Płytowe lutowane wymienniki ciepła - wszystko, co musisz wiedzieć

Płytowe lutowane wymienniki ciepła to kompaktowe i bezobsługowe rozwiązania, powszechnie stosowane w instalacjach ogrzewania, chłodzenia a także w przemyśle, wentylacji czy klimatyzacji.

Płytowe lutowane wymienniki ciepła - wszystko, co musisz wiedzieć

W ujęciu tradycyjnych instalacji grzewczych, najczęściej pojawiającym się urządzeniem jest płytowy lutowany wymiennik ciepła woda-woda o odpowiednio dobranych parametrach i wykonany z odpowiednio wytrzymałego i odpornego materiału, jak np. miedź, nikiel, stal nierdzewna czy tytan.

Za nim jednak dokonamy wyboru odpowiedniego urządzenia, warto przyjrzeć się bliżej tym produktom i poznać ich cechy.

W myśl idei, że sprawność całego systemu jest tak wysoka, jak sprawny jest jego najsłabszy element, warto zwrócić uwagę na szereg właściwości, które pojawiają się przy tej okazji, jak np. typ i rodzaj, moc, liczba płyt i powierzchnia wymiany ciepła czy zakres temperatur i ciśnienia pracy.

Podział wymienników płytowych

Zacznijmy od początku. Uproszczony i najczęściej przywoływany podział wymienników płytowych to rozróżnienie ze względu na rodzaj konstrukcji – lutowany i skręcany, może być także spawany – oraz typ, który należy określić ze względu na stan skupienia medium wymiany: ciecz-ciecz, gaz-gaz czy gaz-ciecz.

W kontekście wymienionych typów urządzenia, należy podkreślić, iż wymiennik płytowy lutowany charakteryzuje się bezawaryjnością z uwagi na połączenia płyt lutem, np. miedzianym, niklowym, ze stali kwasoodpornej i metodą lutowania np. próżniowo, co sprzyja czystości i wytrzymałości takich połączeń, np. nasz przykładowy wymiennik BEST, jest wykonany ze stali nierdzewnej AISI 316 i lutowany próżniowo lutem z czystej miedzi.

Lutowana, nierozbieralna konstrukcja pozwala na mniejszą i lżejszą bryłę wymiennika przy utrzymaniu tożsamej wydajności w porównaniu z konstrukcjami skręcanymi oraz eliminuje problematykę stosowanych uszczelek i ich materiałów, jak np. w przypadku wymienników skręcanych.

Należy pamiętać, że taka budowa uniemożliwia dostęp do całej powierzchni wymiany ciepła i prowadzenia prac konserwacyjnych, co można uznać za minus tego rozwiązania.

Uproszczony schemat poglądowy zastosowania wymiennika w instalacji.

Parametry wymienników płytowych

Parametry, które należy wziąć do rozważań przy wyborze właściwego urządzenia to także moc wymiennika a za tym liczba płyt w jego budowie, powierzchnia wymiany ciepła i ich jakość.

Moc wymiennika powinna odpowiadać właściwościom pracy całego układu, uwzględniając parametry wytwarzania energii cieplnej po stronie źródła oraz potrzeby po stronie instalacji i budynku.

Liczba płyt wymiennika, powierzchnia ich wymiany ciepła, wzory tłoczenia płyt, ich bliskość względem siebie, a także średnice króćców przyłączeniowych to istotne elementy, które wpływają na wydajność urządzenia.

Powszechnym rozwiązaniem są wymienniki o przepływie przeciwprądowym, gdzie  przepływ medium wymieniającego ciepło jest ukierunkowany w co drugi kanał.

Wszechstronność i rozpiętość możliwości pracy płytowych lutowanych wymienników ciepła to także zakres temperatur czy zakres ciśnienia pracy, które je charakteryzują, np. wspomniany wcześniej wymiennik 24-płytowy BEST charakteryzuje się maksymalnym ciśnieniem pracy przy 100oC do 16 bar i maksymalną temperaturą pracy do 110oC.

W zależności od specyfikacji urządzenia, możemy spotkać wymienniki, których zakres ciśnienia pracy wynosi do 30-45 bar lub więcej czy zakres temperatur pracy wynosi nawet do 220oC.

Przy wyborze właściwego modelu urządzenia, niezbędnym jest też określenie nie tylko wcześniej wspomnianego stanu skupienia medium, ale także rodzaju substancji z jakimi może współpracować, np. woda, glikol czy substancje agresywne.

Lista zastosowań jest długa a właściwy wybór to określenie zadania, za które ma odpowiadać wymiennik, definicja parametrów i środowiska pracy oraz poprawny montaż.

Podsumowując, lutowany płytowy wymiennik ciepła jako element usprawniający a nawet optymalizujący prace wybranego układu grzewczego to znany i powszechnie stosowany element, który warto wykorzystywać w swoim montażowym portfolio.

Wybór odpowiednio urządzenia to przede wszystkim definicja kilku kluczowych parametrów, jak np.  typ i rodzaj urządzenia, zastosowanie, rodzaj medium, moc, liczba płyt i powierzchnia wymiany ciepła, ciśnienie pracy, temperatura pracy, materiał wykonania, izolacja czy wymiary zewnętrzne i sposób montażu, ale to także wybór odpowiedniej jakości produktu i profesjonalnego producenta.


Źródło i zdjęcia: Maxcom S.A.

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT