Solary na dachu, chłodniej na poddaszu

Zespół naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego opublikował wyniki najnowszych badań, których tematyką były instalacje solarne. Okazuje się, że kolektory słoneczne zainstalowane na dachu budynku mogą skutecznie obniżyć temperaturę jego poddasza o kilka stopni.

Solary na dachu, chłodniej na poddaszu

Uczeni z Departamentu Inżynierii Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego badali wpływ instalacji solarnych na izolację termiczną poddasza. Korzystając z kamer termowizyjnych, obserwowali wpływ promieniowania słonecznego na konstrukcję dachu oraz temperaturę poddasza.

Okazało się, że odpowiednio zainstalowane solary na dachu potrafią skutecznie zapobiegać przenikaniu energii cieplnej do pomieszczeń, które znajdują się pod poszyciem dachowym. Naukowcy zaobserwowali, że sufit w pomieszczeniach, nad którymi zainstalowano kolektory słoneczne, był o 5 st. C  chłodniejszy, niż w pokojach, nad którymi nie montowano instalacji solarnej.

Uczeni Uniwersytetu Kalifornijskiego uważają, że instalacja solarów na dachu z jednej strony absorbuje promienie słoneczne, a z drugiej - w wyniku efektu cieniowania - schładza poszycie dachowe. Zespół naukowców stwierdził, że dzięki temu, użytkownicy instalacji solarnych mogą znacząco zmniejszyć swoje rachunki za używanie klimatyzatorów.

źródło i zdjęcie: fastcompany.com

Komentarze

FILMY OSTATNIO DODANE
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT