W jaki sposób dbać o bezpieczeństwo w domu?

Systemy alarmowe oraz monitoring mają za zadanie wspomagać bezpieczeństwo w domu. Nie ma jednak jednego uniwersalnego sposobu ochrony. 

W jaki sposób dbać o bezpieczeństwo w domu?
Z artykułu dowiesz się:
  • Jak odpowiednio zabezpieczyć dom?
  • Jakie zabezpieczenia zainstalować w domu i mieszkaniu?
  • Jak wygląda projekt systemu alarmowego?
  • Jak podzielić dom na strefy chronione?
  • Czym kierować się przy wyborze centrali sterującej?
  • Jak dobrać urządzenie sterujące alarmem?
  • Jakie są urządzenia powiadamiające i sygnalizatory?
  • Jakie jest przeznaczenie czujników ruchu?
  • Domofon czy wideodomofon?

Dom właściwe zabezpieczony 

Obecnie przy każdej posesji spotkać można szczelnie zamkniętą bramę i furtkę wyposażoną w domofon lub wideodomofon. Często posiadłości wyposażone są dodatkowo w kamery. Wszystkie te zabezpieczenia są symptomem obecnych czasów, w których każdy właściciel budynku chce mieć poczucie bezpieczeństwa i prywatności.

Domofon przewodowy
Domofon przewodowy współgra z brelokiem zbliżeniowym do otwierania furtki. Fot. Lilianna Jampolska

To z tego powodu, w nowoczesnym budownictwie, na wyposażeniu są systemy alarmowe. Obejmuje to również już istniejące budynki, a na rynku nie brakuje wersji urządzeń bezprzewodowych do zamontowania bez kucia ścian. Zachętą do zainstalowania systemów alarmowych i domofonów jest ich cena, co niewątpliwe zwiększyło grupę docelową.  

Jakie systemy alarmowe zainstalować w domu i mieszkaniu?

Dopiero połączenie systemów alarmowych z domofonem albo wideodomofonem (ten ostatni pozwala na porozumienie się z przybyszami głosowo i zobaczenie ich na monitorze, oraz zdalne wpuszczenie na posesję) zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Dla prawidłowego działania systemu ważny jest jego odpowiedni dobór, montaż, umiejscowienie oraz obsługa. 

Do wyboru mamy przewodowe lub bezprzewodowe systemy alarmowe. Pierwsza wersja zmusza nas do ułożenia przewodów pomiędzy centralą, a pozostałymi elementami składowymi. Natomiast druga wykorzystuje fale radiowe. Bez względu na rodzaj instalacji jej stałymi i podstawowymi elementami są centrala alarmowa, sygnalizator, różnorodne czujniki oraz urządzenia sterujące.

Unifon z przyciskiem otwierającym bramę
Przy unifonie zamontowano przycisk do otwierania bramy wjazdowej. Fot. Lilianna Jampolska

Prosta, lecz przemyślana i prawidłowo wykonana, instalacja alarmowa będzie skuteczniejsza od źle zaprojektowanej, niestarannie wykonanej, a naszpikowanej rozmaitymi czujnikami i nowinkami technicznymi. Właściciele rzadko samodzielnie radzą sobie z oceną wszystkich czynników zagrożenia, ze znajomością osprzętu i bogatej oferty producentów. Co oznacza, że jest im potrzebna pomoc fachowca. 

Jak wygląda projekt systemu alarmowego? 

Instalacja powinna być dopasowana do domu, co za tym idzie projektuje się ją indywidualnie pod daną inwestycję. Oto kilka czynników, które należy uwzględnić w projekcie: lokalizacja i kształt budynku, poziom zagrożenia, typ zabudowy, rozkład pomieszczeń, liczba miejsc podatnych na włamanie (najbardziej narażone są drzwi i okna, w tym szczególnie tarasowe), sposób ogrodzenia i zagospodarowania działki (np. czy jest zarośnięta, czy nie) oraz profil samych mieszkańców (jak długo przebywają w domu, czy są zamożni).

Manipulator alarmu
Manipulator alarmu w wiatrołapie. Fot. Lilianna Jampolska 

Przed przygotowaniem projektu, należy jasno określić czy system ma chronić budynek tyko podczas nieobecności właściciela, czy także wtedy, kiedy w nim przebywa. Według informacji ze źródła, nawet najdoskonalszy system zabezpieczeń, musi być wspierany czynnikiem ludzkim. Najskuteczniejsza ochrona to połączenie prawidłowo zaprojektowanego i wykonanego systemu z nadzorem firmy ochroniarskiej. Wsparcie uważnych sąsiadów również jest nie do przecenienia.

Jak podzielić dom na strefy chronione?

Ważne, aby wydzielić kilka chronionych stref w domu. Ogrodzenie posesji obejmuje strefa peryferyjna. Bezpośrednie otoczenie budynku to zewnętrzna. Obwodowa wewnętrzna przebiega wzdłuż linii okien i drzwi, strzegąc przed ich wyważeniem, otwarciem, zbiciem szyby. Wnętrze domu (całe lub wybiórcze) obejmuje strefa wewnętrzna. Poszczególne strefy wyposaża się w czujniki alarmowe, różniące się od siebie sposobem działania. Także tutaj ważny jest prawidłowy doboru ich kategorii oraz usytuowania.

Wybór centrali sterującej

Centrala sterująca to serce systemu alarmowego. W tym miejscu układu zbierane są, następnie interpretowane, sygnały z czujników. Centrala odpowiada za sterowanie i programowanie za pośrednictwem komputera lub telefonu, rejestrowanie zdarzeń (pamięć zdarzeń), powiadamianie o wzbudzeniu alarmu np. na wprowadzony do pamięci centrali numer telefonu.

Centrala sterująca
Centralę umieszczono w miejscu trudnym do odnalezienia przez intruza. Fot. Lilianna Jampolska

Wybierając model trzeba dobrać konkretne funkcje, jak również uwzględnić możliwość rozbudowania (warto kupić centralę z odpowiednio dużą liczbą wejść i wyjść). Ważne, aby centrala znajdowała się w miejscu niedostępnym dla włamywacza (nie może jej unieruchomić).

Jak dobrać urządzenia sterujące alarmem?

Poza manipulatorami, czyli klawiaturami z wyświetlaczem LCD, instalację alarmową obsługuje się, wykorzystując piloty zdalnego sterowania, breloki lub karty zbliżeniowe. Istnieje także możliwość zarządzania tym układami przy użyciu oprogramowania komputerowego oraz aplikacji mobilnej, ze sterowaniem np. przez smartfona. Służące do włączania, wyłączania alarmu oraz programowania instalacji, komunikatory, umożliwiają łączność z centralą alarmową.

Pilot sterujący systemem alarmowym
Pilot sterujący systemem alarmowym. Fot. GDE

Każdorazowo informują o zarejestrowanych zdarzeniach i usterkach systemu. Obecnie na rynku dostępne są systemy, w rozbudowanych wersjach, które umożliwiają wizualizację stanu czujek. Najlepszym miejscem do montażu manipulatora jest wiatrołap, najlepiej w pobliżu drzwi wejściowych, drugi natomiast warto zamontować w garażu, gdyż rodziny poruszające się samochodami zwykle tędy wchodzą do domu. Warto zastanowić się też nad umieszczeniem go przy sypialniach, ułatwi to uruchomienie alarmu w nocy.

Urządzenia powiadamiające i sygnalizatory 

Na próbę włamania reagują sygnalizatory zewnętrzne i wewnętrzne, emitując bardzo głośny sygnał dźwiękowy i świetlny (błyski). Warto zatem, żeby umiejscowione były w miejscach widocznych i trudnych do zniszczenia. Automatycznie, wraz z uruchomieniem alarmu, powiadomienie otrzymuje agencja ochroniarska i właścicieli budynku. Warto poprosić instalatora o zaprogramowanie określonego zaszyfrowanego kodu na wypadek szantażu – rozbraja on alarm ale równocześnie wysyła sygnał do agencji ochrony.

Kamera zewnętrzna na ścianie budynku.
Kamera zewnętrzna na ścianie budynku. Fot. Lilianna Jampolska

Przeznaczenie czujników ruchu 

Sygnały z otoczenia odbierają czujniki, nazywane też czujkami lub sensorami. Można je nazwać oczami i uszami systemu alarmowego i podzielić na kilka grup. Bariery mikrofalowe i bariery podczerwieni wysyłają skupione wiązki promieniowania, a każde ich przecięcie przez intruza, wzbudza alarm. Urządzenia umieszcza się na zewnątrz posesji.

Słupek z zewnętrznymi czujnikami ruchu
Słupek z zewnętrznymi czujnikami ruchu. Fot. Lilianna Jampolska

Czujniki umieszczone w sąsiedztwie okien i drzwi, reagują na ich otwarcie przez włamywacza. Wykorzystywane są do ochrony obwodowej wewnętrznej. Do grupy tej zaliczyć można czujniki: otwarcia (kontaktrony) – składające się z dwóch elementów – magnesu zamontowanego na skrzydle okna lub drzwi oraz kontaktronu na ościeżnicy. Ich oddalenie uruchamia alarm. Jeśli czujnik jest odpowiednio ustawiony, okno zabezpieczone kontaktronem można uchylać nawet przy uzbrojonym alarmie. Dodatkowo czujnik zbicia szkła – zawierający mikrofon, który rozpoznaje dźwięki wywołane rozbijaniem szyby, powiadomi nas o takim zdarzeniu. 

Czujniki ruchu mogą chronić jednocześnie kilka okien, w tym tarasowych; wibracyjne – sygnalizują wstrząsy, wynikające z wyważania drzwi lub okna. Przyda się także w momencie forsowania ogrodzenia, a podłączone do zamka w drzwiach – powiadamiają o manipulowaniu przy nim. Czujniki mikrofalowe (MW) oraz pasywnej podczerwieni (PIR), reagujące na ruch obiektów różniących się temperaturą od temperatury otoczenia i odpowiadają za wykrywanie intruzów w domu. 

Czujniki ruchu
Na posesji zazwyczaj montuje się kilka rodzajów czujek i łączy się je z systemem alarmującym. Fot. Lilianna Jampolska

Poprzez połączenie obu rodzajów promieniowania, sensory dualne, zwiększają efektywność systemu i eliminują fałszywe alarmy. Niewątpliwym udogodnieniem jest możliwość zainstalowania sensorów, które ignorują obecność niewielkich zwierząt. Czujniki sygnalizujące awarie instalacji domowych, pożar itp. są dodatkowym, ale bardzo ważnym, zabezpieczeniem ludzi i budynku. Można zamontować detektory: dymu – reagują na dym, wysoką temperaturę, pożar.

Montuje się je w kuchni, przy kotłach grzewczych i kominkach; czadu (tlenku węgla). Ich zadaniem jest wykrycie niebezpiecznego stężenia tego gazu w pomieszczeniach blisko kominka, pieca albo kotła grzewczego. Niekiedy połączone są one z wentylacją mechaniczną i automatycznie wymuszają jej intensywniejszą pracę. Czujniki gazu ziemnego lub płynnego – mogą kooperować z automatycznymi zaworami odcinającymi dopływ gazu do domowej instalacji.

Zakłada się je zawsze pod sufitem (bo gaz jest lżejszy od powietrza), natomiast detektor gazu płynnego odwrotnie – przy podłodze; gazu usypiającego – sygnalizują o rozpyleniu np. chloroformu w pokoju (takie środki bywają używane przez włamywaczy); zalania – montuje się przy podłodze blisko pralki, zlewozmywaka, itp. Najlepiej, gdy współpracują z siłownikiem, zamykającym główny zawór wodociągowy.

Co wybrać - domofon, czy wideodomofon?

Domofon to w zasadzie urządzenie dostępne w każdym domu, a wideodomofon to jego doskonalsza wersja. Poza możliwością porozumienia głosowego, daje obraz na ekranie znajdującym się w pomieszczeniu. Do wyboru, tak jak w przypadku domofonów są dwie wersje analogowa i cyfrowa. Ta druga, inteligentniejsza, zawiera np. opcję uruchamiania furtki poprzez wpisanie kodu na klawiaturze. Wideodomofon z najprostszym układem zawiera osadzony na ścianie wewnątrz budynku unifon z ekranem (czarno-białym lub kolorowym).

Na wyposażeniu stacji znajdziemy sygnalizator dźwięku, głośnik, mikrofon, regulator dźwięku i obrazu, przycisk otwierania furtki, zasilacz. Panel bramowy, zamontowany przy bramie lub furtce, zawiera miniaturową kamerę, mikrofon i głośnik, przycisk przywoławczy, sterowanie zaczepem elektromagnetycznym zamka furtki. Występują także wersje z kamerą noktowizyjną, z czujką ruchu, wewnętrznym systemem interkomu, rejestratorem obrazów z pamięcią (do późniejszego odtworzenia), funkcją historii połączeń, albo nagrywaniem krótkich wiadomości.

Unifon z ekranem dotykowym
Unifon z ekranem dotykowym umieszczono w holu na parterze. Fot. Lilianna Jampolska 

Nie bez znaczenia podczas wybierania modelu domofonu lub wideodomofonu, są jego funkcje i parametry. Przy zakupie przewodowej wersji ważna jest m.in. informacja, jakie przewody trzeba będzie ułożyć od unifonu do panelu bramowego. Przy wymianie urządzenia na nowe, najtaniej będzie wykorzystać istniejącą już instalację. Warto pamiętać, aby dopasować domofon do wcześniej ułożonych przewodów. 

Aktualnie najczęściej używane są wersje pięciożyłowe. Powinno się też ustalić, w jaki sposób będzie zasilany i sterowany zamek elektromagnetyczny w furtce – nowym domofonem czy osobnym zasilaczem. Ważne jest, czy urządzenie sygnalizuje brak zamknięcia furtki oraz w jakim ustawieniu będzie zamek w furtce, jeśli nie ma prądu (musi być wtedy zamknięty). Po zdecydowaniu się na aparat bezprzewodowy, nie trzeba układać przewodów, a zasilanie zamka elektromagnetycznego można doprowadzić wprost ze skrzynki złącza elektrycznego, na ogół umieszczonej na linii ogrodzenia.

Panel bramowy videodomofonu
Panel bramowy videodomofonu. Fot. Liliana Jampolska 

Z powodu znaczącej różnicy cen między domofonem i wideodomofonem, to drugie urządzenie zakład się w domach, z których wnętrza nie widać furtki i bramy wjazdowej. Wersje zaawansowane videodomofonu pozwalają nagrywać rozmowy oraz obraz. W innych przypadkach w budownictwie jednorodzinnym wystarcza zwykły analogowy domofon, który kosztuje 200-300 zł, podczas gdy najtańsze wideodomofony 600–800 zł. Za lepsze modele cyfrowe trzeba zapłacić około 2000 zł (zamiennikiem drogiego wideodomofonu jest zestaw – zwykły domofon i kamera zewnętrzna).

Autor: Lilianna Jampolska 

Zdjęcie otwierające: GDE Polska 

Komentarze

FILMY PRZESŁANE PRZEZ FIRMĘ
FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT