Kolektory słoneczne na dachu watykańskiej Auli Pawła VI

Jakkolwiek Watykan jest najmniejszym państwem na świecie, to jednak ma on duże plany w zakresie promowania odnawialnych źródeł energii. Jednym z dowodów na to jest potężna instalacja kolektorów słonecznych na dachu Auli Pawła VI. Urzędnicy Watykanu twierdzą, że do 2020 r. ok. 20% energii, którą zużywa to państwo, będzie pochodziło z ekologicznych źródeł.

Kolektory słoneczne na dachu watykańskiej Auli Pawła VI

Pracownicy watykańskiej administracji długo zastanawiali się nad wyborem odpowiedniego budynku, na którym możliwe byłoby zamontowanie instalacji solarnej. Zdecydowali oni jednak, że najlepszym miejscem dla tego typu instalacji będzie masywny dach Auli Pawła VI.

Solidna konstrukcja połaci ma falisty kształt i jest odpowiednio nachylona w stosunku do promieni słonecznych. Ułatwiło to oraz przyspieszyło znacznie prace montażowe. Dzięki tej krzywiźnie kolektory słoneczne na dachu watykańskiej Auli Pawła VI nie są widoczne z ziemi, co nie zaburza zabytkowej architektury tego obiektu.

System został zaprojektowany przez niemiecką firmę SolarWorld. Składa się on z 2400 kolektorów słonecznych, których łączna powierzchnia wynosi ok. 5 tys. m2. Wielkość tej instalacji pozwoli zaoszczędzić rocznie ok. 225 ton emisji CO2. Watykan, dzięki tej inwestycji, będzie bardziej niezależny energetycznie od Włoch, od których kupuje niemalże całą swoją energię.

źródła: vatican.va
zdjęcie: Wikipedia

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT