Zewnętrzna instalacja odgromowa
Zewnętrzna ochrona odgromowa obiektów budowlanych nazywana jest instalacją LPS - Lightning Protection System (czyli System Ochrony Piorunowej). Realizowana jest przez dostosowane do rodzaju i wielkości budynków oraz ich usytuowanie instalacje piorunochronne utworzone w postaci metalowych elementów rozmieszczonych na konstrukcji dachowej obiektu lub na odpowiednio ustawionych słupach wokół obiektu, wyposażonych w pręty „ściągające” wyładowania atmosferyczne.
Większość instalacji odgromowych zbudowana jest w postaci zwodów poziomych mocowanych wzdłuż kalenicy dachowej i na krawędziach pokrycia połączonych z pionowymi przewodami odprowadzającymi ładunki elektryczne do uziemienia.
W instalacji odgromowej mogą być również wykorzystywane przewodzące elementy budynku np. w postaci metalowych konstrukcji spełniających wymagania odpowiedniej przewodności elektrycznej.
Natomiast obiekty wymagające szczególnej ochrony odgromowej - np. budynki kryte materiałem palnym - słomą czy trzciną – chronione są zewnętrzną instalacją na słupach, które tworzą odpowiednio zaprojektowaną strefę osłonową.
Instalacje LPS na małych budynkach mieszkalnych projektowane są według określonej procedury w zależności od ich kształtu i i wymaganego stopnia ochrony przed piorunami, a najczęściej stosowaną metodą jest określenie wymiarów oczek siatki ochronnej zwodów, dla której przy podwyższonym zagrożeniu burzowym przyjmuje III klasę LPS, co odpowiada rozmieszczeniu zwodów w układzie nie większym niż 15x15 m.
W praktyce zwody prowadzone są na wysięgnikach wzdłuż kalenicy i na wszystkich skośnych krawędziach dachu z odprowadzeniem do uziemienia w narożnikach domu. Zabezpieczenia wymagają również wystające elementy (kominy, anteny), na których również powinny być umieszczone zwody połączone z resztą instalacji.
Elementy zewnętrznej instalacji odgromowej
Przepisy określające wymagania odnośnie rodzaju użytych materiałów i technologii wykonania zewnętrznej instalacji odgromowej zawarte są m. in. w normie PN-EN 62561, która podaje dokładne parametry budowy takiej instalacji w określonych warunkach technicznych.
Podstawowe wartości odnoszą się do materiałów użytych na zwody i przewody odprowadzające oraz informacji o sposobie ich umieszczenia. Najczęściej jako zwody wykorzystywane są ocynkowane druty stalowe o przekroju nie mniejszym niż 50 mm2, co odpowiada 8 mm ich średnicy.
Na niepalnych pokryciach dachu zwody mogą być mocowane bezpośrednio przy użyciu uchwytów dostosowanych do rodzaju pokrycia, natomiast na podłożach palnych np. z papy bądź gontów układanych na deskowaniu wymaga się zastosowania uchwytów wyniesionych, co najmniej na 10 cm nad powierzchnię dachu.
W przypadku blaszanych pokryć dachowych wykorzystywanych jako powierzchnia ochronna ich grubość nie może być mniejsza niż 4 mm, co sprawia, że np. typowe blachodachówki grubości 0,5 – 0,6 mm, nie mogą pełnić takiej roli, gdyż nie są odporne na przebicia piorunem, co może doprowadzić do zapalenia się drewnianego podłoża.
Zwody powinny być prowadzone najkrótszą drogą do odprowadzeń i najczęściej wykonywane są z jednych odcinków drutu doprowadzanych do uziemienia. W przypadku konieczności łączenia przewodów wykorzystuje się do tego zaciski śrubowe lub złącza zaprasowane.
Przewody odprowadzające prowadzi się najczęściej po wierzchu ściany na wspornikach dystansowych, a w przypadku ścian ocieplonych nie można chować ich pod styropianem, gdyż może doprowadzić to do zapalenia/stopienia się fragmentu elewacji.
Zakończenie każdego przewodu odprowadzającego łączone jest z rozbieralnym zaciskiem probierczym umieszczony ok. 1m nad powierzchnią gruntu, który okresowo wykorzystywany do pomiarów rezystancji uziemienia.
Uziomy otokowe i fundamentowe
Podstawowym warunkiem skutecznej ochrony przed skutkami uderzenia pioruna w budynek jest zapewnienie dostatecznie niskiej rezystancji uziemienia, która przy pomiarach statycznych nie powinna przekraczać 10 Ω .
Uzyskanie tak niskiej wartości nie zawsze jest możliwe przy dość powszechnym wykorzystaniu do tego uziemień naturalnych w umieszczonych w fundamencie, zwłaszcza przy powierzchniowym konstrukcjach płytowych na suchym gruncie.
Uziemienie takie, choć będzie spełniać wymagania dla uziemienia ochronnego instalacji elektrycznej, to w przypadku odprowadzenia wyładowań atmosferycznych może nawet doprowadzić do szkód w konstrukcji domu.
Typowy rozwiązaniem dla uziemienia instalacji odgromowej jest uziemienie otokowe wykonane z ocynkowanego płaskownika stalowego umieszczonego na możliwie dużej głębokości w gruncie, gdyż poziom zagłębienia decyduje o utrzymaniu stabilnej wartości rezystancji.
Jako optymalna głębokość przyjmuje się umieszczenie płaskownika na głębokości 0,8 – 1 m i w odległości ok. 1 m od obrysu domu. W trudnych warunkach gruntowych (np. gleby po rekultywacji), alternatywnie mogą być instalowane uziemienia pionowe z wykorzystaniem prętów bądź rur osadzanych na znacznej głębokości.
Wewnętrzna ochrona przed wyładowaniami
Zewnętrzna instalacja odgromowa chroni co prawda przed skutkami bezpośredniego uderzenia pioruna w budynek, jedna oddziaływanie ładunków elektrycznych o znacznej energii i różnicy potencjałów, może powodować pośrednie skutki spowodowane indukowanie się niebezpiecznego napięcia w elementach budynku jak i w wyniki przepięcia powstającego w zasilającej sieci elektroenergetycznej.
Zjawisko indukowania niebezpiecznych prądów przy odprowadzeniu ładunków z własnej instalacji odgromowej zachodzi w warunkach zbliżenia przewodów czy odbiorników prądu do zwodów odgromowych zwłaszcza przy równoległym ich przebiegu na znacznej długości.
Indukowane napięcie powstaje również np. w nieuziemionych elementach rurowych, których dotkniecie może spowodować porażenie prądem, zatem przy układaniu zwodów i odprowadzeń, dlatego trzeba brać pod uwagę zachowanie odpowiednie odległości mierzonych również przez grubości ścian czy stropów.
Najczęściej jednak podczas burzy zdarzają się przepięcia w domowej instalacji elektrycznej w wyniku wyładowań na sieci zasilającej, które mogą doprowadzić do zniszczenia sprzętu elektronicznego.
Dlatego w budynkach nawet o niewielkim zagrożeniu wyładowaniami atmosferycznymi, ale zasilanymi z napowietrznej sieci elektroenergetycznej, powinny być zainstalowane ochronniki przepięciowe wstawione w główną rozdzielnicę domu, a także dodatkowe zabezpieczenia na zasilaniu szczególnie wrażliwych urządzeń elektronicznych np. komputera.
Ochronniki te nazywane również RST należą do trzech klas (T1 do T3) ochronności, przy czym w instalacjach domowych montowane są gównie ochronniki klasyT1 + T2 z zabezpieczeniem waristorowym umieszczane w rozdzielnicy oraz klasy T3 przy zasilaniu wrażliwych urządzeń.
Funkcjonowanie ochronników waristorowych polega na odprowadzaniu niebezpiecznego napięcia do uziemienia, dzięki skokowej zmianie jego rezystancji po przekroczeniu napięcia nominalnego.
W przypadku zadziałania waristora – najczęściej funkcjonującego jako element wymienny – ulega on uszkodzeniu, ale nie wpływa to na działanie elektrycznej instalacji domowej, dlatego okresowo trzeba sprawdzać stan takiego zabezpieczenia sygnalizowany np. zmianą koloru wskaźnika.
Autor: Cezary Jankowski
Opracowanie: Sebastian Malinowski
fot. otwierająca i w tekście: Adobe Stock
Komentarze