Fotowoltaika na dachu skośnym czy płaskim? Co się bardziej opłaca?

Czy zdajesz sobie sprawę, że odpowiednio zamontowane panele fotowoltaiczne na dachu pracują z większą sprawnością, co przekłada się na większe roczne oszczędności? W celu wyjaśnienia tego zagadnienia przedstawiamy czynniki wpływające na efektywność paneli słonecznych oraz opisujemy dwie najczęściej stosowane metody ich instalacji.

Fotowoltaika na dachu skośnym czy płaskim? Co się bardziej opłaca?

Fotowoltaika a montaż na dachu

Instalacja fotowoltaiczna może być montowana na gruncie lub na dachu, i w Polsce, w przypadku gospodarstw indywidualnych, zdecydowanie większą popularnością cieszy się to drugie rozwiązanie. Aby jednak fotowoltaika przynosiła jak największe oszczędności, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników podczas projektowania całej instalacji.

Najważniejszym kryterium jest nasłonecznienie, przez co rekomendowanym rozwiązaniem jest montaż paneli na południowej stronie dachu. Co prawda instalacja może zostać położona w kierunku wschód zachód, jeśli takie są warunki budynku, aczkolwiek wtedy produkcja prądu może być niższa o ok. 10%.

A skoro mowa o nasłonecznieniu, to kolejną kwestią jest zacienienie. Należy zwrócić uwagę na to, aby na panele fotowoltaiczne na dachu nie kładł się cień pobliskich drzew, komina, anten, bądź też innych elementów znajdujących się w pobliżu.

Trzecim parametrem podczas montażu paneli słonecznych jest kąt nachylenia. Za optymalny uważa się kąt 30-35 stopni, aczkolwiek, w zależności od warunków i szerokości geograficznej, kąt nachylenia może wynosić od 25 do 40 stopni.

I tym sposobem przechodzimy do tego, że system montażu paneli fotowoltaicznych uzależniony jest od kształtu oraz pokrycia dachu.

Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, to najczęściej można mieć do czynienia z dwoma sytuacjami:

  • montaż paneli na dachu płaskim;
  • montaż fotowoltaiki na dachu skośnym.

Omówimy różnice między nimi i ich wpływ na wydajność paneli słonecznych.

Instalacje fotowoltaiczne na dachu skośnym

W Polsce zwykle kładzie się panele fotowoltaiczne na dachu skośnym (przy czym przynajmniej jedna z jego połaci powinna być skierowana na południe), dopasowując ich kąt nachylenia do kąta dachu.

Ze względów bezpieczeństwa unika się stosowania dodatkowych konstrukcji, co jednocześnie wiąże się z tym, że koszt montażu jest niższy. Czasami konieczne może być stosowanie optymizerów mocy, które zwiększą sprawność całej instalacji.

Sposób kładzenia paneli na płaskim dachu będzie uzależniony od tego, czym jest pokryty. Może to być blacha trapezowa, blachodachówka, dachówka ceramiczna, czy gont bitumiczny.

W przypadku pokrycia dachowego z blachy trapezowej stosujemy mostki trapezowe natomiast w innych przypadkach szynę aluminiową (profil) z hakiem lub śrubą dopasowaną do zastosowanego materiału na dachu.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim

Jak wspominaliśmy, bardzo ważne jest zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej pod odpowiednim kątem. Przez to niemożliwy jest bezpośredni montaż paneli słonecznych na dachach płaskich, konieczne jest zastosowanie dodatkowej konstrukcji, która pełni dwa zadania:

  • pozwala na ułożenie optymalne paneli fotowoltaicznych;
  • przenosi ciężar instalacji w sytuacji, gdy nośność dachu jest niewystarczająca.

W zależności od warunków wykorzystuje się standardowy system montażu, podczas którego przewierca się się przez dach budynku (istnieje ryzyko jego przeciekania, należy wykonać izolację) lub zestaw montażowy bez konieczności wiercenia. O tym, jaka konstrukcja wsporcza zostanie zastosowana, powinni zadecydować specjaliści.

Ponadto najczęściej konstrukcje na dachu płaskim wykonuje się z aluminium, co jest rozwiązaniem lekkim oraz trwałym (aluminium nie ulega korozji).

Montaż fotowoltaiki a wpływ na cenę instalacji

Ceny fotowoltaiki będą uzależnione od tego, w jakim miejscu są montowane moduły. Najdroższym rozwiązaniem jest instalacja na gruncie, ponieważ wiąże się to z wykonaniem dodatkowej konstrukcji. Na to należy decydować się głównie w sytuacji, gdy dach jest zacieniony, co zmniejszyłoby wydajność, spowolniłoby okres zwrotu inwestycji.

Najtańsza będzie fotowoltaika na dachu skośnym, zwłaszcza jeśli jest on pokryty blachą trapezową. Jeśli masz dachówkę, blachodachówkę, karpiówkę, trzeba dodatkowo zamontować profile aluminiowe, które zwiększają koszt montażu.

Natomiast instalacja fotowoltaiki na dachu płaskim, tak jak w przypadku gruntu, wiąże się z koniecznością zainwestowania w konstrukcję, która umożliwi optymalne położenie paneli względem słońca. Choć i tak jest to tańsze, niż konstrukcja na gruncie, to często dwa razy droższe, niż na dachu skośnym.

Ponadto rekomenduje się, aby dwa razy w roku myć moduły fotowoltaiczne. To niewielki koszt, który przekłada się na zwiększenie użytków nawet o 5% w porównaniu do użytkowania zabrudzonych modułów.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych automatycznie przedłuża ich żywotność, a użycie odpowiednich, rekomendowanych środków myjących jak np. Solar Wash Protect dodatkowo zabezpiecza moduły, pozostawiając warstwę antyadhezyjną.

Fotowoltaika na skośnym czy płaskim dachu?

Ze względu na koszt całej instalacji wraz z montażem, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest fotowoltaika na dachu skośnym wykonanym z blachy trapezowej, przy czym panele słoneczne powinny znajdować się od południowej strony.

To niższy koszt fotowoltaiki, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności. Dzięki temu możesz spodziewać się, że okres zwrotu inwestycji skróci się, a panele słoneczne szybciej zaczną na siebie „zarabiać”.

A czy to oznacza, że inne rozwiązania są nieopłacalne? Oczywiście, że nie! Dzięki rozbudowanym systemom montażowym możliwe jest zaprojektowanie instalacji na dowolnym dachu, bez względu na jego kształt, czy rodzaj pokrycia.

Jednak w zależności od indywidualnych warunków, konieczne będzie zastosowanie innych rozwiązań, zwiększających sprawność paneli fotowoltaicznych.

Dlatego radzimy, aby skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów z firmy OEM Energy, którzy pomogą na każdym etapie inwestycji, od skompletowania zestawu fotowoltaicznego, aż po jego prawidłowy montaż, dostosowany do Twoich możliwości.

źródło: OEM Energy

fot. otwierająca: Pixels

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT