Jakie grzejniki wybrać do domu, aby nie marnować ciepła?

Emisja ciepła przez grzejniki powinna być w maksymalnym stopniu sterowalna. Nie tylko chodzi o to, aby mieć możliwość w dowolnym momencie ogrzewanie włączyć i wyłączyć, ale także dostosować poziom ogrzewania do aktualnych warunków i potrzeb.

Jakie grzejniki wybrać do domu, aby nie marnować ciepła?

Jakie grzejniki zagwarantują nam rzeczywistą regulację ciepła?

Nasza strefa klimatyczna ma swoją specyfikę, sezonowość, częste wahania temperatury, co więcej  ponad połowa sezonu grzewczego przypada na wiosnę i jesień, a te pory roku potrafią być dosyć kapryśnie.

Trzeba przy tym pamiętać, że na temperaturę w pomieszczeniach mają wpływ również uzyski ciepła wynikające np. z pracy urządzeń kuchennych czy komputerów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze grzejników?

Remontując dom dla większości z nas ważne są też kwestie związane z oszczędnością energii i ekologią, a w przypadku instalacji c.o. jest to tak istotna możliwość czasowego wyłączania grzania, np. w czasie naszej nieobecności czy snu, stosowanie zmiennych strategii grzania, dostosowanych do naszych potrzeb i rytmu życia.

Miedziano-aluminiowa konstrukcja grzejnika REGULUS®-system.

Mamy bardzo różne i zmienne zapotrzebowanie na ciepło, w związku z tym oczywisty i konieczny staje się wymóg łatwego sterowania temperaturą wnętrza. Zastosowanie sterowników to za mało, potrzebne są łatwo sterowalne grzejniki. 

Które grzejniki można precyzyjnie regulować?

Jakie grzejniki wybrać, aby możliwie najprecyzyjniej regulować ilość emitowanego przez nie ciepła, i to tak by go nie marnować?

Kluczowe są: konstrukcja grzejników i wynikająca z niej dynamika ich działania. Grzejniki o małej pojemności wodnej umożliwiają nie tylko szybki dostęp do ciepła, lecz także uzyskanie ciepła w dokładnie pożądanej ilości. Instalacja nie akumuluje dużej ilości ciepła, koszt uruchomienia ogrzewania na kilkanaście, kilkadziesiąt minut w celu korekty temperatury jest niewielki.

Dodatkowym atutem z pewnością będzie materiał grzejnika np. miedź i aluminium, które w przeciwieństwie do stali gwarantują szybkie nagrzewanie się i stygnięcie. Aby ciepło było emitowane na pomieszczenie skutecznie i równomiernie, warto wybrać grzejniki oddające ciepło w sposób mieszany, poprzez konwekcję i szerokokątne promieniowanie.

Z kolei duża powierzchnia grzejnika (np. pofalowana) umożliwia efektywną pracę w szerokim zakresie temperatur czynnika grzewczego.

Skonstruowane podobnie do chłodnicy - grzejniki REGULUS®-system

Skonstruowane podobnie do chłodnicy, grzejniki REGULUS®-system przekazują ciepło niezwykle szybko, poprzez promieniowanie z powierzchni oraz konwekcję.

Przy tym masa grzejnika oraz zawartej w nim wody jest stosunkowo mała (mała pojemność wodna) - szybko osiągają pełną moc znamionową dla danej temperatury zasilania, są łatwo sterowalne - co pozwala na ich efektywną pracę w nowoczesnych systemach c.o.

Bezszelestnie pracujący wentylator poprzeczny małej mocy (24 V - model Revers lub 230 V model E-VENT).
 

Dzięki specyficznej konstrukcji: układ wodny z miedzi, układ oddawania ciepła do otoczenia z aluminium oraz wyraźnie większa od innych grzejników powierzchnia wymiany (około 50% większa powierzchnia kontaktu z ogrzewanym powietrzem od grzejników płytowych tej samej wielkości) są grzejnikami o wszechstronnym zastosowaniu.

To także klasyczne, wzorcowe grzejniki niskotemperaturowe do kotłów kondensacyjnych. Do pomp ciepła szczególnie przydatne są modele wyposażone w niemal bezszelestnie pracujący wentylator poprzeczny małej mocy (24 V - model Revers lub 230 V model E-VENT), znacznie zwiększający moc grzewczą grzejnika i dynamikę grzania (umożliwiają uzyskanie większej mocy grzewczej bez zmiany rozmiarów grzejnika). Nie ma innych grzejników o takich walorach.

Źródło i zdjęcia: REGULUS®-system

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT