Praktyczne zastosowanie pompy głębinowej

Pompy głębinowej jako profesjonalne urządzenia są wykorzystywane również do studni kręgowych. Przekłada się to na lepszą wydajność urządzenia i bezpieczeństwo pracy.

Praktyczne zastosowanie pompy głębinowej

Czym charakteryzuje się pompa głębinowa?

Często zastanawiamy się czy średnica studni jest wystarczająca dla danej pompy głębinowej, jednak trzeba zwrócić uwagę na to czy studnia nie jest zbyt szeroka. Mając to na uwadze pamiętajmy o podstawowej zasadzie bezpiecznego montażu.

Pompa głębinowa musi być zamontowana w rurze osłonowej lub jej konstrukcja opierać się o tzw. płaszcz chłodzący (pompa monoblokowa - zasysająca wodę od dołu) Jak rozumieć rurę osłonową? Zobaczmy na przykład pompy IBO 3,5SDM 3-15 o średnicy 90mm oraz:

  • A - studni głębinowej o średnicy wewnętrznej 100mm
  • B - studni kręgowej o średnicy 1 m

W przykładzie A pompa mając tylko 5 mm odległości między ścianką ma większe chłodzenie dzięki wodzie, która otacza pompę, nieustannie przepływając do dokoła chłodzi i poprawia żywotność pompy.

W przykładzie B pompa ma za dużą odległość od ścianki, jest to aż 0,5m, woda zasysana jest na wysokości króćca ssącego, jednak wody jest za mało żeby dojść do ruchu wokół silnika. Silnik nagrzewa się podczas pracy jednocześnie podgrzewając otaczającą go wodę w konsekwencji czego silnik pracuje w gorącej wodzie a to znaczącą zmiesza jego żywotność.

Trzymając się tych przykładów powstała zasada że odległość pompy od ścianki, powinna być nie mniejsza jak 4mm oraz nie większa niż 100mm. Na rynku najczęściej dostępne są pompy głębinowe o średnicy od 50mm do 160mm. Pamiętajmy również o piasku w wodzie, powoduje on duze zniszczenia z biegiem czasu.

W celu wyeliminowania tego ryzyka warto przejrzeć ofertę polskiego producenta pomp głębinowych marki IBO, które jako pierwsze na rynku polskim, jak i europejskim zyskały przydomek pomp „ANTYPIASKOWYCH”. Tak dobrana pompa bez problemu poradzi sobie z wodą z piaskiem.

Przykładem są pompy z serii 2,5STM, 3STM, 3ti, 3SDM, 3,5SDM, 4SDM IBO Posiadają konstrukcję opierającą się na tzw. „pływających wirnikach” - poszczególne stopnie pompy, między innymi wirniki zmieszczone są na wale pompy w taki sposób aby zachowany został luz wzdłużny, tzn. całą część hydrauliczną znajdującą się wewnątrz tuby można przesunąć o kilka centymetrów w górę i w dół.

Dzięki zastosowaniu pozostawieniu luzu poszczególne stopnie podczas uzyskania prędkości obrotowej zaczynają pracować od siebie w określonych odstępach dzięki czemu jeżeli do pompy dostanie się niewielka ilość piasku która dla klasycznych konstrukcji potrafi być zabójcza, możliwe jest jego bezpieczne przepompowanie pomiędzy poszczególnymi stopniami bez ich uszkodzenia.

Takie samo rozwiązanie zostało wykorzystane w pompach włoskiej produkcji IBO ITALY z serii FP4, które dodatkowo charakteryzują się rozwiązaniem „DRY RUN PRO” zabezpiecza on pompę przed uszkodzeniem w przypadku wystąpienia tzw. Sucho biegu czyli pracy pompy bez wody w przypadku np. opuszczenia się lustra wody w wyniku suszy.

Źródło i zdjęcia: Dambat (IBO Pompy)

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT