Domofon i wideodomofon
Domofon zapewnia jedynie kontakt głosowy z osobą, która stoi przed furtką, zaś wideodomofon przekazuje również obraz. To drugie rozwiązanie (lub domofon z niezależną kamerą) jest pożądane w sytuacji, gdy dom znajduje się w znacznej odległości od furtki, bądź jest ona niewidoczna z okien. Wybierać możemy spośród urządzeń przewodowych i bezprzewodowych. Te pierwsze wymagają ułożenia między domem i furtką wielożyłowego kabla, łączącego jednostkę zewnętrzną z wewnętrzną (słuchawka, ewentualnie monitor). W przypadku produktów bezprzewodowych, sygnał jest przesyłany drogą radiową, a więc przewód ten nie jest potrzebny. Pamiętajmy przy tym, że jednostka zewnętrzna i tak wymaga doprowadzenia zasilania elektrycznego (np. ze skrzynki z licznikiem, umieszczonej w linii ogrodzenia).
System alarmowy
System alarmowy jest coraz powszechniej wykonywany w nowych budynkach. Na etapie montażu elektryki można bowiem bez problemu, i stosunkowo niskim kosztem, ułożyć przewody instalacji alarmowej. Droższym rozwiązaniem są układy bezprzewodowe, które nie wymagają prowadzenia przewodów, a więc można je łatwo modyfikować. Trzeba tylko pamiętać o systematycznym wymienianiu baterii.
Głównym elementem systemu jest centrala. Powinna znajdować się w miejscu, którego złodziej szybko nie zlokalizuje. Do komunikowania się z centralą i zarządzania instalacją służy urządzenie sterujące, montowane przy drzwiach wejściowych. Urządzeń tych warto mieć kilka, gdy dom jest duży. Zarówno w środku budynku, jak i na zewnątrz, umieszcza się czujniki ruchu. Prowadzi się je na jeden z dwóch sposobów: od czujki do czujki, albo promieniowo - każdy czujnik ma własne połączenie z centralą. System alarmowy warto też wyposażyć w czujniki czadu, dymu i gazów usypiających.
Projekt instalacji powinien sporządzić doświadczony instalator, który dobierze m.in. liczbę i rodzaj czujników, a także zaplanuje miejsca ich zamontowania. Źle dobrane lub rozmieszczone mogą nie zadziałać albo wywoływać fałszywy alarm.
Jeśli w domu jest wiele instalacji - w tym alarm, klimatyzacja czy wentylacja - warto je zintegrować i stworzyć budynek inteligentny. Gdy nastąpi jakaś zmiana w jednej instalacji, pozostałe uwzględnią to w swojej pracy. System inteligentny obejmuje też zazwyczaj oświetlenie, ogrzewanie czy podlewanie ogrodu. Warto również włączyć doń wewnętrzne i zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne - rolety, żaluzje, markizy - oraz powiązać je z automatyką pogodową.
opr.: Małgorzata Kolmus
zdjęcie: Satel
podczytywacz
08 Lis 2022, 21:55
Oooo, a ja "przeczytałem" że SKŁADAŁ NA AUTO
vlad1431
08 Lis 2022, 21:51
A nie okazało się, że kupił diesla?Nie, on miał składać, ale na chęciach się skończyło.Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
podczytywacz
08 Lis 2022, 19:44
48 minut temu, vlad1431 napisał: składał auto, pierwsze co kupił to beznynę, A nie okazało się, że kupił diesla?
vlad1431
08 Lis 2022, 18:55
U nas na wsi był taki jeden, Cajmer go nazywali, składał auto, pierwsze co kupił to beznynę, bo też będzie potrzebna.Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
podczytywacz
08 Lis 2022, 18:10
Ależ to jest oczywista oczywistość - rozpoczynasz budowę domu - na początek zakup i zainstaluj domofon...
Gość Wideo i wideodomofon
08 Lis 2022, 14:43
Chciałabym takie takie dwa monitory.