Instalacja kotła gazowego – praktyczne wskazówki

Kotły gazowe starszego typu stanowią nie tylko obciążenie dla budżetu, ale także negatywnie wpływają na środowisko. Inwestycja w nowy kocioł gazowy staje się opłacalna, kiedy dąży się do efektywnego i ekologicznego ogrzewania oraz planuje oszczędzać środki finansowe w perspektywie dłuższego okresu.

Instalacja kotła gazowego – praktyczne wskazówki

Jakie zalety ma nowy kocioł gazowy?

Zakup nowego ogrzewania gazowego ma tę dużą zaletę, że może ono szybciej ogrzewać zarówno wodę, jak i pomieszczenia. Gorąca woda jest szybciej dostępna w przypadku nowoczesnego kotła gazowego. Oprócz tego roczne nakłady na konserwację są niższe, a koszty są odpowiednio mniejsze.

Nowy kocioł gazowy jest do tego znacznie tańszy niż nowy kocioł opalany olejem czy peletami. Ze względu na nowoczesną technologię regulacji i ogrzewania kondensacyjnego oraz wiele możliwości uzyskania dotacji, w tym w programie Czyste Powietrze, nowe ogrzewanie gazowe szybko się amortyzuje.

Jak działa kocioł gazowy?

Kotły gazowe są wyposażone w palnik do spalania gazu, aby wytworzyć energię cieplną. Jest ona wykorzystywana do podgrzewania układu ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. W przeciwieństwie do starych urządzeń, nowoczesne kotły gazowe, nazywane również gazowymi kotłami kondensacyjnymi, posiadają o wiele bardziej wydajną techniką sterowania.

Otwierają one przewód gazowy i uruchamiają zapłon, gdy w domu potrzebna jest ciepła woda użytkowa lub ciepło ogrzewania. Aby uzyskać żądaną temperaturę pomieszczenia, podgrzana woda jest prowadzona za pomocą pompy obiegowej kotła przez obieg grzewczy do momentu, w którym dane pomieszczenie osiągnie żądaną temperaturę.

Ponieważ nowoczesne kotły gazowe wykorzystują energię cieplną z procesu spalania, efektywność może wzrosnąć o mniej więcej 30%. Poniższe grafiki uwidaczniają różnicę pomiędzy kotłami kondensacyjnymi i kotłami opałowymi.

Różnicę pomiędzy kotłami kondensacyjnymi i kotłami opałowymi.

Kiedy należy wymienić kocioł gazowy?

Niestety nie można określić w uniwersalny sposób, kiedy jest odpowiedni czas na zakup nowego kotła gazowego. Zwyczajowa trwałość systemu ogrzewania gazowego wynosi mniej więcej od 15 do 20 lat.

Okres ten może jednak różnić się ponieważ systemy ogrzewania z wiekiem tracą swoją wydajność. Może to z kolei wpływać negatywnie na wartości emisji oraz na roczne koszty eksploatacji.
Jakie kotły gazowe są dostępne?

Użytkownicy mogą wybierać spośród:

  • kotłów jednofunkcyjnych lub,
  • kotłów 2-funkcyjnych.

Kocioł jednofunkcyjny oferuje bardzo dużą moc cieplną i dzięki zamontowanemu zbiornikowi na ciepłą wodę użytkową jest przeznaczony dla domów jednorodzinnych. Natomiast ciepła woda użytkowa w przypadku kotła 2-funkcyjnego jest przygotowywana przez podgrzewacz przepływowy.

Często można połączyć ogrzewanie gazowe z pompą ciepła. Takie ogrzewanie hybrydowe jest nie tylko szczególnie przyjazne dla środowiska – ze względu na wydajny system grzewczy przyczynia się również do oszczędności ciepła.

Tak samo efektywne jest połączenie kotła gazowego i termalnej instalacji solarnej. Ogrzewanie solarne firmy WOLF wychwytuje światło słoneczne za pomocą kolektorów solarnych i wykorzystuje pozyskaną energię do przygotowania ciepłej wody użytkowej i/lub do wspomagania ogrzewania.

Wymiana kotła – na co zwrócić uwagę?

Przed montażem nowego ogrzewania gazowego należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Dlatego warto skonsultować się z fachowcem, zanim kupisz nowe urządzenie.

Ekspert ds. ogrzewania może sprawdzić nie tylko roczne zapotrzebowanie na ciepło i istniejący system spalinowy – może on również dopasować moc grzewczą kotła gazowego do Twoich osobistych potrzeb. Ilość potrzebnego wolnego miejsca na montaż ogrzewania również odgrywa dużą rolę.

Wielu użytkowników podczas montażu nowego kotła gazowego bierze pod uwagę także dodatkową izolację termiczną swojego domu jednorodzinnego, aby jeszcze bardziej zmniejszyć roczne koszty eksploatacji. Podczas przejścia z ogrzewania na paliwa stałe na ogrzewanie kondensacyjne może być konieczna przeróbka komina lub jego wyposażenie w rurę z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej.

Wniosek: zakup nowego kotła gazowego się opłaca. Osoba, która chce kupić nowy kocioł gazowy, może odnieść z tego wiele korzyści, ponieważ nowe ogrzewanie ze względu na swoją wydajność i niskie zużycie zamortyzuje się już po kilku latach.

Jeżeli do tego dojdą jeszcze dopłaty, na przykład z Programu Czyste Powietrze, czy dotacji lokalnych lub połączenie hybrydowe z urządzeniami zasilanymi odnawialnymi źródłami energii, można jeszcze bardziej obniżyć koszty wymiany kotła gazowego.

Źródło i zdjęcia: Wolf – Technika Grzewcza

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT