Fotowoltaika na dachu budynku czy na gruncie?

Osoby, które chcą zainwestować w instalację fotowoltaiczną, zadają pytanie, gdzie zamontować panele PV - na dachu czy na gruncie? Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego fotowoltaika na dachu jest najpopularniejszym wyborem oraz kiedy należy myśleć o alternatywnej lokalizacji - instalacji na gruncie.

Fotowoltaika na dachu budynku czy na gruncie?

Lokalizacja paneli PV - podstawowe zasady

Zanim podejmiesz decyzję, gdzie montować instalację, na dachu czy gruncie, musisz wiedzieć, jakie są podstawowe wymagania co do lokalizacji paneli. Najważniejsze czynniki, które powinno się wziąć pod uwagę to:

  • nasłonecznienie terenu;
  • umiejscowienie paneli słonecznych względem stron świata (odradza się ich montaż od północy);
  • stopień zacienienia terenu (drzewa, cień rzucany przez znajdujące się w pobliżu budynki).

I najczęściej to właśnie te trzy aspekty wymuszają konkretny rodzaj konstrukcji.

Panele fotowoltaiczne na dachu

W Polsce najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż paneli fotowoltaicznych na dachu.

Dlaczego? Powodów jest kilka:

  • panele fotowoltaiczne na dachu nie zabierają miejsca;
  • po spełnieniu podstawowych warunków instalacja charakteryzuje się wysoką wydajnością;
  • montaż konstrukcji jest tańszy.

Pierwszy powód jest dość oczywisty. Jeśli zdecydujesz się na postawienie fotowoltaiki na dachu, nie będziesz ingerować w przestrzeń mieszkalną, co jest istotne szczególnie wtedy, gdy teren działki nie jest rozległy (gęsta zabudowa).

Aby instalacja fotowoltaiczna była sprawna, umożliwiała pozyskiwanie optymalnej ilości energii, jej kąt nachylenia powinien wynosić około 40°. Ponadto panele fotowoltaiczne na dachu projektuje się od strony południowej.

Na etapie projektowania trzeba też zwrócić uwagę na to, czy w pobliżu nie znajdują się wysokie drzewa, inne budynki, które mogłyby rzucać cień, a także jakie jest rozmieszczenie kominów, innych wystających elementów na dachu, które mogłyby przysłonić panele słoneczne.

Natomiast, jeśli chodzi o koszty i opłacalność przedsięwzięcia, to będą one uzależnione od rodzaju dachu:

  • dach skośny - nie jest wymagany montaż dodatkowej konstrukcji wsporczej;
  • dach płaski - aby uzyskać odpowiedni kąt nachylenia, panele słoneczne układa się na specjalnej konstrukcji wsporczej; dodatkowo, aby nie rzucały na siebie cienia, rozmieszcza się je w pewnej odległości od siebie.

A więc ostateczny koszt instalacji fotowoltaicznej będzie uzależniony od tego, jakie jest nachylenie dachu, a co za tym idzie, jak mocno rozbudowaną konstrukcję trzeba zaprojektować i wykonać.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Drugą z możliwości jest instalacja fotowoltaiczna na gruncie. Najczęściej decydują się na nią właściciele budynków, których dach nie spełnia podstawowych warunków do montażu paneli słonecznych, a także ci, którzy dysponują dużym, niezagospodarowanym terenem.

Aby móc zamocować panele fotowoltaiczne na gruncie, a także ustawić je pod optymalnym kątem, w pierwszej kolejności należy zaprojektować konstrukcję, na której będą one wsparte. I tak naprawdę to generuje największy koszt, często decydujący o mniejszej opłacalności takiej inwestycji.

Ponadto powinno się uwzględnić ryzyko zacienienia paneli przez znajdujące się w niedalekiej odległości drzewa, a także budynki, które mogą powstać obok. Przy czym trzeba wiedzieć, że niemożliwy jest montaż instalacji na terenie podmokłym, zalewowym, a także wtedy, gdy na danym obszarze wykonana jest infrastruktura gazowa.

A czy to rozwiązanie ma jakieś plusy? Oczywiście, że tak! Jak wspominaliśmy wcześniej, fotowoltaika na gruncie jest dobrym pomysłem w sytuacji, gdy posiadasz duży teren, którego nie planujesz w pełni wykorzystywać.

Dostępna jest większa przestrzeń, a co za tym idzie, można zaprojektować system o większej mocy, całkowicie spełniający potrzeby budynku. I, o czym mało kto myśli wcześniej, konserwacja takich paneli jest łatwiejsza.

Przy okazji warto wspomnieć o rozwiązaniu, które staje się coraz bardziej popularne w Polsce. Mowa o carportach, czyli wiatach garażowych, które wyposażone są w panele fotowoltaiczne. Są mocowane wyżej, dzięki czemu umożliwiają stawianie pojazdów pod spodem.

Nie zabierają miejsca, sprawdzą się nawet na niedużej wielkości działkach. Umożliwiają ładowanie samochodów elektrycznych oraz zasilanie instalacji w domu. Mogą stanowić uzupełnienie uzupełnienie lub alternatywę do systemów dachowych.

Instalacja na dachu czy gruncie - porównanie

Wiesz już, jakie są wady i zalety każdej z opcji. Aby ułatwić Ci decyzję, przeprowadzimy krótkie porównanie.

Fotowoltaika na dachu nie zajmuje miejsca, często jest bardziej estetyczna. Ma to duże znaczenie w przypadku niewielkich gospodarstw o ograniczonym terenie. Panele montowane na gruncie z jednej strony ingerują w przestrzeń mieszkalną, a z drugiej pozwalają zagospodarować niewykorzystane grunty.

Jeśli budynek ma większe potrzeby energetyczne, to często zdarza się tak, że instalacja fotowoltaiczna na dachu nie jest w stanie ich zaspokoić, a na gruncie już tak.

W obu sytuacjach należy zwrócić uwagę na to, aby żadne obiekty nie zacieniały instalacji, aczkolwiek w przypadku fotowoltaiki na gruncie znacznie częściej ma to miejsce. Za to możliwa jest optymalizacja kąta nachylenia, a co za tym idzie, uzyskania jak najwyższej wydajności paneli.

Jeśli chodzi o dach, to w tym wypadku kluczową kwestią jest to, jaki ma skos, a także czy występuje odpowiednie nasłonecznienie.

Dostęp do fotowoltaiki w przypadku serwisu lub corocznej konserwacji/czyszczenia jest łatwiejszy, gdy system znajduje się na gruncie, aczkolwiek na dachu jest mniejsze ryzyko zniszczenia instalacji.

Za bardziej estetyczną uważa się fotowoltaikę na dachu, aczkolwiek jej wadą jest słabsza wentylacja w porównaniu do paneli montowanych na gruncie lub na dachu płaskim.

Lokalizacja fotowoltaiki a koszt montażu

To, co często najbardziej interesuje właścicieli budynków, to porównanie pod względem kosztów. I tutaj zdecydowanie „wygrywa” instalacja fotowoltaiczna na dachu, ponieważ jest znacznie tańsza, nawet w przypadku, gdy jest mocowana na dachu płaskim, wymagającym zastosowania konstrukcji wsporczej.

A więc w większości wypadków opłacalność paneli słonecznych na dachu jest większa, inwestycja szybciej się zwraca - przy założeniu, że instalacja spełnia potrzeby energetyczne budynku, ponieważ cały czas trzeba pamiętać o tym, że ilość miejsca jest ograniczona.

Audyt fotowoltaiczny

Chociaż przewaga instalacji fotowoltaicznej na dachu jest znacząca, musisz pamiętać, że czynników wpływających na opłacalność całego systemu jest bardzo dużo, a każdy projekt należy analizować indywidualnie. Dlatego to, co zalecamy, to przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego.

Specjaliści z OEM Energy sprawdzą dostępne warunki, a także obliczą zapotrzebowanie budynku na energię i dopasują do tego jak najlepszy system. A dobierając instalację ściśle do swoich potrzeb i możliwości oszczędzasz - z jednej strony nie przepłacasz za system o mocy, której nie potrzebujesz, a z drugiej zapewniasz najlepszą sprawność paneli.

źródło: OEM Energy

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT