Gdzie i jak zamontować domowy detektor gazu i tlenku węgla?

Detektory gazu i tlenku węgla służą do monitorowania stężenia niebezpiecznych gazów w pomieszczeniach zamkniętych. W sytuacji, gdy to stężenie przekracza dopuszczalne normy, urządzenie włącza alarm optyczny lub akustyczny, ostrzegając przed zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi.

Gdzie i jak zamontować domowy detektor gazu i tlenku węgla?

Żeby detektory działały skutecznie, ważne jest ich odpowiednie zamontowanie. Czujnik gazu ziemnego lub LPG umieszczamy w pomieszczeniach, w których znajdują się urządzenia zasilane tymi gazami.

Detektor tlenku węgla (zwanego czadem) należy montować w każdym pomieszczeniu, w którym znajdują się urządzenia emitujące spaliny (zasilane gazem, olejem opałowym, węglem, jak i drewnem).

Urządzeniami emitującymi spaliny są: kominki, piece centralnego ogrzewania w przydomowych kotłowniach, podgrzewacze wody w łazience lub kuchni, kuchnie gazowe, ogrzewacze gazowe i wiele innych.

Gaz ziemny i tlenek węgla są lżejsze od powietrza i będą kumulować się przy suficie, dlatego:

  • zalecana odległość wlotu czujnika gazu ziemnego to 15-30 cm od sufitu (powyżej górnej krawędzi okien i drzwi, z dala od otworów wentylacyjnych) i nie dalej niż 6 m od potencjalnego źródła emisji gazu,
  • zalecana odległość wlotu czujnika tlenku węgla to 1,5 - 2 m od podłogi (z dala od otworów wentylacyjnych) i nie dalej niż 6 m od źródła emisji gazu.

Gaz płynny LPG (propan-butan) jest cięższy od powietrza, dlatego największe jego stężenie będzie występować przy podłodze.

  • zalecana odległość wlotu czujnika gazu płynnego to 15-30 cm nad podłogą, możliwie najbliżej potencjalnego źródła emisji gazu (nie dalej niż 3 m).

 


źródło i zdjęcia: Gaspol

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT