Wybór i montaż miejscowego podgrzewacza wody

Zamontowanie indywidualnego podgrzewacza wody użytkowej zasilanego energią z sieci elektrycznej będzie uzasadnione, gdy nie mamy możliwości korzystania ze źródła centralnie przygotowywanej ciepłej wody albo odległość podłączenia do instalacji c.w.u. jest duża. W praktyce na takie rozwiązanie najczęściej decydujemy się, gdy przybór sanitarny - umywalka, zlewozmywak - znajdują się w znacznie oddalonej części domu lub okazjonalnie z nich korzystamy. Niezależny podgrzewacz instalujemy też w domu użytkowanym sezonowo lub w np. budynku gospodarczym czy letniskowym, który całkowicie pozbawionym jest instalacji cieplej wody.

Wybór i montaż miejscowego podgrzewacza wody

Warianty instalacji c.w.u.

Zależnie od warunków technicznych i częstotliwości oraz intensywności poboru ciepłej wody, dobieramy odpowiedni do naszych potrzeb podgrzewacz w postaci urządzenia pojemnościowego lub przepływowego.

Mogą też pełnić funkcję „zastępczej cyrkulacji” w instalacji c.w.u. zasilanej i innego źródła.

Oba warianty mogą być przystosowane do montażu pod przyborem sanitarnym lub np. nad umywalką, a także wyposażone we własną baterię czerpalną.

Wiszący ogrzewacz pojemnościowy PSH 80 Trend. fot. STIEBEL ELTRON
Wiszący ogrzewacz pojemnościowy PSH 80 Trend. fot. STIEBEL ELTRON

Pod względem użytkowym urządzenia pojemnościowe charakteryzują się okresowym, cyklicznym trybem pracy - woda dość długo jest podgrzewana w zbiorniku, następnie jest magazynowana, a dyspozycyjna ilość ciepłej wody zależy od pojemności urządzenia.

Przy zamontowaniu takiego podgrzewacza do użytkowania przez jeden punkt czerpania ich pojemność dobiera się w granicach 5-15 litrów, zależnie od intensywności korzystania z c.w.u.

Z kolei podgrzewacze pracujące w trybie przepływowym dostarczą nieograniczoną ilość cieplej wody, ale intensywność przepływu i jej temperatura zależeć będą od mocy zainstalowanej grzałki.

Ograniczeniem jest też dopuszczalna moc przyłączeniowa do instalacji elektrycznej - minimum zapewniające dostateczne podgrzewanie to 4-5 kW.

Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody Tronic 8500. fot. Bosch Termotechnika
Elektryczne przepływowe podgrzewacze wody Tronic 8500. fot. Bosch Termotechnika

Niezależnie od typu podgrzewacza jego instalacja może być przeprowadzona na doprowadzeniu wody z centralnego podgrzewacza c.w.u. (kotła dwufunkcyjnego, zasobnika) lub na rurze z zimna woda.

W pierwszym wariancie podgrzewacz indywidualny pracuje jako bufor zapewniający natychmiastowy pobór ciepłej wody, aż do momentu gdy z centralnego źródła c.w.u. dopłynie woda o odpowiedniej temperaturze.

W przypadku urządzeń przepływowych muszą być one wyposażone w ogranicznik lub regulator temperatury wypływającej wody, który wyłączy zasilanie grzałki po osiągnięciu temperatury granicznej np. 45-50°C.

Brak takiego zabezpieczenia doprowadziłby do zagotowania się wody, gdy z instalacji c.w.u. napłynie podgrzana już woda.

Natomiast w urządzeniach pojemnościowych standardowo wyposażanych w termostat, ustawiana na nim temperatura powinna być nieco niższa niż dopływająca z centralnego c.w.u., co zabezpiecza przed niepotrzebnym poborem prądu na „dogrzanie” ciepłej już wody.

Gdzie umieścić podgrzewacz?

W przypadku umywalki, zlewozmywaka najczęściej umieszczamy go poniżej przyboru np. szafce. W takim miejscu z reguły znajdują się końcówki instalacji wodnej, ale spotyka się też wyprowadzenie ich nad przyborem do zamontowania baterii naściennej.

Mały ogrzewacz pojemnościowy ESH 10 O-N Trend +A. fot. STIEBEL ELTRON
Mały ogrzewacz pojemnościowy ESH 10 O-N Trend +A. fot. STIEBEL ELTRON

Zależnie od lokalizacji podgrzewacza wybieramy odpowiednia jego wersje a także rodzaj baterii czerpalnej. Dostępne są też podgrzewacze zintegrowane z baterią do montażu nadumywalkowego,  a nawet jako kompletny zespół do zamontowania na umywalce czy zlewozmywaku.

W przypadku podgrzewaczy pojemnościowych występują one w dwóch wariantach instalacyjnych - jako ciśnieniowe lub bezciśnieniowe.

Te ostatnie muszą współpracować ze specjalną baterią czerpalną zintegrowaną z podgrzewaczem lub montowana oddzielnie.

Podstawowe zasady instalacji

Sposób wyprowadzenia rury zasilającej narzuca też rodzaj montowanego podgrzewacza, jeśli chcemy uniknąć poważniejszych przeróbek instalacji wodociągowej.

W przypadku urządzeń podumywalkowych niezbędne połączenia zrobimy przy użyciu po stronie zasilania połączeń z wężyków elastycznych, jak i doprowadzenia wody do samych baterii.

W przypadku lokalizacji końcówek zasilających nad umywalka w zasadzie możemy tylko podłączyć przepływowy podgrzewacz lub pojemnościowy, bezciśnieniowy i zintegrowany ze specjalną baterią trójdrogową.

Przy tak zamontowanym podgrzewaczu przepływowym wyposażenie w baterię trójdrożną umożliwi korzystanie tak z wody zimnej jak i ciepłej.

Przy podłączeniu bezpośrednio do końcówki wyprowadzenia rury wodociągowej, musimy zapewnić stabilne jej zamocowania, gdyż połączenie będzie przenosić siły związane ze sterowaniem zaworami czerpalnymi.

Pojemnościowy podgrzewacz ciśnieniowy montujemy najczęściej jako podumywalkowy schowany w szafce lub zawieszony obok, gdy ma dużą pojemność.

Może on być podłączony do każdej, typowej baterii, co często decyduje o zamontowaniu właśnie takiego podgrzewacza, ze względów estetycznych i funkcjonalnych (dowolność w wyborze modeli baterii).

Przy jednorurowym zasilaniu (tylko woda zimna) trzeba na podłączeniu podgrzewacza do instalacji zamontować trójnik, umożliwiający montaż takiej baterii z zapewnieniem wypływu wody ciepłej jak i zimnej.

Podłączenie elektrycznego podgrzewacza wody (pojemnościowego, bezciśnieniowego) do baterii trójdrogowej. rys. budujemydom.pl
Podłączenie elektrycznego podgrzewacza wody (pojemnościowego, bezciśnieniowego) do baterii trójdrogowej. rys. budujemydom.pl

Do zamontowania podgrzewacza bezciśnieniowego podumywalkowego niezbędna jest specjalna bateria trójdrogowa, stojąca, przystosowana do montażu na umywalce.

Bateria taka z reguły nie jest sprzedawana w komplecie z podgrzewaczem, co pozwala na samodzielny wybór modelu, ale asortyment baterii trójdrogowych jest dość ograniczony.

Do takiej baterii doprowadzane są więc podejścia trzema rurkami  - jedno bezpośrednio z sieci wodociągowej i dwa łączące ze zbiornikiem podgrzewacza

Pamiętajmy też, że zanim podłączymy urządzenie do zasilania prądem, musimy uruchomić przepływ wody, która powinna wypływać ciągłym, równym strumieniem.

W części grzejnej nie może pozostać powietrze, gdyż wtedy grzałka ulegnie przepaleniu. Wymóg ten dotyczy wszystkich typów podgrzewaczy i uruchomienie na sucho spowoduje utratę gwarancji

Podłączenia elektryczne

Zasilanie podgrzewaczy musi odbywać się z obwodu elektrycznego z uziemieniem chronionego dostosowanym odpowiednio zabezpieczeniem prze zwarciem i przeciążeniem oraz wyłącznikiem różnicowo-prądowym o prądzie nominalnym 30 mA.

Urządzenia pojemnościowe mają z reguły moc 1,5-2,0 kW a przewód przyłączeniowy zakończony jest standardowa wtyczką. Nie będzie więc problemu z zasilaniem podgrzewacza oczywiście jeśli obwód ten można obciążyć prądem przynajmniej 10 A o czym decyduje wyłącznik nadmiarowo-prądowy i nie są do niego podłączone inne „prądożerne” urządzenia.

Jeśli jednak oryginalny przewód nie sięga do odpowiedniego gniazdka problem można rozwiązać dwojako - albo dociągnąć zasilanie do umieszczonego bliżej podgrzewacz nowego gniazdka albo wymienić przewód zasilający na dłuższy jeśli jest dostęp do zacisków na podgrzewaczy i nie wyklucza to uprawnień gwarancyjnych.

Nowy przewód - najlepiej z fabrycznie podłączoną i zalaną wtyczką powinien mieć taki sam przekrój i liczbę żył jak oryginalny a jego długość mieścić się w granicach rozsądku (3-4 m).

Trudniejsze będzie podłączenia podgrzewacza przepływowego zwłaszcza o większej mocy. Z reguły będziemy musieli utworzyć nowy obwód zasilania z niezależnym zabezpieczeniem nadmiarowo-prądowym o dobranym według zaleceń producenta prądzie nominalnym.

Jedynie podgrzewacze o mocy do 4 kW można ewentualnie zasilać z istniejącej instalacji zabezpieczonej bezpiecznikiem 16 A, odłączając od tego obwodu inne odbiorniki.

Podgrzewacze te przystosowane są do stałego podłączenia do sieci (nie przez wtyczkę) trzeba więc umieścić w zasięgu fabrycznego przewodu puszkę przyłączeniowa.

Przy poprowadzeniu przewodów zasilających na ścianie np. w rurkach bądź listwach osadzamy puszkę nawierzchniową - najlepiej w wersji hermetycznej. Do połączenia możemy użyć złączek samozaciskowych lub złączy śrubowych.

Podłączone przewody trzeba zabezpieczyć przed przypadkowym wyrwaniem, mocuje je obejmami do ściany lub osłaniając listwą.

Zwróćmy też uwagę czy po przewodzie nie będzie spływać do puszki woda np. rozchlapywana z umywalki czy ściekająca z nieszczelnego podłączenia.

W miejscach zagięcia przewody zróbmy więc „zasyfonowanie” - pionowe zakończenie ukształtujmy w kształcie litery U, a przewód podłączamy od dołu.

Autor: Cezary Jankowski

Opracowanie: Aleksander Rembisz

Zdjęcia: Stiebel Eltron, Kospel, Bosch Termotechnika, budujemydom.pl

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT