Kotły C.O. na zrębkę - czy warto?

Kotły centralnego ogrzewania stanowią serce każdej instalacji grzewczej w budynku. Dlatego powinny wyróżniać się wysoką sprawnością oraz efektywnym spalaniem przy jak najniższych nakładach finansowych. Do modeli, które spełniają takie wymogi zalicza się kocioł na zrębkę.

Kotły C.O. na zrębkę - czy warto?

Kotły Metal-Fach na zrębki zaliczają się do 5 klasy, wymaganej obecnie od urządzeń grzewczych. Wyróżniają się nowoczesną konstrukcją oraz wyposażeniem w elementy, które poprawiają ich funkcjonalność i komfort obsługi.

Zaliczają się do nich między innymi:

  • tłokowy palnik zrębkowy,
  • system podający,
  • automatyczna zapalarka współpracująca z zegarem RTC,
  • pompa cyrkulacyjna,
  • sterownik Platinum Pellet,
  • termostat pokojowy.

Jak działa kocioł na zrębkę?

Kocioł na zrębki drzewne jest zamkniętą konstrukcją, w której dolnej części zachodzi wstępne spalanie biomasy. Zarówno ładowanie zrębki, jak i zapalanie palnika odbywają się automatycznie. Zwęglany materiał tworzy rodzaj filtra drzewnego, przez który przechodzą spaliny. Gorący gaz wyprodukowany podczas spalania jest filtrowany i przemieszczany do górnej części kotła. Tam następuje spalanie właściwe.

W komorze nad materiałem opałowym znajduje się wymiennik ciepła. Z przepływających przez niego spalin jest odzyskiwana energia termiczna. Pozostała część spalin wraz z powietrzem trafia z powrotem do komory spalania.

Spalanie biomasy jest ekologiczne oraz zapewnia dużą ilość energii cieplnej. Efektywność, jaką charakteryzuje się kocioł na zrębkę, wynosi nawet 95%. Wynika to ze sposobu pracy kotła, w którym spaliny nie są wydalane na zewnątrz, lecz przemieszczane do komory spalania. W efekcie ciepło ze spalin nie jest bezpowrotnie tracone.

Jednocześnie jest to materiał tani, co korzystnie wpływa na koszty eksploatacji systemu C.O. Dodatkowo decyduje o tym również wysoka jakość kotłów, które są przystosowane do spalania zrębki i pellet oraz innych rodzajów biomasy. Do zalet można zaliczyć niemal bezobsługową pracę. Nie bez znaczenia jest też możliwość zdalnego sterowania i dostosowania pracy kotła na zrębkę do warunków pogodowych.

źródło i zdjęcie: METAL-FACH Jacek Kucharewicz

Komentarze

Racja, może raz na cały dzień w specyficznych warunkach spalania. Kocioł na pellet - cóż - uznawany jako źródło ekologiczne, ale ekogroszek-węgiel też był kiedyś eko a teraz to węgiel. Ja bym raczej pomyślał o pompie ciepła powietrznej lub kocioł na gaz ewentualnie LPG. ...

Gość Adam

04 Lut 2021, 14:04

95% sprawności to kogoś poniosło. Zrebka klasy B, ok 83-84% sprawności użytkowej.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT