bezcenne korzyści dla zdrowia domowników. 

Odkurzacze centralne skutecznie usuwają zanieczyszczenia i kurz, transportując je na zewnątrz budynku.

Poprawa jakości powietrza

System rekuperacji stale usuwa zużyte i zanieczyszczone powietrze, zastępując je czystym i przefiltrowanym, a dzięki wymiennikowi ciepła robi to z minimalnymi stratami energii, poprzez odzysk ciepła z powietrza wyciąganego z budynku.

Obniża to zatem zapotrzebowanie na energię cieplną w domu, a dom tym samy jest tańszy w użytkowaniu.

Odkurzacze centralne skutecznie usuwają zanieczyszczenia i kurz, transportując je na zewnątrz budynku.

Zapobiega to recyrkulacji drobnych cząsteczek kurzu w powietrzu, co zapewnia wysoką jakość powietrza. Żaden odkurzacz przenośnych nie da nam komfortu czystego powietrza, bo zanieczyszczenia krążą w powietrzu podczas odkurzania.

Odkurzacze centralne skutecznie usuwają zanieczyszczenia i kurz, transportując je na zewnątrz budynku.

Redukcja alergenów i zanieczyszczeń

Połączenie rekuperacji i odkurzacza centralnego skutecznie redukuje ilość alergenów i zanieczyszczeń powietrza, co ma bezpośredni, pozytywny wpływ na zdrowie mieszkańców, zwłaszcza tych z problemami oddechowymi.

Instalacje te gwarantują powietrze wysokiej jakości, czyste i higieniczne. Rekuperacja likwiduje problemy wynikające ze zbyt wysokiego poziomu dwutlenku węgla: najczęstszymi objawami nadmiaru CO2 są: bóle głowy, brak energii, problemy ze snem.

Lepsza jakość powietrza w domu bezpośrednio przekłada się na lepszy sen, mniejsze zmęczenie i ogólnie lepsze samopoczucie.

Odkurzacz centralny z dużą mocą usuwa kurz i zanieczyszczenia z domu, podwójna filtracja stosowana w odkurzaczach aeroVac zdecydowanie zmniejsza stężenia alergenów i kurzu, skutecznie usuwa sierść zwierząt i równie alergenne roztocza, o jest szczególnie korzystne dla osób z alergiami i astmą.

Rekuperacja wzmacnia efekt odkurzacza i minimalizuje kurz i alergeny w domu, ponadto system rekuperacji kontroluje poziom wilgotności w pomieszczeniach, co zapobiega kondensacji i tworzeniu się pleśni oraz grzybów, które mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Poza tym usuwa dym, ogranicza obecność smogu,  a także szkodliwych substancji chemicznych.

Rekuperacja i odkurzacz centralny to zalety dla stanu budynku:

  • Zapobieganie wilgoci i pleśni: utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności przez system rekuperacji zapobiega  degradacji materiałów budowlanych oraz problemom związanym z wilgocią, takim jak korozja, butwienie drewna, oraz uszkodzenia tynków i farb.
  • Mniejsza potrzeba konserwacji i remontów: poprawa jakości powietrza i utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności mogą przyczynić się do mniejszej potrzeby konserwacji i remontów, co wydłuża żywotność materiałów budowlanych i wykończeniowych.
  • Odkurzacz centralny: regularne i skuteczne usuwanie kurzu i zanieczyszczeń z trudno dostępnych miejsc, zapobiega ich gromadzeniu się. Duża moc ssania odkurzaczy centralnych zapewnia więc szybsze i dokładniejsze sprzątanie. A nieskuteczne usuwanie zanieczyszczeń w długoterminowej perspektywie może nawet prowadzić do uszkodzeń wykończeń wnętrz i instalacji znajdujących się w domu.

Oszczędność energii i efektywność energetyczna

System rekuperacji z odzyskiem ciepła zmniejsza straty energii poprzez odzyskiwanie ciepła z wywiewanego powietrza i wykorzystanie go do ogrzewania świeżego powietrza nawiewanego.

To znacznie redukuje koszty ogrzewania i chłodzenia budynku, co przekłada się na niższe rachunki za energię. Dom z rekuperacją jest tańszy w użytkowaniu.

Odkurzacz centralny chociaż bezpośrednio nie wpływa na efektywność energetyczną, to poprawia jakości powietrza i może prowadzić do bardziej efektywnej pracy systemów HVAC, ponieważ są one mniej obciążone filtracją zanieczyszczeń.

Cisza i komfort użytkowania

  • Cicha praca systemu rekuperacji zapewnia komfort akustyczny, co jest szczególnie ważne w budynkach mieszkalnych.
  • Odkurzacze centralne są znacznie cichsze niż tradycyjne odkurzacze przenośne, ponieważ jednostka centralna znajduje się poza przestrzenią mieszkalną (np. w garażu lub piwnicy), co zmniejsza hałas podczas sprzątania. Brak konieczności noszenia ciężkiego odkurzacza również zwiększa wygodę użytkowania.

Obie instalacje są proste w obsłudze i konserwacji, dzięki wysokiej jakość materiałom i zaawansowanej automatyce, która informuje użytkownika o konieczności serwisu np. wymianie filtrów, stanie urządzenia czy potrzebie przeglądu.

Rekuperacja aeroVent jest wyposażona w nowoczesne systemy sterujące, ograniczające ingerencję użytkownika do minimum. Podobnie wygląda to z odkurzaczami centralnymi aeroVac.


Źródło i zdjęcia: aeroVent

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT